Մասնակցություն Մարսելում Միսաք Մանուշյանի հիշատակի արարողությանը
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Մարսելում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, որին ներկա են գտնվել Բուշ֊Դյու֊Ռոն դեպարտամենտի նախագահ և Էքս-ան-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասսալը, Մարսելի քաղաքապետ Բենոիտ Պայանը, սենատոր Ժերեմի Բակին, Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանը, Հայազգի նախկին ռազմիկների միության նախագահ Ռոբերտ Ազիլազեանը, Ռեգիոնի, մետրոպոլիայի, քաղաքային իշխանությունների և Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։
Գլխավոր հանձնակատարն իր ելույթում նշել է, որ այս օրերին Ֆրանսիայի գրեթե բոլոր խոշոր քաղաքներում տեղի են ունենում Միսաք Մանուշյանին և իր խմբին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ, ինչն առնվազն հպարտություն է ներշնչում:
«Միսաք Մանուշյանը, հիրավի, բացառիկ է իր մարդկային տեսակով: Լինելով դիմադրության շարժման մարտիկ, աչքի է ընկել նաև հասարակական ու մշակութային ակտիվ գործունեությամբ: Նրա թողած ժառանգությունն ու ներդրումը բազմաբնույթ է, որով նա մեծ հետք է թողել թե՛ հայկական իրականության, թե՛ հայկական Սփյուռքի պատմության, թե´ Ֆրանսիայի պատմության ու տարեգրության մեջ՝ նվաճելով ոչ միայն հայերի, այլև ֆրանսիացիների և նրան ճանաչող առաջադեմ ու ազատատենչ մարդկության պատիվն ու հարգանքը»,-իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանի հետ միասին ծաղկեպսակ է տեղադրել հուշարձանին։

Участие в памятных мероприятиях, посвященных Мисаку Манушяну в Марселе
В рамках своего визита во Францию главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в мероприятии, посвященном памяти французского национального героя Мисака Манушяна президент департамента Буше-дю-Рон и Метрополии Экс-ан-Прованс Мартин Вассал мэр Марселя Бенуа Паян, сенатор Джереми Бачи, Генеральный консул Армении в Марселе Ара Мкртчян, президент бывших армянских воинов, Роберт Азилазян, представители городской власти и армянской общины региона.
В своем выступлении главный уполномоченный отметил, что в эти дни практически во всех крупных городах Франции проходят памятные мероприятия, посвященные Мисаку Манушяну и его группе, что, несомненно, вызывает чувство гордости.
«Мисак Манушян, действительно, уникален. Будучи воином движения сопротивления, он также выделялся с общественной и культурной деятельностью. Его наследие и вклад многогранны, он оставил большую след, как в армянской реальности, так и в истории армянской диаспоры, так и в истории и летописи Франции, завоевав честь и уважение не только армян, но и французских прогрессивных и свободных людей, которые его знают», отметили Заре Синанян.
Затем главный уполномоченный вместе с Генеральным консулом Республики Армения в Марселе Арой Мкртчяном возложил венок к памятнику.