Զարեհ Սինանյանն այցելել է Վալանս
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը` Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նարինե Նիկոլյանի ուղեկցությամբ մեկնել է Վալանս։ Նրանց դիմավորել է Վալանսի քաղաքապետի տեղակալ Ժորժ Ռաստկլանը, որից հետո այցելել են Վալանսում Միսաք Մանուշյանի հուշարձան և ծաղկեպսակ զետեղել։
Այնուհետև Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Վալանսի քաղաքապետ, Օվերնյ֊ Ռոն֊Ալպ շրջանային խորհրդի փոխնախագահ Նիկոլա Դարագոնի հետ։
Հանդիպմանը Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետին Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա տիկնոջ աճյունները Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում ամփոփելու գործին մեծապես սատարելու և աջակցելու համար: Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Վալանսի հայկական համայնքին տարբեր հարցերում աջակցելու և սատարելու համար: Նա կարևորել է Իջևան-Վալանս քույր քաղաքների համագործակցությունը, որը սկսել է 1996 թվականին և գնալով զարգանում ու էլ ավելի է ամրապնդվում շնորհիվ քաղաքապետի գործադրած ջանքերի:
Ընդգծվել է 2023թ. Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպի շրջանային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և Սյունիքի մարզ, ինչպես նաև համագործակցության հուշագրի կնքումը, որը միտված է զարգացնելու համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում:
Հանդիպումից հետո քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել հատուկ ընդունելություն տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։

Zareh Sinanyan visited Valence
High Commissioner Zareh Sinanyan, accompanied by RA Consul General in Lyon Narine Nikolyan, departed for Valence. Upon arrival, they received a warm welcome from Georges Rastklan, the deputy mayor of Valence. They visited the monument of Missak Manouchian in Valence, where respectfully laid a wreath.
Subsequently, the High Commissioner convened a meeting with Nicolas Daragon, who serves as the Mayor of Valence and Vice-President of the Auvergne-Rhône-Alpes Regional Council.
During the meeting, the High Commissioner expressed gratitude to the mayor for his invaluable support and assistance in facilitating the interment of the remains of the French national hero Missak Manouchian and his wife in the Pantheon, among the most esteemed figures of France. Zareh Sinanyan also extended his appreciation to the Armenian community of Valence for their ongoing support and assistance on various fronts. He underscored the significance of the longstanding cooperation between the sister cities of Ijevan and Valence, initiated in 1996, which continues to flourish and grow stronger due to the diligent efforts of the mayor.
The visit of the delegation, headed by the President of the Auvergne-Rhône-Alpes Regional Council of France, to Armenia and Syunik Marz, and the subsequent signing of a memorandum of cooperation aimed at fostering collaboration across various sectors, were highlighted. Following the meeting, a special reception took place at the municipality, attended by representatives of the local Armenian community.