Հանդիպումներ Նանսիում
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Նանսիում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ մասնակցել է Գրանդ Էսթի հայկական ասոցացիայի կողմից կազմակեպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 109֊րդ տարելիցին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նադին Մորանոն, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էմանուել Լակրեսը, սենատոր Սիլվանա Սիլվանին, Մողտե Մոսելի Դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Շենես Խիրունին, Գրանդ էստ ռեգիոնի խորհրդի 1-ին փոխնախագահ Վալերի Դեբորդը, Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան, Նանսիի փոխքաղաքապետ Անտուան Լը Սոլլեոզը, Նանսիում LICRA-ի նախագահ Ֆրանկ Պորտերատը, տարածքային ինքնակառավարման մամինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսիացիներ, Նանսիի և շրջակա քաղաքների հայ համայնքների ներկայացուցիչներ։
Իր ելույթում Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին Հայաստանին և հայ ժողովրդին մշտապես աջակցելու համար:
«Շնորհակալ եմ նաև Նանսիի և շրջակա հայկական համայնքներից այստեղ ժամանած իմ սիրելի հայրենակիցներին, ովքեր ապրում են Ֆրանսիայում որպես օրինապաշտ ու հոգով հպարտ քաղաքացիներ՝ իրենց նպաստը բերելով մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամությանը, հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատարը, այնուհետ
Գրանդ էսթի «Հայկական սփյուռք» և «Արև» ասոցացիաների ղեկավարների հետ միասին ծաղկեպսակ խոնարհել խաչքարին։
Նույն օրը Գլխավոր հանձնակատարը Գրանդ Էսթի «Հայկական սփյուռք» ասոցացիայի ղեկավար Անդրե Ներսիեի ուղեկցությամբ այցելել է Լաքսու քաղաքում գտնվող հայկական խաչքար, հանդիպել քաղաքապետ Լորան Գարսիայի հետ։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետին հայ համայնքին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար։
Գլխավոր հանձնակատարը կարճ հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Օլիվյե Ժակինի հետ։

В рамках своего визита во Францию главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в мероприятии, посвященном 109-й годовщине Геноцида армян, организованном Армянской ассоциацией Гранд-Эст у армянского хачкара в Нанси.
В мероприятии также приняли участие депутат Европейского парламента Надин Морано, депутат французского парламента Эммануэль Лакрес, сенатор Сильвана Сильвани, президент совета департамента Мерт и Мозель Шейнесс Хируни, первый вице-президент регионального совета Гранд-Эст Валери Дебор, мэр Лаксу Лоран Гарсия, вице-мэр Нанси Антуан Ле Соллеоз, Президент LICRA в Нанси Франк Портера, представители территориального самоуправления, французы, представители армянских общин Нанси и близлежащих городов.
В своем выступлении Заре Синанян поблагодарил правительство Франции и органы местного самоуправления за постоянную поддержку Армении и армянского народа.
«Я также благодарен моим дорогим соотечественникам, приехавшим сюда из Нанси и окрестных армянских общин, которые живут во Франции как законопослушные и гордые граждане, внося свой вклад в дружбу, развитие и углубление отношений между нашими двумя странами и народами», – подчеркнул главный уполномоченный.
Вместе с руководителями ассоциаций «Армянская диаспора» и «Арев» Гранд-Эста они возложили венок к хачкару.
В тот же день главный уполномоченный в сопровождении руководителя ассоциации «Армянская диаспора» Гранд-Эст Андре Нерсье посетил армянский хачкар в городе Лаксу, встретился с мэром Лораном Гарсией.
Заре Синанян поблагодарил мэра за постоянную поддержку армянской общины.
Главный уполномоченный также имел короткую встречу с депутатом Сената Франции, членом группы дружбы Франция-Армения в Сенате Оливье Жакеном.