Ամփոփվել է «Հայրենադարձության շաբաթը»
Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնն ամփոփել է «Հայրենադարձության շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Միջոցառումների վերջին օրվա ընթացքում՝ մայիսի 31-ին, կենտրոն է այցելել Վրաստանից ժամանած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են եղել Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (IOM) Վրաստանի ներկայացուցչության, Վրաստանի ԱԳՆ-ի Սփյուռքի հայրենակիցների և կազմակերպությունների հետ աշխատանքների վարչության և Ներքին տեղահանվածների հարցերով նախարարության ինտեգրման և վերաինտեգրման ծառայության ներկայացուցիչները։
Հանդիպմանը ներկայացվել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գործունեությունը, քննարկվել են համագործակցության հարցեր:
Շաբաթվա ավարտին կազմակերպվել է հայրենադարձ երեխաների այցելություն Հայաստանի պատմության թանգարան և Ազգային պատկերասրահ: Կենտրոնի աշխատակիցները մասնակցել են նաև հայրենադարձ նկարիչ, քանդակագործ Սահակ Սահակյան թանգարանի բացմանը։
«Հայրենադարձության շաբաթը» եզրափակվել է կապերի հաստատման երեկոյով, որը տեղի է ունեցել Երևանի շամպայն գինիների գործարանում։ Շրջայցին մասնակցել են հայրենադարձներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Բրազիլիայից, Ավստրալիայից, Վրաստանից և այլ երկրներից: Նրանք շրջայց են կատարել գործարանում, ծանոթացել ստեղծման և հայկական շամպայմանի արտադրման պատմությանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնած «Հայրենադարձության շաբաթվա» ընթացքում՝ մայիսի 27-ից 31-ը, կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ կլոր-սեղան քննարկումներ, մեծ հայրենադարձության թեմայով գրքի շնորհանդես, վարպետության դասընթացներ, առցանց և անցանց կողմնոշորիչ հանդիպում-խորհրդատվություններ, դպրոցահասակների համար շախմատի մրցաշար և այլն։ Միջոցառումներին մասնակցել են 250-ից ավելի հայրենադարձներ Արգենտինայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից, Իսրայելից, Ուկրաինայից և մի շարք այլ երկրներից։

Подведены итоги “Недели репатриации”
31 мая, в последний день мероприятий, Центр посетила делегация из Грузии, в состав которой вошли представители Международной Организации по миграции  (МОМ) в Грузии, управления по работе с соотечественниками и организациями диаспоры МИД Грузии и службы интеграции и реинтеграции Министерства по делам внутренне перемещенных лиц Грузии.
На встрече была представлена деятельность Центра, обсуждены вопросы сотрудничества.
Также в этот день было организовано посещение детьми-репатриантами музея истории Армении и Национальной галереи страны. Сотрудники Центра также приняли участие в открытии музея репатрианта художника, скульптора Саака Саакяна.
“Неделя репатриации” завершилась нетворкинг-вечером, который состоялся на Ереванском заводе шампанских вин. В экскурсионном туре приняли участие репатрианты из США, России, Сирии, Ливана, Бразилии, Австралии, Грузии и других стран. На экскурсии участники ознакомились с историей создания и производства армянского шампанского.
В рамках “Недели репатриации”, инициированной Центром репатриации и интеграции Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА, с 27 по 31 мая состоялся цикл разноформатных мероприятий: круглый стол, презентация книги, мастер-классы, онлайн и офлайн встречи и консультации, шахматный турнир для школьников и т. д. В мероприятиях приняли участие более 250 репатриантов из Аргентины, США, Канады, Франции, России, Ливана, Сирии, Израиля, Украины и других стран.