Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Շվեյցարիայում է
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Շվեյցարիայում։ Ժնևի «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի հրավերով՝ մարտի 6-ին նա իրականացրել է Ժնևի Գրքի միջազգային ցուցահանդեսի հայկական տաղավարի պաշտոնական բացումը։ Արարողությանը ներկա են գտնվել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի նախագահ Վահե Գաբրաշը, Նիկոլա և Միշա Ազնավուրները, շվեյցարահայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ և հյուրեր։
Ողջունելով ներկաներին՝ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ գործելով 1986 թվականից՝ Ժնևի գրքի միջազգային փառատոնը իր մեծությամբ և կարևորությամբ դարձել է 2-րդը ֆրանկոֆոն աշխարհում և առաջինը Շվեյցարիայում։ «Այն յուրօրինակ հարթակ է, որտեղ ֆրանսախոս աշխարհի հազարավոր ընթերցողները, հարյուրավոր հեղինակները, հրատարակիչները, գրականասեր տարբեր սերունդներ հանդիպում են իրար և ներկայացնում իրենց գործերը, նորությունները, կիսվում փորձով և ինչու չէ, գործի դնում 21-րդ դարի ամենակարևոր զենքերից մեկը՝ փափուկ ուժը»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատարը։
Նա բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ Հայաստանը, հայ գրականությունը, հայ պատմությունը և մշակույթն առանձին տաղավարով 2011 թվականից ներկայացվում են փառատոնի շրջանակներում՝ շնորհիվ գրասենյակի գործընկեր «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի։ «Սիրելի Վահե Գաբրաշ, շնորհակալ եմ Ձեզ՝ որպես հիմնադրամի նախագահ, այս միջազգային փառատոնում Հայաստանը ներկայանալի դարձնելու համար։ Սա մեզ համար պարզապես գրքի տաղավար չէ, սա վայր է, որտեղ մենք աշխարհի մի մասին հասանելի ենք դարձնում մեր պետությունը, պատմությունը, մեր ազգային ճանապարհը։ Իրապես, սա մեծ առաքելություն է, որը Դուք ստանձնել եք ի թիվս այն ահռելի հայանպաստ գործունեության, որ իրականացնում եք հայ համայնքում և Հայաստանում»-շեշտել է Զարեհ Սինանյանը։
Ելույթներով են հանդես եկել նաև Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, «Հակոբ Թոփալեան» հիմնադրամի նախագահ, շվեյցարիահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշը, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, Բոլոնիայի համալսարանի դասախոս, արվեստի պատմության և արվեստի սոցիոլոգիայի դոկտոր Ալեն Նավարա-Նավասարդյանը։
Միջոցառման ընթացքում «Թոփալեան» դպրոցի սաները հանդես եկան ազնավուրյան կատարումներով՝ նվիրելով աշխարհահռչակ շանսոնյեի 100 ամյակին։

Zareh Sinanyan's Working Visit to Switzerland
High Commissioner Zareh Sinanyan embarked on a working visit to Switzerland. At the invitation of the Hakob Topalian Foundation of Geneva, he officiated the opening of the Armenian pavilion at the Geneva International Book Fair on March 6. The ceremony was attended by Ambassador of the Republic of Armenia to Switzerland Andranik Hovhannisyan, President of the Hakob Topalian Foundation Vahe Gabrash, Nicolas and Mischa Aznavour, along with several representatives of the Swiss Armenian community and distinguished guests.
In his address, Zareh Sinanyan highlighted the significance of the Geneva International Book Fair, which has grown to become the second largest in the Francophone world since its inception in 1986 and holds the top spot in Switzerland in terms of importance.
"It is a unique platform where thousands of readers, hundreds of authors, publishers, different generations of literature lovers from the French-speaking world meet and present their works, news, share experience and, why not, use one of the most important weapons of the 21st century: soft power," emphasized the High Commissioner. He expressed deep gratitude for the inclusion of Armenia, Armenian literature, history, and culture in a dedicated pavilion at the festival since 2011, courtesy of the Hakob Topalian Foundation, a valued partner of the Office.
"Dear Vahe Gabrash, I express our gratitude to you as the President of the Topalian Foundation for your continuous commitment and efforts to make Armenia’s participation in the pavilion a reality. This is not merely a book pavilion, but a forum where we make our state, history, and national path available to a part of the world. Indeed, this is a great mission that you have undertaken in addition to the important work that you carry out in the Swiss-Armenian community and Armenia itself," noted Zareh Sinanyan.
Ambassador of Armenia to Switzerland Andranik Hovhannisyan, President of the Hakob Topalian Foundation, Swiss-Armenian businessman, and philanthropist Vahe Gabrash, co-founder of the Aznavour Foundation Nicolas Aznavour, and Professor Alen Navara-Navasardyan from the University of Bologna, a doctor of art history and art sociology, also delivered speeches.
Additionally, during the event, students from the Topalian school performed songs by Charles Aznavour in honor of the world-famous chansonnier's 100th anniversary.