Հայրենադարձության շաբաթ
Մայիսի 27-ից 31-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը մեկնարկում է «Հայրենադարձության շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
«Հայրենադարձության շաբաթն» անցկացվում է երկրորդ անգամ «Հայաստան-տունը սպասում է քեզ» կարգախոսի ներքո՝ նպատակ ունենալով նպաստել հայրենադարձության գործընթացների վերաբերյալ տեղեկատվության տարածմանը, հայրենադարձների ինտեգրման հնարավորությունների ներկայացմանը, գործընթացի շրջանակներում առկա հարցերի քննարկմանն ու հայրենադարձության օրակարգի խթանմանը:
Շաբաթվա ընթացքում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ պետական և մասնավոր կառույցների ներկայացուցիչների, ոլորտի փորձագետների և տարբեր երկրներից Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխված մեր հայրենակիցների մասնակցությամբ։
Միջոցառումների շարքում են հայրենադարձության թեմայով փորձագիտական կլոր-սեղան քննարկումը, ԵՊՀ դասախոս, պատմական գիտ․ թեկնածու Հայկ Ենգիբարյանի «Մեծ հայրենադարձությունը և հայ եկեղեցին» գրքի շնորհանդեսը, էկոլոգիապես մաքուր կենսակերպի, հասարակական կազմակերպությունների գործունեության, սոցիալական մեդիա մարկետինգի և խոսքի մշակույթի վերաբերյալ աշխատաժողովները, խորհրդատվական առցանց և անցանց հանդիպումները, հայրենադարձ դպրոցականների մասնակցությամբ շախմատի սիրողական մրցաշարն ու վերապատրաստմանն ուղղված նոր ծրագրերի մեկնարկը։ Նախատեսված են նաև տարատեսակ մշակութային հավաքներ, այդ թվում՝ այցելություններ տարբեր թանգարաններ և մշակութային ժամանցի այլ վայրեր։
Միջոցառումներն անցկացնվելու են ինչպես հայերենով, ռուսերենով և անգլերենով։
«Հայրենադարձության շաբաթվա» օրակարգին, ինչպես նաև բոլոր միջոցառումների մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3WJGzj4։

С 27 по 31 мая Центр репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА начинает серию мероприятий под названием «Неделя репатриации».
Неделя проводится во второй раз под лозунгом «Твой дом — Армения ждет тебя» с целью распространения информации о процессах репатриации, представления возможностей интеграции репатриантов, обсуждения существующих вызовов и продвижения репатриационной повестки.
В течение этой недели пройдет ряд мероприятий с участием представителей государственных и частных секторов, экспертов отрасли и наших соотечественников, которые переехали в Армению из разных стран на постоянное место жительства.
Среди мероприятий запланированы: экспертный круглый стол по вопросам репатриации, презентация книги кандидата исторических наук и преподавателя ЕГУ Айка Енгибаряна «Великая репатриация и Армянская церковь», воркшопы по экологически чистому образу жизни, деятельности неправительственных организаций, SMM и культуре речи, онлайн и оффлайн консультативные встречи, любительский шахматный турнир с участием школьников-репатриантов и запуск новых программ по переквалификации. Также предусмотрены различные культурные мероприятия, включая посещение музеев и других мест культурного досуга.
Мероприятия будут проводиться на армянском, русском и английском языках.
Ознакомиться с программой «Недели репатриации» и узнать подробнее о мероприятиях можно по следующей ссылке: https://bit.ly/3WJGzj4.