Մեկնարկեց Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի զարգացման խորհրդաժողովը
Հոկտեմբերի 10-ին «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում մեկնարկեց Հայկական առևտրային ցանցի Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի զարգացման 4-րդ խորհրդաժողովը: Այն իրականացվում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությամբ: Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ամրապնդման, Հայաստանի տնտեսական զարգացման օրակարգը քննարկելու համար համաժողովին գրանցվել են 197 մասնակիցներ, որոնցից 110-ը 25 տարբեր երկրներից ժամանած սփյուռքահայ գործարարներ են:
Բացման խոսքում ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ պատմության ընթացքում հայերը գլոբալ առևտրային ազգ են համարվել, ցանցեր են ստեղծել Սինգապուրից մինչև Վենետիկ, Կահիրեից մինչև Ամստերդամ: «Եվ ահա այս նույն տրամաբանությամբ այսօրվա միջոցառումը մի հարկի տակ է հավաքել հաջողակ գործարարների աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ հիանալի հնարավորություն ստեղծելով Հայաստանի և սփյուռքի գործարար համայնքների միջև նոր կամուրջներ ստեղծելու համար: Այսօր Հայաստանի իշխանությունը ստանձնել է ներառական, նորարարական և տեխնոլոգիապես զարգացած տնտեսություն կառուցելու հանձնառությունը»,-իր խոսքում ընդգծեց Տիգրան Ավինյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կարևորեց Հայկական առևտրային ցանցի գործունեությունը, որն իր ստեղծման օրվանից ի վեր վերածվել է հայ գործարարների միջև փորձի փոխանակման, համատեղ փոխշահավետ կապերի ստեղծման և ընդլայնման, ինչպես նաև հայրենիքում նոր ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրականացման հարթակի: «Այսօր, հարյուրավոր սփյուռքահայ գործարարներ, տարբեր ոլորտների անհատ մասնագետներ, ինչպես նաև համահայկական կառույցներ իրենց կարևոր ներդրումն են բերում Հայաստանի զարգացման գործին՝ փորձելով դեպի Հայաստան ուղղել իրենց ֆինանսական, գիտական ու գաղափարական միջոցներն ու կառավարչական հմտությունները: Համոզված եմ, որ մեր համազգային ներուժը, որն ահռելի է, թույլ կտա օրեցօր փոխել ու նոր մակարդակի հասցնել Հայաստան-սփյուռք գործակցությունը, մասնավորապես՝ բիզնես ոլորտում»,-ասաց Գլխավոր հանձնակատարը: Նա նաև նշեց, որ պետության համար նպատակ է Հայաստանը դարձնել այն կենտրոնը, որտեղ սփյուռքահայ գործարարն առանց որևէ խոչընդոտի կկարողանա կյանքի կոչել իր բիզնես գաղափարները:
Հայկական առևտրային ցանցի գործադիր խորհրդի նախագահ Հրաչ Գասպարը շեշտեց, որ այսօր սփյուռքի մեջ ձևավորված բոլոր գործարարար հասարակական կազմակերպությունները համախմբված են ՀԱՑ-ի ընդհանուր առաքելության շուրջ: «Համաշխարհայի գործարար ցանցը կարող է անգնահատելի արժեք ներկայացնել թե՛ Հայաստանի և թե՛ սփյուռքի համայնքներում»,-հավելեց Հրաչ Գասպարը:
Ելույթ ունեցավ նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Այժմ խորհրդաժողովը շարունակվում է չորս նիստերով՝ քննարկելով Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործին սփյուռքի մասնակցությունը, Հայաստան-սփյուռք բիզնես օրակարգի արդյունավետության բարձրացումը, առկա նոր հնարավորությունները, Հայաստանն ավելի նորարարական դարձնելու հեռանկարները:
Անցկացվում է նաև մրցակաբաշխություն, որի շրջանակներում չորս տարբեր անվանակարգերում մրցանակներ են տրվելու հայազգի նշանավոր գործարարների և էկոնոմիկայի ոլորտի հայտնի մասնագետների: Այս տարի մրցանակաբաշխությունը ունենալու է «Տարվա գործարար անձ», «Գլոբալ նվաճումների», «Հայաստանյան բիզնեսի գերազանցություն», «Հայաստանում ներդրող» մրցանակները:

The Armenian Trade Network’s 4th Armenia-Diaspora Business Forum kicked off today in Yerevan. The Forum is being held by the support of the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia, the Office told Armenpress.
197 participants, 110 of which are Diaspora-Armenian businessmen from 25 countries, were registered to attend the Forum.
Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan delivered opening remarks, stating that Armenians have been a global commercial nation during history by creating networks from Singapore to Venice, Cairo to Amsterdam. “With this same logic today’s event has gathered successful businessmen from different parts of the world enabling to build new bridges between the business communities of Armenia and the Diaspora. Armenia’s political leadership has assumed the commitment to build an inclusive, innovative and technologically developed economy”, he said.
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan in his remarks highlighted the activity of the Armenian Trade Network which has turned into a platform for exchange of experience between the Armenian businessmen, implementing new projects and initiatives in the Homeland. “Today, hundreds of Diaspora-Armenian businessmen, specialists of different fields, as well as pan-Armenian structures bring their key contribution to Armenia’s development process, by trying to direct their financial, scientific and ideological means and managerial skills to Armenia. I am convinced that we have a huge pan-national potential, and it will enable to gradually change and raise to a new level the Armenia-Diaspora partnership, in particular in the business sector”, Mr. Sinanyan said.
Chairman of the ATN Board Hrach Gaspar noted that the Armenian Trade Network can present an invaluable value both in the communities of Armenia and the Diaspora.
The Forum is being held in four sessions.
An award ceremony will also take place on the sidelines of which famous ethnic Armenian businessmen and specialists in the field of economy will receive awards.