Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատար Դիանա Հովակիմյանին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատար, լեհ-հայկական հիմնադրամի տնօրեն Դիանա Հովակիմյանին: Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրումից հետո նրա նշանակումը տեղի է ունեցել 2023 թվականի օգոստոսին՝ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին վեց ամիսների ընթացքում Լեհաստանի հայ համայնքում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գործունեությունը, համայնքային աշխատանքը և հետագայի պլանները: Կարևորվել է Դիանա Հովակիմյանի ակտիվ ներգրավվածությունը լեհահայության կյանքի մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում:
«Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներն ընդլայնում են մեր գրասենյակի ցանցային կարողությունները, Հայաստան-սփյուռք գործակցությունը, ապահովում հայ համայնքների միջև կայուն հարաբերությունները: Որտեղ կայացած հայկական համայնքն կա, որը ցանկություն ունի Սփյուռքի գործերի հանձնակատար ունենալ և ավելի արդյունավետ համագործակցել Հայաստանի հետ, մենք պատրաստ ենք նշանակում անել: Կարևոր է, որ հանձնակատարները Հայաստանից չեն գործուղվում, այս պաշտոնին նշանակվում են համայնքներում ճանաչված և հարգված անձինք: Ակնկալում ենք, որ ավելի ներկայացված կլինենք համայնքներում, իսկ համայնքների կարիքներն առավել հասանելի կլինեն մեզ համար»,-իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Հիշեցնենք, որ Սփյուռքի գործերի հանձնակատարները նշանակվում են հասարակական հիմունքներով և ՀՀ վարչապետի խորհրդականի կարգավիճակով: Այս աշխատանքը վարձատրություն չի ենթադրում:

Заре Синанян принял уполномоченного по делам диаспоры в Польше Диану Овакимян
Главный уполномоченный Заре Синанян принял уполномоченного по делам диаспоры в Польше, директора Польско-армянского фонда Диану Овакимян. После введения института уполномоченных по делам диаспоры ее назначение состоялось в августе 2023 года по решению премьер-министра РА.
В ходе встречи была обсуждена деятельность уполномоченного по делам диаспоры армянской общине Польши за последние шесть месяцев, общественная работа и планы на будущее. Было отмечено активное участие Дианы Овакимян в культурной, образовательной и других сферах польско-армянской жизни.
«Уполномоченные по делам диаспоры расширяют сетевые возможности нашего Офиса, сотрудничество Армения-Диаспора, обеспечивают стабильные отношения между армянскими общинами. Там, где есть устоявшаяся армянская община, желающая иметь уполномоченного по делам диаспоры и более эффективно сотрудничать с Арменией, мы готовы назначить встречу. Важно, что уполномоченных присылают не из Армении, на эту должность назначают людей, признанных и уважаемых в общинах. Мы ожидаем, что мы будем больше представлены в общинах, и нужды общин будут нам более доступны», - отметил Заре Синанян.
Напомним, что уполномоченные по делам диаспоры назначаются на общественных началах и в статусе советников премьер-министра РА. Эта работа неоплачиваемая.