Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների նվաճումները
Ծրագրի շրջանակներում և դրանից հետո նրանք շարունակում են իրենց գործունեությունը՝ ձեռք բերված տեղեկատվությամբ կիսվելով համայնքում, ստացված գիտելիքն ու փորձը ներդնելով իրենց աշխատանքներում, զորացնելով կապը հայրենիքի հետ:
Այդ աշխատանքի արդյունքում նրանք գնահատանքի են արժանանում համայնքի կողմից, ունենում են նաև կարգավիճակի փոփոխություն, ինչն էլ ավելի է մեծանում նրանց պատասխանատվությունը համայնքում և գործունեության շրջանակները: Սրա մասին խոսելու առիթն են ստեղծել 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներից չորսը. Աստղիկ Անտոնյանը՝ Գերմանիայից, ընտրվել է Ֆրանկֆուրտում գործող «Միասին» երիտասարդական միության փոխնախագահ, Մանե Հովակիմյանը՝ Ռուսաստանից՝ Սանկտ Պետերբուրգի Հայ Առաքելական եկեղեցու «Նոր սերունդ» երիտասարդական միության նախագահ, Էմիլ Պետրոսյանը՝ Իսպանիայից, նշանակվել է Սևիլիայի «Էրեբունի» հայ համայնքի փոխնախագահ, Նաիրա Բաղդասարյանը՝ դարձյալ Ռուսաստանից՝ Պենզայի տարածաշրջանային հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության երիտասարդական խորհրդի նախագահ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շնորհավորում է իր երիտասարդ գործընկերներին և մաղթում հաջող ու արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ համայնքի ակտիվացման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ամրապնդման:

Achievements of Diaspora Youth Ambassadors
Within the framework of the program and after it, they continue their activities, sharing their acquired information in their communities, implementing the acquired knowledge and experience into their work, and strengthening their connection with the motherland.
As a result of their work, they receive recognition from the community, their status also changes, which further increases their responsibility in the community and scope of their activities. The opportunity to discuss this was created by four of the participants from the "Diaspora Youth Ambassador" program, Astghik Antonyan from Germany who was elected as vice-president of the youth union "Miasin" operating in Frankfurt, Mane Hovakimyan from Russia appointed as chairman of the youth union "Nor Serund" of the Armenian Apostolic Church of St. Petersburg, Emil Petrosyan from Spain was appointed vice-president of the Armenian community of Seville "Erebuni," and Naira Baghdasaryan from Russia appointed as the chairman of the youth council of the Penza Regional Armenian National Cultural Autonomy.
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs congratulates its youth colleagues and wishes them successful and effective activities for the benefit of the revitalization of the community and strengthening of Armenia-Diaspora cooperation.