Գլխավոր հանձնակատարն այցով Ստրասբուրգում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի Գրանդ Էստ մարզի «Հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված  հայկական պոեզիայի և երաժշտության համերգին, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Եվրոպայի խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը, Գրանդ էստ ռեգիոնի և Ստրասբուրգի քաղաքային խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև շուրջ 250 ֆրանսիացիներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասվել է. «Ստրաբուրգի Նֆ եկեղեցին, որտեղ մենք այսօր հավաքվել ենք, խորհրդանշական է մեզ համար, քանի որ 1940-1945 թթ. հենց այս  եկեղեցում է ծառայել հոգևոր հովիվ Փոլ Էմիլ Բերրոն, ում ջանքերի շնորհիվ ձեռնարկվել են բազմաթիվ ծրագրեր՝ Օսմանյան իշխանությունների կողմից իրականացված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունից փրկված հայերին օգնելու համար:
Ֆրանսիան և ֆրանսիացի ժողովուրդն իր լայն դռներն են բացել Ցեղասպանությունից մազապուրծ տասնյակ հազարավոր հայերի առջև՝ թույլ տալով նրանց հաստատվել երկրում, ապրել, արարել, պահպանել ինքնությունն ու զարգացնել իրենց մշակույթը և, միաժամանակ, կարևոր նպաստը բերել Ֆրանսիային, ինչպես նաև երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամությանը»:

Главный уполномоченный находится с визитом в Страсбурге
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял участие в вечере армянской поэзии и музыки, посвященном 109-й годовщине Геноцида армян. Мероприятие было организовано ассоциацией «Армянская диаспора» восточного региона Франции.
В мероприятии приняли участие постоянный представитель Армении при Совете Европы Арман Хачатрян, депутаты Восточного региона и городского совета Страсбурга, а также 250 французов и представителей армянской общины.
Главный уполномоченный в своей речи сказал: «Церковь Святого Петра в Страсбурге, где мы сегодня собрались, символична для нас, потому что в 1940-1945 гг. именно в этой церкви служил духовный пастырь Поль Эмиль Беррон, благодаря усилиям которого были предприняты многие программы помощи армянам, пережившим первый геноцид 20 века со стороны османских властей. Франция и французский народ открыли свои двери десяткам тысяч армян, спасшихся от Геноцида, позволив им поселиться в стране, жить, творить, сохранять свою идентичность и развивать свою культуру и в то же время вносить важный вклад в страну».