ԱՎԱՐՏՎԵԼ Է «ՔԱՅԼ ԴԵՊ ՏՈՒՆ» ԾՐԱԳՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏԵՐԻ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄԸ
Ավարտվել է «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի 2024 թվականի հայտերի ընդունումը: Ծրագրին մասնակցելու համար դիմել են 13-18 տարեկան 1222 սփյուռքահայ պատանիներ 19 երկրներից՝ Ռուսաստան, Վրաստան, ԱՄՆ, Բելառուս, Բելգիա, Գերմանիա, Լեհաստա, Հունաստա, Սիրիա, Ֆրանսիա, Չեխիա, Իսպանիայից, Պորտուգալիա, Բրազիլիա, Մեծ Բրիտանիա, Էստոնիա, Լատվիա, Իռլանդիա, Կանադա։
Ծրագրին մասնակցելու համար կընտրվեն 600 պատանիներ՝ հաշվի առնելով ներկայացված մոտիվացիոն տեսանյութը և գրանցման ժամկետը։
Նպատակ ունենալով սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների շրջանում պահպանել և զարգացնել ազգային ինքնությունը՝ 13-օրյա ճամբարային ծրագիրը ներառելու է հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ,
ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:

ЗАВЕРШИЛСЯ ПРИЕМ ЗАЯВОК НА УЧАСТИЕ В ПРОГРАММЕ «ШАГ К ДОМУ»
Завершился прием заявок на образовательно-познавательную программу «Шаг к дому» для молодежи диаспоры 13-18 лет. В этом году поступило 1222 заявки из 19 стран мира. Кандидатами являются армянские подростки из России, Грузии, США, Беларуси, Бельгии, Германии, Польши, Греции, Сирии, Франции, Чехии, Испании, Португалии, Бразилии, Великобритании, Эстонии, Латвии, Ирландии, Канады. Средний возраст претендентов 15 лет.
В программе смогут принять участие 600 из 1222 заявителей с учетом представленного мотивационного ролика и срока регистрации.
Двухнедельная программа направлена на укрепление национальной идентичности среди молодежи диаспоры, в которую входят: курсы армянского языка (восточноармянский, западноармянский), арменоведения, национальной песни и танцев, ознакомительные посещения исторических и культурных мест Армении, музеев, учебных заведений, встречи с государственными, общественными деятелями, спортивные и культурные мероприятия.