Խորհրդատվություն հայրենադարձներ
Մայիսի 27-ից 31-ն անցկացվող «Հայրենադարձության շաբաթվա» շրջականում տեղի է ունեցել համագործակցության հուշագրի ստորագրում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Sovorir.IT» ընկերության միջև։
Հուշագիրը ստորագրել են գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը և ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Ղազարյանը։ Այն ամրագրում է «Հայաստան-Սփյուռք․ Vol․ 1» ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը, որը հնարավորություն է ընձեռում հայրենադարձներին մի շարք ուղղություններով մասնակցել ՏՏ ոլորտի անվճար դասընթացների։
Շաբաթվա շրջանակներում՝ մայիսի 29-ին, տեղի է ունեցել նաև «Repat Armenia» հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպված հայրենդադարձների համար կողմնորոշիչ հանդիպումը, որի ընթացքում տեղեկատվություն է տրամադրվել մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիության կամ Հայաստանում կացության կարգավիճակի ձեռքբերման, աշխատանքի տեղավորման, սեփական բիզնեսի կազմակերպման գործընթացների, կրթական, առողջապահական և այլ հարցերի վերաբերյալ։ Հանդիպմանը մասնակցել են հայրենադարձներ Ռուսաստանից, Իրանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից և այլ երկրներից։
Տեղի է ունեցել նաև հայրենադարձության հարցերով տեղեկատվական առցանց հանդիպում Ռուսաստանի Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Իրկուտսկ, Անապա քաղաքների հայ համայնքների ներկայացուցիչների և հայրենադարձվելու ցանկություն ունեցող հայրենակիցների հետ։ Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Ռուսաստանի մասնակիցների աջակցությամբ։

Консультации для репатриантов
В рамках «Недели репатриации», проходившей с 27 по 31 мая был подписан Меморандум о сотрудничестве между Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и компанией Sovorir.IT.
Меморандум подписали руководитель Офиса Мушег Гукасян и исполнительный директор компании Мартин Казарян. Документ регламентирует программу «Армения-Диаспора. Том 1», которая предлагает репатриантам возможность участвовать в бесплатных курсах по информационным технологиям в различных областях.
В рамках мероприятий недели 29 мая состоялась ориентационная встреча для репатриантов, организованная совместно с фондом «Repat Armenia». На встрече была представлена информация по нескольким ключевым темам, включая получение гражданства или статуса проживания РА, трудоустройство, открытие собственного бизнеса, а также затронуты различные организационные, образовательные и медицинские вопросы. На встрече присутствовали репатрианты из России, Ирана, Сирии, Ливана, Украины, Грузии и других стран.
Кроме того, была проведена онлайн-консультация по актуальным вопросам репатриации с представителями армянских общин российских городов: Москвы, Санкт-Петербурга, Иркутска, Анапы и с соотечественниками, желающими репатриироваться. Встреча была организована при поддержке участников программы «Молодой посол диаспоры» из России.