Հայրենադարձները ծանոթացել են Հայաստանում աշխատանքի հնարավորություններին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել «Աշխատանքի հնարավորությունները ՀՀ-ում» խորագրով տեղեկատվական հանդիպում, որին մասնակցել են հայրենադարձներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից և այլ երկրներից։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնության նպատակն է հայրենադարձներին ներկայացնել պետական աջակցության ծրագրերն և ՀՀ աշխատաշուկայում մասնավոր ոլորտի հնարավորությունները, ինչպես նաև նպաստել հայրենադարձների և հավանական գործատուների միջև կապի ստեղծմանը։
Միջոցառմանը պետական աջակցության ծրագրերն են ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության գործատուների հետ համագործակցության և աշխատանքային միգրացիայի բաժնի պետ Հրայր Հակոբյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության և ձեռնարկատիրության ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչ Մարինա Եսայանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչ Մոնիկա Մաթևոսյանը։
Ներկաները ծանոթացել են նաև «staff.am» և «job.am» աշխատանքի որոնման առցանց հարթակների հնարավորություններին։
Հանդիպման մասնակից «job.am» աշխատանքի որոնման հարթակի հիմնադիր Լևոն Նալբանդյանի կարծիքով նման ձևաչափի հանդիպումները կարևոր են հայրենադարձների համար և հնարավորություն են ընձեռում ծանոթանալ հայաստանյան աշխատաշուկայի բոլոր նրբություններին։ Ըստ նրա՝ հայրենադարձների տարբեր մասնագիտական խմբեր պահանջված են այսօրվա հայաստանյան աշխատաշուկայում։
«Հայրենադարձները հեշտությամբ կարող են ինտեգրվել հայաստանյան աշխատաշուկայում։ Խոսքը վերաբերում է հատկապես այն մասնագետներին, ովքեր աշխատում են տեղակատվական տեխնոլոգիաների, մարքեթինգի և հարակից ոլորտներում։ Ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատողները գուցե որոշ դժվարությունների հանդիպեն՝ կապված լեզվական և այլ հարցերի հետ, բայց դա ևս հաղթահարելի է», - նշել է Լևոն Նալբանդյանը, ով տարիներ առաջ Հայաստան է վերադարձել ԱՄՆ-ից։
Հանդիպմանը որպես գործատուներ մասնակցել են «Յուքոմ», «Էկովիլ», «Զիգզագ» ընկերությունները, «Ինեկոբանկ»-ը, «Dream of Bjni» հանգստյան տունը, «Հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդումների ցանց», «Երևանի գարեջուր», «ՆՅՈՒՊԼԱՍՏ» ընկերությունները, «Fabula» քովորքինգը, «Ազատ միտք» մասնավոր կրթական հաստատությունն ու «Քանոն» արհեստագործական դպրոցը։
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգից Հայաստան տեղափոխված Անուշ Խոդավերդին հանդիպմանը մասնակցել է հնարավոր գործատուների հետ կապ հաստատելու նպատակով։
«Ինձ հետաքրքրում է բիզնես ոլորտը, դիտարկում եմ ծրագրի ղեկավարի պաշտոնը։ Երեք տարի է՝ Հայաստանում եմ, մինչև օրս առցանց աշխատել եմ ամերիկյան կազմակերպության համար, հիմա դիտարկում եմ տեղական մակարդակում աշխատանքի հնարավորությունները», - նշել է Անուշ Խոդավերդին։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն են ստացել նաև իրենց CV-ները ներկայացնել գործատուներին և անցնել նախնական հարցազրույցներ։

Репатрианты ознакомились с возможностями трудоустройства в Армении
В Центре репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры состоялась встреча на тему «Возможности трудоустройства в Армении». В мероприятии приняли участие репатрианты из США, Канады, Германии, Польши, России, Ирана, Украины, Грузии, Ливана, Сирии и других стран.
Со вступительной речью на мероприятии выступил ответственный по вопросам репатриации в Аппарате главного уполномоченного по делам диаспоры Ованнес Алексанян, подчеркнув, что цель инициативы – представить репатриантам программы государственной поддержки и возможности частного сектора на рынке труда РА, а также способствовать созданию связи между репатриантами и потенциальными работодателями.
Программы государственной поддержки представили начальник отдела сотрудничества с работодателями и трудовой миграции Управления обеспечения занятости и развития трудового потенциала Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА Грайр Акопян, представитель Национального центра инноваций и предпринимательства Министерства экономики РА Марина Есаян, представитель Министерства высокотехнологичной промышленности РА Моника Матевосян.
Присутствующие также ознакомились с возможностями онлайн-платформ для поиска работы «staff.am» и «job.am».
По мнению основателя платформы для поиска работы «job.am» Левона Налбандяна, встречи такого формата важны для репатриантов и дают возможность ознакомиться со всеми нюансами армянского рынка труда. По его словам, в Армении сегодня востребованы различные профессиональные группы репатриантов.
«Репатрианты могут легко интегрироваться в армянский рынок труда. Особенно это касается тех специалистов, которые работают в сфере информационных технологий, маркетинга и смежных областях. Сотрудники финансово-банковского сектора могут столкнуться с некоторыми трудностями, связанными с языком и другими вопросами, но и это можно преодолеть», – отметил Левон Налбандян, много лет назад вернувшийся в Армению из США.
В качестве работодателей во встрече приняли участие такие компании, как «Ucom», «ЭкоВилль», «Zigzag», «Inecobank», дом отдыха «Dreams of Bjni», «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении», «Ереванский пивной завод» и «НЬЮПЛАСТ», а также коворкинг «Фабула», образовательное учреждение «Azat Mitk» и училище «Канон».
Во встрече с целью установления контакта с потенциальными работодателями приняла участие Ануш Ходаверди, переехавшая в Армению из США (Калифорния).
«Меня интересует бизнес сфера, рассматриваю позицию менеджера проектов. Я в Армении три года, до сих пор работала онлайн в американской организации, сейчас рассматриваю возможности трудоустройства здесь», – сказала Ануш Ходаверди.
По итогам встречи участники также имели возможность представить свои резюме работодателям и пройти предварительное собеседование.