Առաջին եռամսյակում Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը աջակցել է ավելի քան 500 հայրենադարձի
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնն ամփոփել է հունվար-մարտ ամսիների ընթացքում իրականացված աշխատանքմերը: Առաջին եռմասյակում կենտրոն դիմել է շուրջ 500 հայրենադարձ և Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխվելու ցանկություն հայտնած հայրենակից ավելի քան 30 երկրից։
Նամակ-դիմումները, զանգերն ու այցերի ընթացքում քննարկված հարցերը վերաբերել են ՀՀ քաղաքացիության և ՀՀ-ում կացության կարգավիճակի ձեռքբերմանը, զինապարտությանը, առողջապահական աջակցությանը, մաքսային հարցերին, աշխատանքի տեղավորմանն ու ինտեգրմանն ուղղված ծրագրերի մասնակցությանը:
Կենտրոնի կողմից 2024 թվականին իրականացվող Հայոց լեզվի անվճար դասընթացների առաջին փուլին մասնակցել է 62 հայրենադարձ աշխարհի 13 երկրից, իսկ իրազեկման և ինտեգրման դասընթացների երկու փուլերին՝ 26 հայրենադարձ աշխարհի 9 երկրից:
Առողջապահական աջակցություն է ցուցաբերվել 18 սիրիահայ հայրենադարձի՝ պետական պատվերի շրջանակում ապահովելով նրանց բուժսպասարկումը:
Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում կայացել են նաև պետական և մասնավոր ոլորտի դերակատարների մասնակցությամբ մի շարք հանդիպում-միջոցառումներ՝ ուղղված հայրենադարձներին խորհրդատվական աջակցության տրամադրմանը Հայաստանում բիզնես սկելու հարցերում, աշխատանքի տեղավորման հնարավորություններին, լրացուցիչ կրթությանը և վերապատրաստման ծրագրերին, որոնց մասնակցել են շուրջ 170 հայրենադարձ։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ ստորագրել է Փոխգործակցության հուշագրի՝ ուղղված Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի շրջանակներում երկկողմ փոխգործակցության խորացմանն ու նոր ծրագրերի իրականացմանը։

Центр репатриации и интеграции за первый квартал года оказал поддержку более 500 репатриантам
Центр репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА подвел итоги своей деятельности за январь - март 2024 года. За этот период в центр обратились около 500 репатриантов и соотечественников из более 30 стран мира, желающих переехать в Армению.
Обработанные письма, звонки, а также консультации, предоставленные в центре, касались вопросов получения гражданства и вида на жительство в Республике Армения, прохождения военной службы, получения медицинской помощи, решения таможенных вопросов, а также участия в программах трудоустройства и интеграции.
Бесплатные курсы армянского языка стартовали в начале года. В первом потоке приняли участие 62 репатрианта из 13 стран. В двух потоках курса по вопросам интеграции приняли участие 26 репатриантов из 9 стран мира.
Медицинская помощь была оказана 18 репатриантам из Сирии в рамках государственного заказа.
При участии представителей как государственных органов, так и частного сектора в центре были организованы встречи и мероприятия, направленные на оказание консультативной поддержки репатриантам для открытия бизнеса в Армении, представление возможностей трудоустройства и программ дополнительного образования и профессиональной подготовки. Во встречах и мероприятиях приняли участие около 170 репатриантов.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры подписал Меморандум о сотрудничестве с Фондом «Измирлян» с целью активизации двустороннего сотрудничества и инициирования новых программ в рамках деятельности Центра репатриации и интеграции.