Հանդիպում Վալանսի հայ համայնքի հետ
Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքում Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է հայկական ժառանգության կենտրոն, որտեղ ներկայացված են ֆրանսահայ համայնքի պատմությանը վերաբերող նյութեր, ցուցանմուշներ։ Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Վալանսի երգի և պարի ակադեմիա և հանդիպել ակադեմիայի հիմնադիր֊ղեկավար Լևոն Չատիկյանի և Վալանսի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման մեկնարկին նա Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր է հանձնել գործարար և բարերար Ժակ Մարկարեանին։
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Վալանսի փոխքաղաքապետ Ժորժ Ռաստկլանը։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ և ապագա ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, պատասխանել ներկաներին հարցերին, որոնք վերաբերում էին սփյուռքի ներուժի արդյունավետ ներգրավմանը, հայապահպանությանը, անվտանգությանը և այլն։

Meeting with the Armenian community of Valence
During his visit to Valence, France, the High Commissioner explored the Armenian Heritage Center, which showcases materials and exhibits depicting the history of the French-Armenian community. Zareh Sinanyan took a tour of the Center, familiarizing himself with its operations and activities.
Following this, the High Commissioner proceeded to the Academy of Song and Dance of Valence, where he met with the founder-head of the academy, Levon Chatikyan, and engaged with several representatives of the Armenian community in Valence. At the outset of the meeting, he presented the passport of the Republic of Armenia to businessman and philanthropist Jacques Markarian. Deputy mayor of Valence Georges Rastklan was also in attendance.
During the meeting, the High Commissioner discussed the activities of the Office, as well as current and future plans and initiatives. He addressed inquiries from the attendees regarding the effective engagement of the Diaspora's potential and national security matters.