Այցելություն Մելբուռնի Ակինյան Ազգային դպրոց
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Մելբուռնում այցելել է Ակինյան Ազգային դպրոց և հանդիպել ուսումնական հաստատության տնօրեններ Հասմիկ Յայլայանի և Կարինե Դերյանի հետ։
Զարեհ Սինանյանը դպրոցի տնօրինության հետ զրույցում ընդգծել է սփյուռքի հայկական կրթօջախների կենսական նշանակությունը հայ սերունդների շրջանում հայոց լեզվի, պատմության և մշակույթի պահպանության գործում։
Գլխավոր հանձնակատարի հետ զրույցում դպրոցի ներկայացուցիչները պատմել են ուսումնական հաստատության հաջողությունների, առկա կարիքների և ապագայի անելիքների մասին։
Ակինյան կրթօջախը հիմնադրվել է 1968 թվականին Սուրբ Մարիամ Աստվածածին Հայ Առաքելական եկեղեցու հովանու ներքո։ Դպրոցը նախատեսված է նախակրթական տարիքից մինչև 12-րդ դասարանի աշակերտների համար։ Ուսումնական ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արևմտահայերեն և արևելահայերեն), հայկական ժողովրդական պարերի, երգեցողություն և արվեստի ուսուցում:

Посещение школы Агинян в Мельбурне
Главный уполномоченный Заре Синанян посетил армянскую школу Агинян (Акинян) в Мельбурне и встретился с директорами учебного заведения Асмик Яилаян и Карине Дерян.
Заре Синанян подчеркнул важное значение армянских учебных заведений диаспоры в сохранении армянского языка, истории и культуры среди разных поколений.
В беседе с главным уполномоченным по делам диаспоры директора школы рассказали об успехах учебного заведения, потребностях и планах.
Армянская школа Агинян была основана в 1968 году под эгидой Армянской Апостольской церкви «Сурб Мариам Аствацацин» (Св. Марии Богородицы). Школа предназначена для учащихся от дошкольного возраста до 12 класса. В учебную программу входит обучение армянскому языку (западноармянский и восточноармянский), армянским народным танцам, пению и искусству.