Տեղի է ունեցել «Մեծ հայրենադարձությունը և հայկական եկեղեցին» խորագրով գրքի շնորհանդեսը
Մայիսի 27-ին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել Երևանի պետական համալսարանի դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու Հայկ Ենգիբարյանի «Մեծ հայրենադարձությունը և հայկական եկեղեցին» խորագրով գրքի շնորհանդեսը։
«Հայրենադարձության շաբաթվա» շրջանակներում կազմակերպված միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ով իր խոսքում կարևորել է հայրենադարձության փորձի ուսումնասիրության ուղղված շարունակական աշխատանքը։
«Մեծ հայրենադարձությանը, որը 20-րդ դարի հետպատերազմյան շրջանի առնցքային իրադարձություններից է, որի ուսումնասիրությունը մեծ կարևորություն ունի։ Պրն․ Ենգիբարյանի աշխատությունը մեզ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն առավել մանրամասն տեղեկանալ զանգվածային հայրենադարձության առանձնահատկությունների մասին, այլ նաև դիտարկել այն մեր օրերում ընթացող  հայրենադարձության միտումների համատեքստում», - նշել է Գլխավոր հանձնակատարը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար, Սփյուռքի նախկին նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ու գիտական, համալսարանական շրջանակների ներկայացուցիչներ։
Շնորհանդեսի ավարտին ելույթով հանդես է եկել հեղինակը՝ Հայկ Ենգիբարյանը, ով իր երախտագիտությունն է հայտնել միջոցառման կազմակերպման համար, խոսել իր կողմից կատարված ուսումնասիրության մասին և պատասխանել ներկաների հարցերին։
«Հայրենադարձության շաբաթն» անցկացվում է մայիսի 27-ից 31-ը։   ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնությամբ շաբաթվա ընթացքում կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ, այդ թվում՝ հայրենադարձների մասնակցությամբ աշխատաժողովներ, խորհրդատվական առցանց և անցանց հանդիպումներ, հայրենադարձ դպրոցականների համար շախմատի սիրողական մրցաշար, վերապատրաստման ծրագրեր։

Book Presentation: "The Great Repatriation and the Armenian Church"
On May 27, the Center for Repatriation and Integration hosted the presentation of the book "The Great Repatriation and the Armenian Church," authored by Hayk Yengibaryan, a lecturer at Yerevan State University with a PhD in History.
The event, organized as part of "Repatriation Week," featured an opening speech by Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs.
"The great repatriation, a significant event from the post-war period of the 20th century, is crucial to study. Mr. Yengibaryan's work provides us with detailed insights into the characteristics of mass repatriation, allowing us to examine it within the context of current repatriation trends," noted the High Commissioner.
The event also featured speeches by the Minister of High-Tech Industry and former Minister of Diaspora, Mkhitar Hayrapetyan, along with representatives from scientific and academic circles.
At the end of the presentation, the author, Hayk Yengibaryan, expressed his gratitude for the organization of the event, discussed his research, and answered questions from the audience.
"Repatriation Week" runs from May 27 to 31. Organized by the Repatriation and Integration Center of the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, the week features a variety of events, including workshops for repatriates, both online and offline consultations, an amateur chess tournament for repatriated schoolchildren, and retraining programs.