Մասնակցություն Մարսելում Միսաք Մանուշյանի հիշատակի արարողությանը
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Մարսելում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, որին ներկա են գտնվել Բուշ֊Դյու֊Ռոն դեպարտամենտի նախագահ և Էքս-ան-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասսալը, Մարսելի քաղաքապետ Բենոիտ Պայանը, սենատոր Ժերեմի Բակին, Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանը, Հայազգի նախկին ռազմիկների միության նախագահ Ռոբերտ Ազիլազեանը, Ռեգիոնի, մետրոպոլիայի, քաղաքային իշխանությունների և Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։
Գլխավոր հանձնակատարն իր ելույթում նշել է, որ այս օրերին Ֆրանսիայի գրեթե բոլոր խոշոր քաղաքներում տեղի են ունենում Միսաք Մանուշյանին և իր խմբին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ, ինչն առնվազն հպարտություն է ներշնչում:
«Միսաք Մանուշյանը, հիրավի, բացառիկ է իր մարդկային տեսակով: Լինելով դիմադրության շարժման մարտիկ, աչքի է ընկել նաև հասարակական ու մշակութային ակտիվ գործունեությամբ: Նրա թողած ժառանգությունն ու ներդրումը բազմաբնույթ է, որով նա մեծ հետք է թողել թե՛ հայկական իրականության, թե՛ հայկական Սփյուռքի պատմության, թե´ Ֆրանսիայի պատմության ու տարեգրության մեջ՝ նվաճելով ոչ միայն հայերի, այլև ֆրանսիացիների և նրան ճանաչող առաջադեմ ու ազատատենչ մարդկության պատիվն ու հարգանքը»,-իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանի հետ միասին ծաղկեպսակ է տեղադրել հուշարձանին։

Commemorating Missak Manouchian: Participation in the Marseille Memorial Ceremon
During his visit to Marseille, France, High Commissioner Zareh Sinanyan participated in an event honoring the memory of the French national hero Missak Manouchian. The event was attended by Martine Vassal, President of the Bouches-du-Rhône department and president of the Aix-en-Provence metropolis, Benoît Payan, Mayor of Marseille, Senator Jeremy Bachy, RA Consul General in Marseille Ara Mkrtchyan, Robert Azilazian, President of the Union of Former Warriors of the Armenian Nation, along with representatives from the region, metropolis, city authorities, and the Armenian community of France.
In his address, the High Commissioner remarked that the ongoing commemorative events honoring Missak Manouchian and his group across nearly all major cities of France are a source of pride for many.
"Missak Manouchian is indeed exceptional in his human type. Being a fighter of the resistance movement, he was also distinguished by his active social and cultural activities. His legacy and contribution are multifaceted, with which he left a great mark both in the Armenian reality, the history of the Armenian Diaspora, and the history and annals of France, winning the honor and respect of not only Armenians, but also the French and the progressive and freedom-loving people who know him," noted Sinanyan.
Following his speech, the High Commissioner, accompanied by RA Consul General Ara Mkrtchyan, laid a wreath at the monument dedicated to Missak Manouchian.