Մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտերի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (փետրվար 19, 2024) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» 2024 ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին երկու շաբաթ անցկացնել Հայաստանում, բացահայտել հայրենիքը և ամրապնդել ազգային ինքնությունը: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
«Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կանցկացվի 6 փուլով հունիսի 3-ից օգոստոսի 24-ը և կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանիների:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը: Մասնակիցներն ինքնուրույն պետք է հոգան Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը և ձեռք բերեն երկշաբաթյա ճամփորդական ապահովագրություն:
Ծրագրին մասնակցության հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը ապրիլի 1-ն է: Դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքէջ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun:

The Step Toward Home Program for Diaspora Youth Has Been Launched
YEREVAN, ARMENIA (February 19, 2024) - The Office of the RA High Commissioner for Diaspora Affairs has begun accepting applications for the two-week "Step Toward Home" 2024 program. The program allows Diaspora Armenian youth aged 13-18 to come to Armenia, discover their homeland, and strengthen their national identity. The program includes Armenian language (Eastern Armenian, Western Armenian), Armenian studies, national song and dance courses, visits to historical and cultural sites in Armenia, museums and educational institutions, meetings with state and public officials, artists and cultural figures, as well as sports and cultural events.
This year, the "Step Toward Home" program will welcome 600 Diaspora Armenian youth from June 3rd to August 24th, divided into six stages.
The RA Government covers all the costs related to the Armenian part of the program. Diaspora Armenian youth who have not participated in the "Ari Tun" and "Step Toward Home" programs in previous years can participate; they can cover their own travel expenses for arrival and departure to Armenia and purchase a two-week travel insurance.
The applications must be submitted on the official website of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia: http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun. Applications will be accepted until April 1st.