Ամփոփվել է «Հայրենադարձության շաբաթը»
Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնն ամփոփել է «Հայրենադարձության շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Միջոցառումների վերջին օրվա ընթացքում՝ մայիսի 31-ին, կենտրոն է այցելել Վրաստանից ժամանած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են եղել Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (IOM) Վրաստանի ներկայացուցչության, Վրաստանի ԱԳՆ-ի Սփյուռքի հայրենակիցների և կազմակերպությունների հետ աշխատանքների վարչության և Ներքին տեղահանվածների հարցերով նախարարության ինտեգրման և վերաինտեգրման ծառայության ներկայացուցիչները։
Հանդիպմանը ներկայացվել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գործունեությունը, քննարկվել են համագործակցության հարցեր:
Շաբաթվա ավարտին կազմակերպվել է հայրենադարձ երեխաների այցելություն Հայաստանի պատմության թանգարան և Ազգային պատկերասրահ: Կենտրոնի աշխատակիցները մասնակցել են նաև հայրենադարձ նկարիչ, քանդակագործ Սահակ Սահակյան թանգարանի բացմանը։
«Հայրենադարձության շաբաթը» եզրափակվել է կապերի հաստատման երեկոյով, որը տեղի է ունեցել Երևանի շամպայն գինիների գործարանում։ Շրջայցին մասնակցել են հայրենադարձներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Բրազիլիայից, Ավստրալիայից, Վրաստանից և այլ երկրներից: Նրանք շրջայց են կատարել գործարանում, ծանոթացել ստեղծման և հայկական շամպայմանի արտադրման պատմությանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի նախաձեռնած «Հայրենադարձության շաբաթվա» ընթացքում՝ մայիսի 27-ից 31-ը, կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ կլոր-սեղան քննարկումներ, մեծ հայրենադարձության թեմայով գրքի շնորհանդես, վարպետության դասընթացներ, առցանց և անցանց կողմնոշորիչ հանդիպում-խորհրդատվություններ, դպրոցահասակների համար շախմատի մրցաշար և այլն։ Միջոցառումներին մասնակցել են 250-ից ավելի հայրենադարձներ Արգենտինայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից, Իսրայելից, Ուկրաինայից և մի շարք այլ երկրներից։

Repatriation Week in Review
The Repatriation and Integration Center has summarized the series of events titled "Repatriation Week".
On the final day, May 31, the Center welcomed a delegation from Georgia, including representatives from the Georgian office of the International Organization for Migration (IOM), the Division for Relations with Compatriots and Diaspora Organizations of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, and the Integration and Reintegration Service of the Ministry of Internally Displaced Persons.
During the meeting, the activities of the Repatriation and Integration Center were presented, and discussions on cooperation ensued.
Throughout the week, repatriated children visited the History Museum of Armenia and the National Gallery. Additionally, the Center's staff attended the opening of a museum dedicated to repatriated artist and sculptor Sahak Sahakyan.
The conclusion of "Repatriation Week" featured an evening of networking at the Yerevan Champagne Wines Factory.
Repatriates from the USA, Russia, Syria, Lebanon, Brazil, Australia, Georgia, and other countries participated in a tour of the factory, learning about the history of Armenian champagne creation and production.
During the "Repatriation Week", initiated by the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, various events took place, including round-table discussions, a book presentation on the theme of great repatriation, master classes, online and offline orientation meetings, consultations, and a chess tournament for school-aged children. More than 250 repatriates from Argentina, USA, Canada, France, Russia, Lebanon, Syria, Israel, Ukraine, and several other countries participated in these events.