Հայրենադարձները ծանոթացել են Հայաստանում աշխատանքի հնարավորություններին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել «Աշխատանքի հնարավորությունները ՀՀ-ում» խորագրով տեղեկատվական հանդիպում, որին մասնակցել են հայրենադարձներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից և այլ երկրներից։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնության նպատակն է հայրենադարձներին ներկայացնել պետական աջակցության ծրագրերն և ՀՀ աշխատաշուկայում մասնավոր ոլորտի հնարավորությունները, ինչպես նաև նպաստել հայրենադարձների և հավանական գործատուների միջև կապի ստեղծմանը։
Միջոցառմանը պետական աջակցության ծրագրերն են ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության գործատուների հետ համագործակցության և աշխատանքային միգրացիայի բաժնի պետ Հրայր Հակոբյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության և ձեռնարկատիրության ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչ Մարինա Եսայանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչ Մոնիկա Մաթևոսյանը։
Ներկաները ծանոթացել են նաև «staff.am» և «job.am» աշխատանքի որոնման առցանց հարթակների հնարավորություններին։
Հանդիպման մասնակից «job.am» աշխատանքի որոնման հարթակի հիմնադիր Լևոն Նալբանդյանի կարծիքով նման ձևաչափի հանդիպումները կարևոր են հայրենադարձների համար և հնարավորություն են ընձեռում ծանոթանալ հայաստանյան աշխատաշուկայի բոլոր նրբություններին։ Ըստ նրա՝ հայրենադարձների տարբեր մասնագիտական խմբեր պահանջված են այսօրվա հայաստանյան աշխատաշուկայում։
«Հայրենադարձները հեշտությամբ կարող են ինտեգրվել հայաստանյան աշխատաշուկայում։ Խոսքը վերաբերում է հատկապես այն մասնագետներին, ովքեր աշխատում են տեղակատվական տեխնոլոգիաների, մարքեթինգի և հարակից ոլորտներում։ Ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատողները գուցե որոշ դժվարությունների հանդիպեն՝ կապված լեզվական և այլ հարցերի հետ, բայց դա ևս հաղթահարելի է», - նշել է Լևոն Նալբանդյանը, ով տարիներ առաջ Հայաստան է վերադարձել ԱՄՆ-ից։
Հանդիպմանը որպես գործատուներ մասնակցել են «Յուքոմ», «Էկովիլ», «Զիգզագ» ընկերությունները, «Ինեկոբանկ»-ը, «Dream of Bjni» հանգստյան տունը, «Հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդումների ցանց», «Երևանի գարեջուր», «ՆՅՈՒՊԼԱՍՏ» ընկերությունները, «Fabula» քովորքինգը, «Ազատ միտք» մասնավոր կրթական հաստատությունն ու «Քանոն» արհեստագործական դպրոցը։
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգից Հայաստան տեղափոխված Անուշ Խոդավերդին հանդիպմանը մասնակցել է հնարավոր գործատուների հետ կապ հաստատելու նպատակով։
«Ինձ հետաքրքրում է բիզնես ոլորտը, դիտարկում եմ ծրագրի ղեկավարի պաշտոնը։ Երեք տարի է՝ Հայաստանում եմ, մինչև օրս առցանց աշխատել եմ ամերիկյան կազմակերպության համար, հիմա դիտարկում եմ տեղական մակարդակում աշխատանքի հնարավորությունները», - նշել է Անուշ Խոդավերդին։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն են ստացել նաև իրենց CV-ները ներկայացնել գործատուներին և անցնել նախնական հարցազրույցներ։

Exploring Job Opportunities in Armenia for Repatriates
An informative session titled "Job Opportunities in Armenia" took place at the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. Representatives from various countries including the USA, Canada, Germany, Poland, Russia, Iran, Ukraine, Georgia, Lebanon, Syria, and others attended the event.
Hovhannes Aleksanyan, in charge of repatriation matters at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, delivered the opening address, emphasizing the initiative's aim to introduce state support programs and private sector opportunities in Armenia's labor market to repatriates, as well as to foster connections between repatriates and potential employers.
Throughout the session, Hrayr Hakobyan, leading the Unified Social Service Department of Cooperation and Labor Migration at the Ministry of Labor and Social Affairs, Marina Yesayan representing the National Center for Innovation and Entrepreneurship of the Ministry of Economy, and Monika Matevosyan from the Ministry of High-Tech Industry, delivered presentations on state support programs.
Attendees also familiarized themselves with online job search platforms like "staff.am" and "job.am."
Levon Nalbandyan, founder of "job.am," stressed the significance of such meetings for repatriates, enabling them to grasp the intricacies of the Armenian job market."Repatriates can easily integrate into the Armenian labor market. This refers especially to those professionals who work in the field of IT, marketing, and related fields. Employees of the financial and banking sector may face some difficulties related to language and other issues, but this can also be overcome," noted Levon Nalbandyan, who returned to Armenia from the USA years ago.
Participating in the event were companies like "Ucom," "Ecoville," "Zigzag," "Inecobank," "Dream of Bjni," "Yerevan Beer Factory," and "Newplast," as well as organizations such as “Television and Radio Broadcasting Network of Armenia”, the co-working space "Fabula," "Azat Mitq" center, and the vocational school "Qanon."
Anoush Khodaverdi, having relocated from California, USA, to Armenia, attended the meeting with the aim of networking with potential employers.
"I am interested in the business sector, I am considering the position of project manager. I've been in Armenia for three years, until now I've worked online for an American organization, now I'm considering job opportunities at the local level," said Anoush Khodaverdi.
The meeting concluded with participants having the chance to submit their CVs and engage in preliminary interviews with potential employers.