Մեկնարկել է «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը  Ծաղկաձորի «Գրողների տուն» հանգստյան տանը մեկնարկել է «Քայլ դեպի տուն» սփյուռքահայ պատանիների ուսումնաճանաչողական ծրագրի առաջին փուլը: Երկշաբաթյա ծրագիրն այս տարի անցկացվում է 6 փուլով՝ հյուրընկալելով 600 սփյուռքահայերի 19 երկրներից: Նպատակն է սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների շրջանում ազգային ինքնության պահպանումը և զարգացումը, կապի ամրապնդումը հայրենիքի հետ:
Ծրագրի առաջին փուլն ունի 55 մասնակից Ռուսաստանից, Վրաստանից և Իռլանդիայից: Ողջունելով նրանց Հայաստանում՝ գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանն ընդգծել է, որ «Քայլ դեպի տունը» հնարավորություն է տալիս տեսնել և բացահայտել հայրենիքը բոլոր կողմերից: «13-օրյա ճամբարային ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի, հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ: Այս հագեցած օրերի ընթացքում դուք ոչ միայն նոր գիտելիքներ և հմտություններ, այլև լավ ընկերներ ձեռք կբերեք»,-նշել է Մուշեղ Ղուկասյանը:
Բացման արարողության ընթացքում մասնակիցները հանդես են եկել մշակութային կատարումներով:
Այս փուլի ընթացքում մասնակիցները կայցելեն Մատենադարան, կլինեն Օշականում, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, Գառնիում, Գեղարդում, Գյումրիում, Հաղարծինի վանական համալիրում, Գոշավանքում, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Սևանավանքում, հանդիպումներ կունենան Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, PicsArt-ում, ՀԲԸՄ վիրտուալ համալսարանում և այլուր:

Стартовала программа “Шаг к дому”
Дан старт учебно-познавательной программе Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА “Шаг к дому” для первого потока участников в “Доме писателей” в Цахкадзоре. В этом году двухнедельная программа пройдет в шесть потоков, в которых примут участие 600 подростков диаспоры из 19 стран. Цель программы - сохранение и развитие национальной идентичности юношей и девушек армянской диаспоры, укрепление их связи с Родиной.
В первом этапе программы участвуют 55 человек из России, Грузии и Ирландии. Приветствуя их в Армении, руководитель Офиса Мушег Гукасян подчеркнул, что “Шаг к дому” дает возможность увидеть и открыть для себя Родину со различных сторон.
“13-дневная программа лагеря включает в себя курсы армянского языка, арменоведения, национальных песен и танцев, ознакомительные посещения историко-культурных мест, музеев, образовательных учреждений Армении, встречи с государственными, общественными деятелями и представителями культуры и искусства, а также спортивные и культурные мероприятия. За эти насыщенные дни вы приобретете не только новые знания и умения, но и хороших друзей”, - отметил руководитель Офиса.
Во время церемонии открытия участники выступили с творческими номерами.
В ходе первого этапа программы участники посетят Матенадаран, побывают в Ошакане, мемориальном комплексе Цицернакаберд, Гарни, Гегарде, Гюмри, монастырском комплексе Агарцин, Гошаванке, мемориальном комплексе героической Сардарапатской битвы, Первопрестольном Святом Эчмиадзине, Севанаванке, встретятся с представителями Американского университета Армении, центра креативных технологий “Тумо”, PicsArt, виртуального университета AGBU и др.