Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստում
2024 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը շարունակում է սփյուռքում գործող հայկական և հայկական բաղադրիչով ուսումնական հաստատություններում (պետական և ոչ պետական վարժարաններ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, լրացուցիչ կրթության հաստատություններ, մեկօրյա կրթօջախներ, մշակութային կենտրոններ և այլն) դասավանդողների վերապատրաստման ծրագիրը:
Հայաստանում վերապատրաստումն ընթանալու է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից հաստատված տարբերակված մեկամսյա հետևյալ 7 ծրագրերով.
- Ուսուցում մանկապարտեզում
- Ուսուցում մեկօրյա դպրոցում
- Տարրական ուսուցում
- Հայոց լեզվի և գրականության դասավանդում
- Հայոց պատմություն և մշակույթի պատմություն
- Պարարվեստ
- Տնօրենների վերապատրաստում
Ծրագրերի նկարագրությունը կցվում է:
Դասընթացներն ավարտած ուսուցիչներին կտրամադրվեն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության վկայագրեր:
Ծրագրի ընթացքում դասընթացների կազմակերպման, ուսուցիչների կեցության, թանգարանային այցելությունների և շրջագայության ծախսերը, ծրագրի բացման օրվանից մինչև փակման օրը, ստանձնում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Ճանապարհածախսը, ներառյալ օդանավակայանից մինչև հյուրանոց, և Հայաստան մուտքի արտոնագրի (վիզա), բժշկական ճանապարհորդական ապահովագրության ծախսերը հոգում են մասնակիցները:
Վերապատրաստման սկիզբը համարվում է ծրագրի հյուրանոց մուտքի օրը` հուլիսի 1-ը:
Ծրագրի ժամանակացույցը հետևյալն է.
- 1 հուլիսի` հյուրանոց մուտքի և տեղավորման օր
- 2 հուլիսի` ծրագրի պաշտոնական բացում
- 28 հուլիսի՝ ծրագրի պաշտոնական փակում և վկայականների հանձնում
- 29 հուլիսի` հյուրատնից ելքի օր
Ավելի վաղ ժամանելու կամ ուշ մեկնելու դեպքում՝ կեցության ծախսերը հոգում են մասնակիցները: Հյուրանոցի սենյակները նախատեսված են 2-3 հոգու համար:
Ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև մայիսի 15-ը ներառյալ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն ներկայացնել ուսուցչի կողմից լրացված և կրթօջախի տնօրինության կողմից վավերացված հայտը https://shorturl.at/eors6
Մասնակցության պաշտոնական հաստատումներն ուսուցիչները կստանան իրենց էլեկտրոնային հասցեով՝ հայտը ստանալուց մինչև մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում: Երկրից և աշխատավայրից բացակայությունը հիմնավորելու համար պաշտոնական հրավերի անհրաժեշտության դեպքում` խնդրում ենք տեղեկացնել նախապես:
Վերապատրաստող կազմակերպության, հյուրանոցի և կեցության հետ կապված այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև դասընթացների կազմակերպման և անցկացման այլ անհրաժեշտ մանրամասներ կփոխանցվեն մասնակցության հայտ ներկայացրած ուսուցիչներին:
Մասնակիցների համար նախատեսվում են նաև հանդիպումներ, ճանաչողական-ուսուցողական շրջայցեր և մշակութային ծրագիր:

Переподготовка учителей диаспоры 2024
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА в 2024 году продолжает осуществлять программу обучения учителей армянских учебных заведений диаспоры. К ним относятся армянские и профильные (армянские) учебные заведения, действующие в диаспоре (государственные и негосударственные колледжи, школы, детские сады, учреждения дополнительного образования, однодневные образовательные центры, культурные центры и др.).
Обучение будет проходить по 7 дифференцированным месячным программам, утвержденным министерством:
- Дошкольное образование
- Воскресная школа
- Обучение в начальной школе
- Преподавание армянского языка и литературы
- История Армении и история культуры
- Хореография
- Переподгoтовка директоров
Расходы по организации курсов, проживание преподавателей на время курсов, посещение музеев и экскурсий покрывает Республика Армения. Расходы на проезд, в том числе от аэропорта до гостиницы, а также разрешение на въезд (визу) в Армению, медицинскую страховку несут сами участники или соответствующие организации, образовательные учреждения, благотворители.
Учителя, окончившие курсы, получат сертификаты министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Обучение начнется 1 июля, в день заселения участников в отель.
График представлен ниже.
- 1 июля: Прибытие и размещение в отеле.
- 2 июля: Официальное открытие программы.
- 28 июля: Официальное закрытие программы и вручение сертификатов.
- 29 июля: Отъезд из отеля.
Если участники прибудут до 1 июля или уедут после 29 июля, они сами несут расходы на проживание. Номера гостиницы рассчитаны на 2-3 человек.
Для участия в программе необходимо до 15 мая подать в министерство образования, науки, культуры и спорта РА заявку, заполненную преподавателем и заверенную руководством учебного заведения. Форма заявки доступна по адресу: https://shorturl.at/eors6.
Официальное подтверждение участия учитель получит на свой адрес электронной почты до 31 мая. При необходимости получения официального приглашения для предоставления в стране проживания либо на рабочем месте, просьба обратиться к нам.
Информация, которая относится к организации учебного процесса, вопросам проживания и других вопросов, включающих сведения об учебных курсах будет направлена участникам после заполнения заявки.
Для участников также запланированы встречи, ознакомительные экскурсии и культурная программа.
За дополнительной информацией обращайтесь в отдел по связям с диаспорой Министерства образования, науки, культуры и спорта РА: