Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հետ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Այն ստորագրել են Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը:
Հուշագրի կարևորում է Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայության միջև գործուն և ռազմավարական կապերի զարգացումը, պետություն-սփյուռք ներգրավվածության ապահովման անհրաժեշտությունը և սփյուռքի ներգրավվածությունն ապահովող գործընթացների ընդլայնումը: Հուշագրով մասնավորապես ամրագրվում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում հիմնադրամի հետ համագործակցության ուղղությունները:
«Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ մեր գրասենյակի «իԳործ» ծրագիրն առաջին պետական ծրագիրն է, որը բացել է Հայաստանի կառավարման համակարգի դռները սփյուռքահայ մասնագետների առջև: Այն արդեն 5-րդ անգամ պետական ֆինանսավորմամբ հյուրընկալում է 50 մասնագետի՝ ունենալով 200 մասնակից 30-ից ավելի երկրից: Նրանք իրենց հետ բերել են փորձ և գիտելիքներ, իրականացրել տասնյակ ծրագրեր: Կարևոր է նշել, որ մասնակիցների 72 տոկոսը ծրագրի ավարտից հետո հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել: 2021 թվականից «իԳործ»-ի շրջանակներում մենք համագործակցում ենք Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հետ, որի շնորհիվ ծրագրի շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն է ստանում ևս մեկ տարի շարունակել իր աշխատանքը հայրենիքի պետական համակարգում»,-իր խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ կարևորելով պետություն-մասնավոր նմանատիպ գործակցությունը:
Ծրագրի ընդլայնման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմիններում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավմանը: 2023 թվականին գրասենյակը, հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, մեկնարկել է «իԳործ»-ի՝ ՀՀ մարզերում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման պիլոտային բաղադրիչը:

Signing of Memorandum of Cooperation with the H. Hovnanian Family Foundation
The RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the H. Hovnanian Family Foundation signed a Memorandum of Cooperation (MoC).
Signatories include High Commissioner Zareh Sinanyan and Executive Director of the Foundation Korioun Khatchadourian.
This Memorandum is pivotal for fortifying effective and strategic ties between Armenia and the Armenian Diaspora. It underscores the significance of State-Diaspora collaboration and the expansion of processes facilitating Diaspora engagement. Specifically, the Memorandum outlines the involvement of Diaspora Armenian specialists, coordinated by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. Collaboration with the Foundation operates within the iGorts program framework.
"I must proudly note that the iGorts program of our Office is the first state program that has opened the doors of Armenia's state administration system to Diaspora Armenian specialists. For the 5th time, it hosts 50 specialists with state funding, having 200 participants from more than 30 countries. They brought with them experience and knowledge, implemented dozens of projects. It is important to note that 72 percent of the participants made a decision to repatriate after completing the program. From 2021, within the framework of iGorts, we cooperate with the H. Hovnanian Family Foundation, thanks to which some of the graduates of the program get the opportunity to continue their work in the state system of the homeland for one more year," Zareh Sinanyan noted in his speech, highlighting similar public-private cooperation.
Within the framework of the program's expansion, there was also mention of the participation of Diaspora Armenian specialists in the local self-government bodies of Armenia. In 2023, the Office, supported by the Foundation, initiated the pilot phase of iGorts, focusing on engaging Diaspora Armenian specialists in the regions of the Republic of Armenia.