Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների նվաճումները
Ծրագրի շրջանակներում և դրանից հետո նրանք շարունակում են իրենց գործունեությունը՝ ձեռք բերված տեղեկատվությամբ կիսվելով համայնքում, ստացված գիտելիքն ու փորձը ներդնելով իրենց աշխատանքներում, զորացնելով կապը հայրենիքի հետ:
Այդ աշխատանքի արդյունքում նրանք գնահատանքի են արժանանում համայնքի կողմից, ունենում են նաև կարգավիճակի փոփոխություն, ինչն էլ ավելի է մեծանում նրանց պատասխանատվությունը համայնքում և գործունեության շրջանակները: Սրա մասին խոսելու առիթն են ստեղծել 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներից չորսը. Աստղիկ Անտոնյանը՝ Գերմանիայից, ընտրվել է Ֆրանկֆուրտում գործող «Միասին» երիտասարդական միության փոխնախագահ, Մանե Հովակիմյանը՝ Ռուսաստանից՝ Սանկտ Պետերբուրգի Հայ Առաքելական եկեղեցու «Նոր սերունդ» երիտասարդական միության նախագահ, Էմիլ Պետրոսյանը՝ Իսպանիայից, նշանակվել է Սևիլիայի «Էրեբունի» հայ համայնքի փոխնախագահ, Նաիրա Բաղդասարյանը՝ դարձյալ Ռուսաստանից՝ Պենզայի տարածաշրջանային հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության երիտասարդական խորհրդի նախագահ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շնորհավորում է իր երիտասարդ գործընկերներին և մաղթում հաջող ու արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ համայնքի ակտիվացման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ամրապնդման:

Достижения Молодых Послов Диаспоры
В рамках программы и после нее они продолжают свою деятельность, делясь полученной информацией в общинах, вкладывая полученные знания и опыт в свою работу, укрепляя связь с родиной.
В результате своей деятельности они получают признание со стороны общины, а также меняется их статус, что повышает их ответственность в общине и расширяет масштабы деятельности. Примерами вышесказанного являются четверо участников программы «Молодой посол диаспоры» в 2023-2024 гг. Астхик Антонян из Германии избрана заместителем председателя франкфуртского молодежного союза «Миасин», Мане Овакимян из России стала председателем молодежного союза «Nor Serund» при Армянской Апостольской церкви Санкт-Петербурга, Эмиль Петросян из Испании был назначен заместителем председателя армянской общины «Эребуни» Севильи, Наира Багдасарян из России председателем молодежного совета региональной армянской национально-культурной автономии Пензы.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры поздравляет своих молодых коллег и желает им успешной и эффективной деятельности в пользу активизации общества и укрепления сотрудничества Армения-Диаспора.