Տեղի է ունեցել «Մեծ հայրենադարձությունը և հայկական եկեղեցին» խորագրով գրքի շնորհանդեսը
Մայիսի 27-ին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել Երևանի պետական համալսարանի դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու Հայկ Ենգիբարյանի «Մեծ հայրենադարձությունը և հայկական եկեղեցին» խորագրով գրքի շնորհանդեսը։
«Հայրենադարձության շաբաթվա» շրջանակներում կազմակերպված միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ով իր խոսքում կարևորել է հայրենադարձության փորձի ուսումնասիրության ուղղված շարունակական աշխատանքը։
«Մեծ հայրենադարձությանը, որը 20-րդ դարի հետպատերազմյան շրջանի առնցքային իրադարձություններից է, որի ուսումնասիրությունը մեծ կարևորություն ունի։ Պրն․ Ենգիբարյանի աշխատությունը մեզ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն առավել մանրամասն տեղեկանալ զանգվածային հայրենադարձության առանձնահատկությունների մասին, այլ նաև դիտարկել այն մեր օրերում ընթացող  հայրենադարձության միտումների համատեքստում», - նշել է Գլխավոր հանձնակատարը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար, Սփյուռքի նախկին նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ու գիտական, համալսարանական շրջանակների ներկայացուցիչներ։
Շնորհանդեսի ավարտին ելույթով հանդես է եկել հեղինակը՝ Հայկ Ենգիբարյանը, ով իր երախտագիտությունն է հայտնել միջոցառման կազմակերպման համար, խոսել իր կողմից կատարված ուսումնասիրության մասին և պատասխանել ներկաների հարցերին։
«Հայրենադարձության շաբաթն» անցկացվում է մայիսի 27-ից 31-ը։   ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնությամբ շաբաթվա ընթացքում կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ, այդ թվում՝ հայրենադարձների մասնակցությամբ աշխատաժողովներ, խորհրդատվական առցանց և անցանց հանդիպումներ, հայրենադարձ դպրոցականների համար շախմատի սիրողական մրցաշար, վերապատրաստման ծրագրեր։

Состоялась презентация книги «Великая репатриация и Армянская церковь»
27 мая в Центре репатриации и интеграции состоялась презентация книги «Великая репатриация и Армянская церковь», автором которой является преподаватель ЕГУ, кандидат исторических наук Айк Енгибарян.
На мероприятии, организованном в рамках «Недели репатриации», со вступительной речью выступил главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. «Великая репатриация, значительное событие послевоенного периода 20-го века, имеет решающее значение для изучения. Работа г-на Енгибаряна дает нам подробное представление о характеристиках массовой репатриации, что позволяет нам изучить ее в контексте современности.
На мероприятии с приветственной речью также выступили министр высокотехнологической промышленности РА, бывший министр диаспоры Мхитар Айрапетян, представители научных и университетских кругов.
В конце презентации выступил автор Айк Енгибарян, который выразил благодарность за организацию мероприятия, рассказал о своих исследованиях и ответил на вопросы аудитории.
«Неделя репатриации» проходит с 27 по 31 мая. По инициативе Центра репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры в течение недели будут проведены различные мероприятия, в том числе мастер-классы с участием репатриантов, онлайн и офлайн консультативные встречи, любительский турнир по шахматам для репатриированных школьников, обучающие программы.