Ավարտվել է հայրենադարձների համար հայերենի անվճար դասընթացի առաջին փուլը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում ավարտվել է 2024 թվականի հայերենի անվճար դասընթացների առաջին փուլը, որին մասնակցել է 62 հայրենադարձ 13 երկրից` Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Իրան, ԱՄՆ, Թուրքմենստան, Սիրիա, Լիբանան, Շվեյցարիա, Ղազախստան, Կանադա, Իսպանիա, Ֆրանսիա: Դասընթացի ավարտին մասնակիցներն անցել են թեստավորում և ստացել վկայականներ:
Գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը նշել է, որ արդեն երեք տարի է, ինչ իրականացվում են հայերենի անվճար դասընթացները՝ ունենալով 537 մասնակից։ Դասընթացների նպատակն է հնարավորություն ընձեռել հայրենադարձներին բարելավելու մայրենիի իմացությունը հայրենիքում իտեգրման գործընթացն առավել սահուն դարձնելու համար:
Դասընթացներն անցկացվել են M.A.M կրթական հարթակի հետ համատեղ: «Պետական համակարգի հետ այս ձևաչափով մեր առաջին համագործակցությունն է: Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք մոտեցել այս աշխատանքին։ Դասընթացի համար մշակվել է հատուկ գրականություն՝ նոր մեթոդների կիրառմամբ: Անցկացվել է 30 դաս»,- ընդգծել է M.A.M առցանց կրթական հարթակի հիմնադիր Մարինե Ղազարյանը։
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողանում եմ հայերեն սովորել։ Ցանկանում եմ մշտապես տեղափոխվել Հայաստան և մնալ այստեղ, ինչն անհնար է առանց լեզվի իմացության։ Ես շատ շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար»,- նշել է ռուսաստանահայ Էրիկ Խալաֆյանը։

Initial Phase of Free Armenian Language Classes for Repatriates Completed
The initial phase of the 2024 Armenian language classes concluded at the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. 62 repatriates from 13 countries participated in this initial stage of the classes, representing Russia, Ukraine, Belarus, Iran, USA, Turkmenistan, Syria, Lebanon, Switzerland, Kazakhstan, Canada, Spain, and France. Following the classes, participants underwent testing and received certificates.
According to Hovhannes Aleksanyan, responsible for repatriation issues at the Office, the classes have been conducted for three consecutive years, with a total of 537 individuals participating. The primary objective is to equip repatriates with the necessary language skills, both oral and written, to facilitate their swift integration into Armenian society.
The classes were conducted in collaboration with the educational platform M.A.M. "This marks our inaugural partnership with the state system in this format. We approached this endeavor with utmost responsibility. All course materials were specially prepared using innovative methods. A total of 30 sessions were conducted, enabling participants to achieve a basic level of proficiency," emphasized Marine Ghazaryan, founder of the M.A.M. educational online platform.
"I am very glad that I can learn the Armenian language; I enjoy it immensely. I aspire to relocate to Armenia and settle here, which is impossible without mastering the language. I am deeply grateful for this opportunity," said Eric Halafyan, a repatriate from Russia.