Խորհրդատվություն հայրենադարձներ
Մայիսի 27-ից 31-ն անցկացվող «Հայրենադարձության շաբաթվա» շրջականում տեղի է ունեցել համագործակցության հուշագրի ստորագրում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Sovorir.IT» ընկերության միջև։
Հուշագիրը ստորագրել են գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը և ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Ղազարյանը։ Այն ամրագրում է «Հայաստան-Սփյուռք․ Vol․ 1» ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը, որը հնարավորություն է ընձեռում հայրենադարձներին մի շարք ուղղություններով մասնակցել ՏՏ ոլորտի անվճար դասընթացների։
Շաբաթվա շրջանակներում՝ մայիսի 29-ին, տեղի է ունեցել նաև «Repat Armenia» հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպված հայրենդադարձների համար կողմնորոշիչ հանդիպումը, որի ընթացքում տեղեկատվություն է տրամադրվել մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիության կամ Հայաստանում կացության կարգավիճակի ձեռքբերման, աշխատանքի տեղավորման, սեփական բիզնեսի կազմակերպման գործընթացների, կրթական, առողջապահական և այլ հարցերի վերաբերյալ։ Հանդիպմանը մասնակցել են հայրենադարձներ Ռուսաստանից, Իրանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից և այլ երկրներից։
Տեղի է ունեցել նաև հայրենադարձության հարցերով տեղեկատվական առցանց հանդիպում Ռուսաստանի Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Իրկուտսկ, Անապա քաղաքների հայ համայնքների ներկայացուցիչների և հայրենադարձվելու ցանկություն ունեցող հայրենակիցների հետ։ Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Ռուսաստանի մասնակիցների աջակցությամբ։

Consultations for Repatriates
During "Repatriation Week" from May 27 to 31, a Memorandum of Cooperation (MoU) was signed between the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the Sovorir.IT company.
Mushegh Ghukasyan, the Chief of Staff at the Office, and Martin Ghazaryan, the Executive Director of the company, signed the MoU. The document formalizes the "Armenia-Diaspora. Vol. 1" program, which offers repatriates the opportunity to participate in free IT courses across various fields.
As part of the week's events, an orientation meeting for repatriates was held on May 29, co-organized with the "Repat Armenia" foundation. This meeting provided information on several key topics, including obtaining RA citizenship or residence status, job placement, business ownership, and various organizational, educational, and health issues. Repatriates from Russia, Iran, Syria, Lebanon, Ukraine, Georgia, and other countries attended the meeting.
Additionally, an online informational session on repatriation issues was held with representatives of Armenian communities and other compatriots interested in repatriation from the Russian cities of Moscow, Saint Petersburg, Irkutsk, and Anapa. This meeting was supported by participants of the Diaspora Youth Ambassador program from Russia.