Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հետ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Այն ստորագրել են Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը:
Հուշագրի կարևորում է Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայության միջև գործուն և ռազմավարական կապերի զարգացումը, պետություն-սփյուռք ներգրավվածության ապահովման անհրաժեշտությունը և սփյուռքի ներգրավվածությունն ապահովող գործընթացների ընդլայնումը: Հուշագրով մասնավորապես ամրագրվում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում հիմնադրամի հետ համագործակցության ուղղությունները:
«Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ մեր գրասենյակի «իԳործ» ծրագիրն առաջին պետական ծրագիրն է, որը բացել է Հայաստանի կառավարման համակարգի դռները սփյուռքահայ մասնագետների առջև: Այն արդեն 5-րդ անգամ պետական ֆինանսավորմամբ հյուրընկալում է 50 մասնագետի՝ ունենալով 200 մասնակից 30-ից ավելի երկրից: Նրանք իրենց հետ բերել են փորձ և գիտելիքներ, իրականացրել տասնյակ ծրագրեր: Կարևոր է նշել, որ մասնակիցների 72 տոկոսը ծրագրի ավարտից հետո հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել: 2021 թվականից «իԳործ»-ի շրջանակներում մենք համագործակցում ենք Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հետ, որի շնորհիվ ծրագրի շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն է ստանում ևս մեկ տարի շարունակել իր աշխատանքը հայրենիքի պետական համակարգում»,-իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ կարևորելով պետություն-մասնավոր նմանատիպ գործակցությունը:
Ծրագրի ընդլայնման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմիններում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավմանը: 2023 թվականին գրասենյակը, հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, մեկնարկել է «իԳործ»-ի՝ ՀՀ մարզերում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման պիլոտային բաղադրիչը:

Подписан меморандум о сотрудничестве с семейным фондом Г. Овнанян
Между Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА и семейным фондом Г. Овнанян подписан меморандум о сотрудничестве. Его подписали главный уполномоченный Заре Синанян и исполнительный директор фонда Корюн Хачатурян.
Меморандум подчеркивает важность развития действенных и стратегических связей между Арменией и армянами по всему миру, необходимость обеспечения диалога государства и диаспоры и расширения процессов, обеспечивающих вовлечение диаспоры. В частности, меморандумом закреплено направление сотрудничества с фондом в рамках привлечения армянских специалистов из диаспоры по программе «iGorts», реализуемой Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры.
«С гордостью должен отметить, что программа «iGorts» нашего Офиса - первая государственная программа, которая открыла двери системы управления Армении для специалистов из диаспоры. Общее число участников программы на данный момент - 200 человек, в этом году уже в пятый раз мы примем 50 специалистов, чья деятельность в рамках программы будет финансироваться государством. Специалисты принесли с собой опыт и знания, реализовали десятки проектов. Важно отметить, что 72 % участников приняли решение репатриироваться после завершения программы. С 2021 года в рамках «iGorts» мы сотрудничаем с фондом семьи Овнанян, благодаря которому часть выпускников программы получает возможность продолжить свою работу в государственной системе Родины еще на один год», - отметил Заре Синанян, подчеркнув важность подобного государственно-частного сотрудничества.
В контексте расширения действия программы была также затронута возможность привлечения армянских специалистов из диаспоры в органы местного самоуправления Армении. В 2023 году Офис при финансировании фонда запустил пилотный компонент «iGorts» по привлечению армянских специалистов из диаспоры в регионы Армении.