Հանդիպումներ Նանսիում
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Նանսիում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ մասնակցել է Գրանդ Էսթի հայկական ասոցացիայի կողմից կազմակեպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 109֊րդ տարելիցին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նադին Մորանոն, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էմանուել Լակրեսը, սենատոր Սիլվանա Սիլվանին, Մողտե Մոսելի Դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Շենես Խիրունին, Գրանդ էստ ռեգիոնի խորհրդի 1-ին փոխնախագահ Վալերի Դեբորդը, Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան, Նանսիի փոխքաղաքապետ Անտուան Լը Սոլլեոզը, Նանսիում LICRA-ի նախագահ Ֆրանկ Պորտերատը, տարածքային ինքնակառավարման մամինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսիացիներ, Նանսիի և շրջակա քաղաքների հայ համայնքների ներկայացուցիչներ։
Իր ելույթում Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին Հայաստանին և հայ ժողովրդին մշտապես աջակցելու համար:
«Շնորհակալ եմ նաև Նանսիի և շրջակա հայկական համայնքներից այստեղ ժամանած իմ սիրելի հայրենակիցներին, ովքեր ապրում են Ֆրանսիայում որպես օրինապաշտ ու հոգով հպարտ քաղաքացիներ՝ իրենց նպաստը բերելով մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամությանը, հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատարը, այնուհետ
Գրանդ էսթի «Հայկական սփյուռք» և «Արև» ասոցացիաների ղեկավարների հետ միասին ծաղկեպսակ խոնարհել խաչքարին։
Նույն օրը Գլխավոր հանձնակատարը Գրանդ Էսթի «Հայկական սփյուռք» ասոցացիայի ղեկավար Անդրե Ներսիեի ուղեկցությամբ այցելել է Լաքսու քաղաքում գտնվող հայկական խաչքար, հանդիպել քաղաքապետ Լորան Գարսիայի հետ։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետին հայ համայնքին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար։
Գլխավոր հանձնակատարը կարճ հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Օլիվյե Ժակինի հետ։

During his visit to France, High Commissioner Zareh Sinanyan took part in an event organized by the Grand Est Armenian Association dedicated to the 109th anniversary of the Armenian Genocide near the Armenian cross stone (khachkar) installed in Nancy.
The event was also attended by Member of the European Parliament, Nadine Morano, French Member of Parliament, Emmanuel Lacresse, Senator Silvana Silvani, Chairman of the Departmental Council of Meurthe-et-Moselle, Chaynesse Khirouni, first Vice-President of the Council of the Grand Est region, Valérie Debord, Mayor of Laxou, Laurent Garcia, Deputy Mayor of Nancy, Antoine Le Solleuz, President of LICRA in Nancy, Franck Porterat, representatives of the territorial self-government bodies, French individuals, and representatives of the Armenian communities of Nancy and nearby cities.
In his speech, Zareh Sinanyan thanked the French government and local governments for the constant support of Armenia and the Armenian people.
"I am also grateful to my dear compatriots who came here from Nancy and the surrounding Armenian communities, who live in France as law-abiding and proud citizens, contributing to friendship, development, and deepening of relations between our two countries and peoples," the High Commissioner stressed, then together with the heads of the Grand Est "Armenian Diaspora" Association and "Arev" laid a wreath at the cross stone (khachkar).
On the same day, the High Commissioner, accompanied by the head of the Grand Est "Armenian Diaspora" Association, André Nersier, visited the Armenian cross stone (khachkar) in the city of Laxou, and met with Mayor Laurent Garcia.
Zareh Sinanyan thanked the Mayor for the constant support provided to the Armenian community.
The High Commissioner also had a short meeting with Olivier Jacquin, a member of both the French Senate and France-Armenia Friendship Group.