Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Շվեյցարիայում է
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Շվեյցարիայում։ Ժնևի «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի հրավերով՝ մարտի 6-ին նա իրականացրել է Ժնևի Գրքի միջազգային ցուցահանդեսի հայկական տաղավարի պաշտոնական բացումը։ Արարողությանը ներկա են գտնվել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի նախագահ Վահե Գաբրաշը, Նիկոլա և Միշա Ազնավուրները, շվեյցարահայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ և հյուրեր։
Ողջունելով ներկաներին՝ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ գործելով 1986 թվականից՝ Ժնևի գրքի միջազգային փառատոնը իր մեծությամբ և կարևորությամբ դարձել է 2-րդը ֆրանկոֆոն աշխարհում և առաջինը Շվեյցարիայում։ «Այն յուրօրինակ հարթակ է, որտեղ ֆրանսախոս աշխարհի հազարավոր ընթերցողները, հարյուրավոր հեղինակները, հրատարակիչները, գրականասեր տարբեր սերունդներ հանդիպում են իրար և ներկայացնում իրենց գործերը, նորությունները, կիսվում փորձով և ինչու չէ, գործի դնում 21-րդ դարի ամենակարևոր զենքերից մեկը՝ փափուկ ուժը»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատարը։
Նա բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ Հայաստանը, հայ գրականությունը, հայ պատմությունը և մշակույթն առանձին տաղավարով 2011 թվականից ներկայացվում են փառատոնի շրջանակներում՝ շնորհիվ գրասենյակի գործընկեր «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի։ «Սիրելի Վահե Գաբրաշ, շնորհակալ եմ Ձեզ՝ որպես հիմնադրամի նախագահ, այս միջազգային փառատոնում Հայաստանը ներկայանալի դարձնելու համար։ Սա մեզ համար պարզապես գրքի տաղավար չէ, սա վայր է, որտեղ մենք աշխարհի մի մասին հասանելի ենք դարձնում մեր պետությունը, պատմությունը, մեր ազգային ճանապարհը։ Իրապես, սա մեծ առաքելություն է, որը Դուք ստանձնել եք ի թիվս այն ահռելի հայանպաստ գործունեության, որ իրականացնում եք հայ համայնքում և Հայաստանում»-շեշտել է Զարեհ Սինանյանը։
Ելույթներով են հանդես եկել նաև Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի նախագահ, շվեյցարիահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշը, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, Բոլոնիայի համալսարանի դասախոս, արվեստի պատմության և արվեստի սոցիոլոգիայի դոկտոր Ալեն Նավարա-Նավասարդյանը։
Միջոցառման ընթացքում «Թոփալեան» դպրոցի սաները հանդես եկան ազնավուրյան կատարումներով՝ նվիրելով աշխարհահռչակ շանսոնյեի 100 ամյակին։

Заре Синанян с рабочим визитом находится в Швейцарии
Главный уполномоченный Заре Синанян находится с рабочим визитом в Швейцарии. По приглашению женевского фонда «Акоп Топалян» 6 марта он официально открыл армянский павильон Женевской международной книжной выставки. На церемонии присутствовали посол РА в Швейцарии Андраник Оганесян, президент фонда «Акоп Топалян» Ваге Габраш, Никола и Миша Азнавур, ряд представителей армянской общины Швейцарии и гости.
Обращаясь к присутствующим, Заре Синанян отметил, что Женевский международный книжный фестиваль, действующий с 1986 года, стал вторым по величине и значимости во франкоязычном мире и первым в Швейцарии. «Это уникальная площадка, где тысячи читателей, сотни авторов, издателей, разные поколения любителей литературы из франкоязычного мира встречаются и представляют свои произведения, новости, делятся опытом и, почему бы и нет, используют одно из важнейших инструментов XXI века: мягкую силу», - подчеркнул главный уполномоченный.
Он высоко оценил тот факт, что благодаря партнерской организации Офиса, фонду «Акоп Топалян», с 2011 года Армения, армянская литература, история и культура Армении представлены в отдельном павильоне в рамках фестиваля. «Уважаемый Ваге Габраш, я благодарю Вас как президента фонда за то, что Вы представили Армению на этом международном фестивале. Для нас это не просто книжный павильон, это место, где мы представляем миру наше государство, историю и национальный путь. Действительно, это очень важная миссия, которую Вы взяли на себя в числе иных проармянских проектов, которые Вы осуществляете в армянской общине и Армении», - подчеркнул Заре Синанян.
На мероприятии выступили также посол РА в Швейцарии Андраник Оганесян, президент фонда «Акоп Топалян», швейцарско-армянский бизнесмен и филантроп Ваге Габраш, соучредитель фонда «Азнавур» Никола Азнавур, профессор Болонского университета, доктор социологии и искусствоведения Ален Навара-Навасардян.
В ходе мероприятия ученики школы «Топалян» исполнили песни Шарля Азнавура по случаю 100-летия всемирно известного шансонье.