Ավարտվել է հայրենադարձների համար հայերենի անվճար դասընթացի առաջին փուլը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում ավարտվել է 2024 թվականի հայերենի անվճար դասընթացների առաջին փուլը, որին մասնակցել է 62 հայրենադարձ 13 երկրից` Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Իրան, ԱՄՆ, Թուրքմենստան, Սիրիա, Լիբանան, Շվեյցարիա, Ղազախստան, Կանադա, Իսպանիա, Ֆրանսիա: Դասընթացի ավարտին մասնակիցներն անցել են թեստավորում և ստացել վկայականներ:
Գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը նշել է, որ արդեն երեք տարի է, ինչ իրականացվում են հայերենի անվճար դասընթացները՝ ունենալով 537 մասնակից։ Դասընթացների նպատակն է հնարավորություն ընձեռել հայրենադարձներին բարելավելու մայրենիի իմացությունը հայրենիքում իտեգրման գործընթացն առավել սահուն դարձնելու համար:
Դասընթացներն անցկացվել են M.A.M կրթական հարթակի հետ համատեղ: «Պետական համակարգի հետ այս ձևաչափով մեր առաջին համագործակցությունն է: Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք մոտեցել այս աշխատանքին։ Դասընթացի համար մշակվել է հատուկ գրականություն՝ նոր մեթոդների կիրառմամբ: Անցկացվել է 30 դաս»,- ընդգծել է M.A.M առցանց կրթական հարթակի հիմնադիր Մարինե Ղազարյանը։
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողանում եմ հայերեն սովորել։ Ցանկանում եմ մշտապես տեղափոխվել Հայաստան և մնալ այստեղ, ինչն անհնար է առանց լեզվի իմացության։ Ես շատ շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար»,- նշել է ռուսաստանահայ Էրիկ Խալաֆյանը։

Завершился первый этап бесплатного курса армянского языка для репатриантов
В Центре репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА завершился первый этап государственных бесплатных курсов армянского языка в этом году. В первом этапе обучения приняли участие 62 репатрианта из 13 стран: Россия, Украина, Беларусь, Иран, США, Туркменистан, Сирия, Ливан, Швейцария, Казахстан, Канада, Испания, Франция. По окончании курса участники прошли тестирование, по результатам которого им были вручены сертификаты.
По словам Ованнеса Алексаняна, ответственного по вопросам репатриации в Аппарате главного уполномоченного по делам диаспоры бесплатные курсы армянского языка осуществляются на протяжении трех лет. Общее число участников курса составило 537 человек. Цель курсов – предоставить возможность репатриантам улучшить свои знания языка (устную и письменную речь), что способствует их быстрой интеграции в Армении.
Занятия проводились совместно с образовательной платформой М.А.М. «Это наше первое сотрудничество с государственной системой в таком формате. Мы подошли к этой работе с большой ответственностью. Все материалы подготовлены специально для этих курсов с использованием новых методик. Было проведено 30 занятий, в результате которых участники достигли базового уровня», – подчеркнула Марине Казарян, учредитель образовательной онлайн-платформы M.A.M.
«Я очень рад, что могу изучать армянский язык, мне он очень нравится. Я хочу переехать в Армению, остаться здесь, что невозможно без знания языка. Я очень благодарен за такую возможность», – отметил Эрик Халафян, репатриант из России.