Մեկնարկեց Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի զարգացման խորհրդաժողովը
Հոկտեմբերի 10-ին «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում մեկնարկեց Հայկական առևտրային ցանցի Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի զարգացման 4-րդ խորհրդաժողովը: Այն իրականացվում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությամբ: Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ամրապնդման, Հայաստանի տնտեսական զարգացման օրակարգը քննարկելու համար համաժողովին գրանցվել են 197 մասնակիցներ, որոնցից 110-ը 25 տարբեր երկրներից ժամանած սփյուռքահայ գործարարներ են:
Բացման խոսքում ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ պատմության ընթացքում հայերը գլոբալ առևտրային ազգ են համարվել, ցանցեր են ստեղծել Սինգապուրից մինչև Վենետիկ, Կահիրեից մինչև Ամստերդամ: «Եվ ահա այս նույն տրամաբանությամբ այսօրվա միջոցառումը մի հարկի տակ է հավաքել հաջողակ գործարարների աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ հիանալի հնարավորություն ստեղծելով Հայաստանի և սփյուռքի գործարար համայնքների միջև նոր կամուրջներ ստեղծելու համար: Այսօր Հայաստանի իշխանությունը ստանձնել է ներառական, նորարարական և տեխնոլոգիապես զարգացած տնտեսություն կառուցելու հանձնառությունը»,-իր խոսքում ընդգծեց Տիգրան Ավինյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կարևորեց Հայկական առևտրային ցանցի գործունեությունը, որն իր ստեղծման օրվանից ի վեր վերածվել է հայ գործարարների միջև փորձի փոխանակման, համատեղ փոխշահավետ կապերի ստեղծման և ընդլայնման, ինչպես նաև հայրենիքում նոր ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրականացման հարթակի: «Այսօր, հարյուրավոր սփյուռքահայ գործարարներ, տարբեր ոլորտների անհատ մասնագետներ, ինչպես նաև համահայկական կառույցներ իրենց կարևոր ներդրումն են բերում Հայաստանի զարգացման գործին՝ փորձելով դեպի Հայաստան ուղղել իրենց ֆինանսական, գիտական ու գաղափարական միջոցներն ու կառավարչական հմտությունները: Համոզված եմ, որ մեր համազգային ներուժը, որն ահռելի է, թույլ կտա օրեցօր փոխել ու նոր մակարդակի հասցնել Հայաստան-սփյուռք գործակցությունը, մասնավորապես՝ բիզնես ոլորտում»,-ասաց Գլխավոր հանձնակատարը: Նա նաև նշեց, որ պետության համար նպատակ է Հայաստանը դարձնել այն կենտրոնը, որտեղ սփյուռքահայ գործարարն առանց որևէ խոչընդոտի կկարողանա կյանքի կոչել իր բիզնես գաղափարները:
Հայկական առևտրային ցանցի գործադիր խորհրդի նախագահ Հրաչ Գասպարը շեշտեց, որ այսօր սփյուռքի մեջ ձևավորված բոլոր գործարարար հասարակական կազմակերպությունները համախմբված են ՀԱՑ-ի ընդհանուր առաքելության շուրջ: «Համաշխարհայի գործարար ցանցը կարող է անգնահատելի արժեք ներկայացնել թե՛ Հայաստանի և թե՛ սփյուռքի համայնքներում»,-հավելեց Հրաչ Գասպարը:
Ելույթ ունեցավ նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Այժմ խորհրդաժողովը շարունակվում է չորս նիստերով՝ քննարկելով Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործին սփյուռքի մասնակցությունը, Հայաստան-սփյուռք բիզնես օրակարգի արդյունավետության բարձրացումը, առկա նոր հնարավորությունները, Հայաստանն ավելի նորարարական դարձնելու հեռանկարները:
Անցկացվում է նաև մրցակաբաշխություն, որի շրջանակներում չորս տարբեր անվանակարգերում մրցանակներ են տրվելու հայազգի նշանավոր գործարարների և էկոնոմիկայի ոլորտի հայտնի մասնագետների: Այս տարի մրցանակաբաշխությունը ունենալու է «Տարվա գործարար անձ», «Գլոբալ նվաճումների», «Հայաստանյան բիզնեսի գերազանցություն», «Հայաստանում ներդրող» մրցանակները:

Начался форум развития бизнес-связей Армения – Диаспора
В бизнес-центре “Элит Плаза” 10 октября начался IV форум развития бизнес-связей Армения -Диаспора Армянской торговой сети. Он проводится при содействии Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры. Для укрепления бизнес связей Армения - Диаспора, обсуждения повестки экономического развития Армении на форуме было зарегистрировано 197 участников, 110 из которых - предприниматели из 25 разных стран.
В своей вступительной речи вице-премьер РА Тигран Авинян отметил, что в течение всей своей истории армяне считались глобально торговой нацией, создавали сети от Сингапура до Венеции, от Каира до Амстердама.
“По этой же логике сегодняшнее мероприятие собрало под одной крышей успешных предпринимателей из разных уголков мира, создав прекрасную возможность для строительства новых мостов между деловой общественностью Армении и диаспоры”.
Тигран Авинян сказал, что политическая власть Армении взяла на себя обязательство создать инклюзивную, инновационную и технологически развитую экономику.
Приветствуя присутствующих, главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян отметил важное значение деятельности армянской торговой сети, которая со дня своего создания превратилась в платформу обмена опытом между армянскими предпринимателями, создания и расширения совместных взаимовыгодных связей, а также реализации на родине новых программ и инициатив. “Сегодня сотни предпринимателей из диаспоры, специалистов различных сфер, а также общеармянские структуры вносят свой важный вклад в дело развития Армении, пытаясь направить в Армению свои финансовые, научные и идеологические средства и управленческие навыки. Уверен, что наш общенациональный потенциал, который огромен, позволит изо дня в день изменять и вывести на новый уровень сотрудничество Армения - Диаспора, в частности, в сфере бизнеса”, - сказал главный уполномоченный. Он также отметил, что цель - превратить Армению в центр, где предприниматель из диаспоры, без каких-либо препятствий, сможет реализовывать свои бизнес-идеи.
Председатель Исполнительного совета Армянской торговой сети Грач Гаспар подчеркнул, что все бизнес - общественные организации, сформированные сегодня в диаспоре, объединены вокруг Армянской торговой сети. “Всемирная бизнес - сеть может представлять неоценимую ценность как в общинах Армении, так и в общинах диаспоры”, - добавил Грач Гаспар.
Выступил также председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
В данный момент форум продолжается на четырех заседаниях, обсуждается участие диаспоры в деле экономического развития Армении, повышение эффективности бизнес - повестки Армения -Диаспора, новые возможности, перспективы сделать Армению более инновационной страной. Проводится также конкурс, в рамках которого по четырем, разным номинациям будут вручены премии видным предпринимателям и специалистам сферы экономики. В этом году намечены следующие номинации: “Предприниматель года”, “Глобальные достижения”, “Превосходство армянского бизнеса”, “Инвестор в Армении”.