Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստում
2024 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը շարունակում է սփյուռքում գործող հայկական և հայկական բաղադրիչով ուսումնական հաստատություններում (պետական և ոչ պետական վարժարաններ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, լրացուցիչ կրթության հաստատություններ, մեկօրյա կրթօջախներ, մշակութային կենտրոններ և այլն) դասավանդողների վերապատրաստման ծրագիրը:
Հայաստանում վերապատրաստումն ընթանալու է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից հաստատված տարբերակված մեկամսյա հետևյալ 7 ծրագրերով.
- Ուսուցում մանկապարտեզում
- Ուսուցում մեկօրյա դպրոցում
- Տարրական ուսուցում
- Հայոց լեզվի և գրականության դասավանդում
- Հայոց պատմություն և մշակույթի պատմություն
- Պարարվեստ
- Տնօրենների վերապատրաստում
Ծրագրերի նկարագրությունը կցվում է:
Դասընթացներն ավարտած ուսուցիչներին կտրամադրվեն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության վկայագրեր:
Ծրագրի ընթացքում դասընթացների կազմակերպման, ուսուցիչների կեցության, թանգարանային այցելությունների և շրջագայության ծախսերը, ծրագրի բացման օրվանից մինչև փակման օրը, ստանձնում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Ճանապարհածախսը, ներառյալ օդանավակայանից մինչև հյուրանոց, և Հայաստան մուտքի արտոնագրի (վիզա), բժշկական ճանապարհորդական ապահովագրության ծախսերը հոգում են մասնակիցները:
Վերապատրաստման սկիզբը համարվում է ծրագրի հյուրանոց մուտքի օրը` հուլիսի 1-ը:
Ծրագրի ժամանակացույցը հետևյալն է.
- 1 հուլիսի` հյուրանոց մուտքի և տեղավորման օր
- 2 հուլիսի` ծրագրի պաշտոնական բացում
- 28 հուլիսի՝ ծրագրի պաշտոնական փակում և վկայականների հանձնում
- 29 հուլիսի` հյուրատնից ելքի օր
Ավելի վաղ ժամանելու կամ ուշ մեկնելու դեպքում՝ կեցության ծախսերը հոգում են մասնակիցները: Հյուրանոցի սենյակները նախատեսված են 2-3 հոգու համար:
Ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև մայիսի 15-ը ներառյալ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն ներկայացնել ուսուցչի կողմից լրացված և կրթօջախի տնօրինության կողմից վավերացված հայտը https://shorturl.at/eors6
Մասնակցության պաշտոնական հաստատումներն ուսուցիչները կստանան իրենց էլեկտրոնային հասցեով՝ հայտը ստանալուց մինչև մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում: Երկրից և աշխատավայրից բացակայությունը հիմնավորելու համար պաշտոնական հրավերի անհրաժեշտության դեպքում` խնդրում ենք տեղեկացնել նախապես:
Վերապատրաստող կազմակերպության, հյուրանոցի և կեցության հետ կապված այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև դասընթացների կազմակերպման և անցկացման այլ անհրաժեշտ մանրամասներ կփոխանցվեն մասնակցության հայտ ներկայացրած ուսուցիչներին:
Մասնակիցների համար նախատեսվում են նաև հանդիպումներ, ճանաչողական-ուսուցողական շրջայցեր և մշակութային ծրագիր:

RE-Training of Diaspora Teachers 2024
In 2024, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia sustains its initiative to provide training programs for teachers in Armenian educational institutions across the Diaspora. These include both state and private colleges, schools, kindergartens, additional educational facilities, one-day educational centers, cultural hubs, and more.
The training in Armenia will be facilitated through seven distinct one-month programs, all sanctioned by the MoESCS of the Republic of Armenia.
- Kindergarten Education;
- Sunday School Education;
- Elementary School Education;
- Armenian Language and Literature Teaching;
- Armenian History and Cultural Heritage;
- Art of Dancing;
- Training of Principles.
Attached is a description of the programs.
Upon completion of the courses, participating teachers will receive certificates issued by the MoESCS of Armenia.
Throughout the program duration, expenses related to course organization, teachers' accommodation, museum visits, and tours, spanning from the program's commencement to its conclusion, will be covered by the Republic of Armenia. However, participants are responsible for covering their own travel expenses, including transportation from the airport to the hotel, obtaining an Armenian entry permit (visa), and any required medical travel insurance costs.
The training officially begins on July 1, which marks the participants' check-in at the hotel.
The program follows this schedule:
- July 1: Arrival and check-in at the hotel
- July 2: Official opening of the program
- July 28: Official closing of the program and certificate presentation
- July 29: Departure from the hotel
If the participants arrive earlier then July 1st or depart after July 29, they are responsible for their own accommodation expenses. Hotel rooms are intended for 2-3 occupants.
To enrol in the program, teachers must submit a completed application form, endorsed by the management of their educational institution, to the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports by May 15. The application form is available at: https://shorturl.at/eors6
Teachers will receive official participation confirmations via email after their applications have been received, up until May 31st. If an official invitation is required to justify their absence from their home country and workplace, please notify us in advance.
Further details regarding training organization, hotel accommodation, and other necessary information for the courses will be communicated to participating teachers.
The program also includes meetings, educational tours, and a cultural agenda for the participants.
For additional information, please contact the Department of Relations with the Diaspora at the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports: