Հանդիպում ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին։
Ողջունելով հյուրին՝ Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու օր օրի ընդլայնվող երկխոսությունը՝ հիմնված հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների բարեկամության վրա։
Զարեհ Սինանյանն իր երախագիտություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին փետրվարին Փարիզում կայացած Դիմադրության շարժման հայազգի հերոս Միսաք Մանուշյանի և կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի աճյունների՝ Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում ամփոփելու խորհրդանշական արարողության կազմակերպման համար։
Կարևորելով հայ համայնքի դերակատարումը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման գործում՝ Գլխավոր հանձնակատարը խոսել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի հետ համագործակցության մասին, ներկայացրել Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներ կատարած իր այցերին ու դրանց շրջանակներում հայ համայնքների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև գրասենյակի ծրագրերին, որոնց ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում ֆրանսիահայերը։
Կողմները զրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։

Meeting with Ambassador of France to Armenia
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Olivier Decottignies.
Upon extending a warm welcome to the guest, the High Commissioner emphasized the exceptional state of relations between Armenia and France, underlining the continual expansion of dialogue driven by the profound friendship shared between the Armenian and French peoples.
Zareh Sinanyan expressed his gratitude to the French authorities for the symbolic ceremony to enshrine the remains of Missak Manouchian, the Armenian hero of the Resistance Movement, and his wife, Mélinée Manouchian, in the Pantheon of France's greatest figures, held in Paris in February.
Highlighting the significant contribution of the Armenian community to the advancement of Armenian-French relations, the High Commissioner discussed the collaboration with the Armenian community in France, recounting his visits to various French cities and meetings with representatives of Armenian communities and local authorities. Additionally, reference was made to the active participation of French-Armenians in the programs of the Office.