«Հայրենադարձության արդի հիմնահարցերը» թեմայով կլոր-սեղան քննարկում
Երևանում մեկնարկել է «Հայրենադարձության շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը։ Հայրենադարձության խթանմանն ու հայրենիքում առկա ինտեգրման հնարավորությունների ներկայացմանն ուղղված շաբաթն անցկացվում է «Հայաստան-տունը սպասում է քեզ» կարգախոսի ներքո։
Շաբաթվա շրջանակում մայիսի 27-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել կլոր-սեղան քննարկում «Հայրենադարձության արդի հիմնահարցերը» թեմայով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արևելագիտության, պատմության, ազգագրության ինստիտուտների, Երևանի պետական համալսարանի, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Ազգային արխիվի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Միջոցառմանը ներկաներին ողջունել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։ Գլխավոր հանձնակատարն իր խոսքում անդրադարձել է հայրենադարձության արդի միտումներին և այս համատեքստում գրասենյակի առաջնահերթություններին։
«Մեծապես կարևորելով հայրենադարձության խթանումը և հաշվի առնելով առկա միտումները՝ նախորդ տարի մենք Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ նախաձեռնեցինք Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի բացումը։ Այսօր արդեն կենտրոնը մասնագիտացված աջակցություն է ցուցաբերում տարբեր երկրներից մշտական բնակության նպատակով Հայաստան տեղափոխված կամ տեղափոխության գործընթացում գտնվող մեր հայրենակիցներին։ Հետագայում մենք մտադիր ենք նաև ընդլայնել Հայաստանում մշտական ապրել ցանկացող սփյուռքահայերի աջակցման ծրագրերը», - նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Միջոցառմանը գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը ներկայացրել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գործունեության ուղղությունները վերջին մեկ տարվա ընթացքում, անդրադարձել կենտրոն դիմող հայրենադարձների խնդիրներին և խոսել աջակցման ծրագրերի մասին։
Քննարկման առանցքային հարցերը վերաբերել են հայրենադարձության արդի միտումներին, Հայաստանում ինտեգրման և հայրենադարձների ներուժի ներգրավման հնարավորություններին, ինչպես նաև հայրենադարձության միջազգային փորձին։
«Հայրենադարձության շաբաթն» անցկացվում է մայիսի 27-ից 31-ը։ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնությամբ շաբաթվա ընթացքում կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ, այդ թվում՝ հայրենադարձների մասնակցությամբ աշխատաժողովներ, խորհրդատվական առցանց և անցանց հանդիպումներ, հայրենադարձ դպրոցականների համար շախմատի սիրողական մրցաշար, վերապատրաստման ծրագրեր։

Круглый стол на тему «Актуальные вопросы репатриации»
В Ереване стартовала серия мероприятий под названием «Неделя репатриации». Неделя направлена на поддержку процесса репатриации и содействие плавной интеграции репатриантов в Армении и проходит под лозунгом «Твой Дом-Армения ждет тебя».
В рамках недели, 27 мая, по инициативе Центра репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры, состоялся круглый стол на тему «Актуальные вопросы репатриации» с участием представителей Национального Собрания РА, институтов востоковедения, истории, этнографии Национальной академии наук, Ереванского государственного университета, Армянского государственного педагогического университета и Национального архива.
Присутствующих приветствовал главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. В своем выступлении главный уполномоченный упомянул текущие тенденции репатриации и приоритеты Офиса в этом контексте.
«Придавая большое значение содействию репатриации и принимая во внимание современные тенденции, в прошлом году мы впервые в истории Армении инициировали открытие Центра репатриации и интеграции. Сегодня Центр уже оказывает специализированную поддержку нашим соотечественникам, переехавшим в Армению из разных стран с целью постоянного проживания или находящимся в процессе переезда. В будущем мы также намерены расширить программы поддержки армян диаспоры, желающих постоянно проживать в Армении», - сказал Заре Синанян.
На мероприятии ответственный по вопросам репатриации в Аппарате главного уполномоченного по делам диаспоры Ованнес Алексанян представил деятельность Центра репатриации и интеграции за прошедший год, затронул проблемы репатриантов, обращающихся в Центр, и рассказал о программах поддержки.
Ключевые вопросы дискуссии касались современных тенденций репатриации, возможностей интеграции в Армении и потенциала репатриантов, а также международного опыта репатриации.
«Неделя репатриации» проходит с 27 по 31 мая. По инициативе Центра репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры в течение недели будут проведены различные мероприятия, в том числе мастер-классы с участием репатриантов, онлайн и офлайн консультативные встречи, любительский турнир по шахматам для репатриированных школьников, обучающие программы.