Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է ֆրանսիական Մոնպելիե միջերկրական մետրոպոլիայի պատվիրակությանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանում գտնվող ֆրանսիական Մոնպելիե միջերկրական մետրոպոլիայի պատվիրակությանը՝ մետրոպոլիայի միջազգային հարաբերությունների գծով փոխնախագահ Քլեր Հարթի ղեկավարությամբ։
Պատվիրակության կազմում եմ գտնվել նաև մետրոպոլիայի ներկայացուցիչներ Քլեր Պիեկուչը և Կլեմենտին Պապան, Մոնպելիեի փաստաբանների պալատին կից գործող մարդու իրավունքների ինսիտուտի նախագահ Ամին Ֆարայը և ինստիտուտի փոխնախագահ, «BPCE» բանկային խմբի տնօրենների խորհրդի անդամ, «Renaissance Armenie» ասոցիացիայի նախագահ Նաիրա Զորոյանը, Գվինեայի արդարադատության նախկին նախարար Շեյկ Սակոն, ՄԱԿ-ի Լիբանանի հատուկ տրիբունալի (STL) պաշտպանության հարցերով գրասենյակի նախկին ղեկավար Դորոթե լը Ֆրապե Դյու Հելենը, Մոնպելիեի փաստաբանների միության նախկին նախագահ Լեատիտա Ժամբոն, փաստաբաններ Ասիա Բեսսա-Սուֆին, Սիլվի Դեկորը և Մոնպելիեում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գոհար Գալուստյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Զարեհ Սինանյանը մեծապես կարևորել է տարբեր մակարդակներում Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների խորացումն ու ընդգծել այդ գործում հայ համայնքի առանցքային դերը։
«Ֆրանսիայի հայ համայնքը ամենաազդեցիկներից է աշխարհում։ Այն օրինակելի աշխատանք է իրականացնում հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդման և երկու երկրների միջև կապերի ընդլայնման գործում», - նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Իր հերթին Մոնպելիեի միջերկրական մետրոպոլիայի միջազգային հարաբերությունների գծով փոխնախագահ Քլեր Հարթը ընդգծել է, որ տեղի հայ համայնքն ակտիվ ներգրավվածություն ունի մետրոպոլիայի կյանքում և մեծապես նպաստում է դրա զարգացմանը։
«Մենք կարևորում ենք Հայաստանի և հայկական համայնքի հետ մեր հարաբերությունների զարգացումը։ Հայաստանը իսկապես ներկայացված է Մոնպելիեի սրտում։ Քաղաքի կենտրոնում տեղադրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը, իսկ քաղաքապետերանի հարևանությամբ գործող պուրակը կրում է «Հայաստան» անվանումը», - նշել է Քլեր Հարթը։
Հանդիպմանը նա նաև խոսել է Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաք կատարած այցի մասին, որի շրջանակներում հանդիպել է տեղի ֆրանսերեն լեզվի ուսուցմամբ ավագ դպրոց սաներին, ինչպես նաև ծանոթացել սպորտային դպրոցի կարիքներին։
Հանդիպման շրջանակում առանցին անդրադարձ է կատարվել Մոնպելիեի փաստաբանների պալատին կից գործող Մարդու իրավունքների ինսիտուտի գործունեությանը, որի նախագահ Ամին Ֆարայը պատմել է Հայոց ցեղասպանության ու հայկական շահերի պաշտպանության թեմաներով կառույցի կողմից պարբերաբար իրականացվող գիտաժողովների և հումանիտար բնույթի նախաձեռնությունների մասին։
Ֆրանսիական պատվիրակության ներկայացուցիչները Գլխավոր հանձնակատարին հրավիրել են Մոնպելիե՝ տեղում հայ համայնքի գործունեությանը ծանոթանալու և համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով։

Главный уполномоченный  встретился с делегацией метрополии Монпелье-Средиземноморье
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял делегацию французской метрополии Монпелье-Средиземноморье, возглавляемую вице-президентом метрополии по международным связям Клэр Харт.
В состав делегации вошли Клэр Пекюш и Клементин Папа из администрации метрополии Монпелье-Средиземноморье, президент Института прав человека при Палате адвокатов Монпелье Амин Фарадж, вице-президент института, член совета директоров банковской группы «BPCE», а также президент ассоциации «Ренессанс Армения» Наира Зороян, бывший министр юстиции Гвинеи Шейк Сако, бывший руководитель Управления защиты Специального трибунала ООН по Ливану Дороти Ле Фрапер дю Хеллен, бывший президент Палаты адвокатов Монпелье Летиция Джамбон, а также юристы Асия Бесса-Суфи, Сильви Делор и участница программы «Молодой посол диаспоры» из Монпелье Гоар Галустян.
Приветствуя гостей, Заре Синанян отметил важность углубления отношений с Францией на различных уровнях и подчеркнул ключевую роль армянской общины в этом процессе.
«Армянская община Франции является одной из самых влиятельных в мире. Она вносит значительный вклад в укрепление армяно-французской дружбы и развитие связей между нашими двумя странами», - подчеркнул Заре Синанян.
Клэр Харт, вице-президент метрополии Монпелье-Средиземноморье, подчеркнула активное участие и значительный вклад местной армянской общины в жизнь метрополии.
«Мы ценим развитие наших отношений с Арменией и армянской общиной. Армения действительно присутствует в сердце Монпелье. В центре города находятся памятник, посвященный памяти жертв Геноцида армян,  и прилегающий к мэрии парк, который назван в честь Армении», - подчеркнула Клэр Харт.
На встрече Клэр Харт также поделилась впечатлениями от своего визита в город Раздан Котайкской области, где встретилась с учащимися местной средней школы с французским языком обучения и ознакомилась с потребностями спортивной школы.
Также на встрече обсуждалась деятельность Института по правам человека при Палате адвокатов Монпелье. Президент института Амин Фарадж рассказал о научных конференциях и гуманитарных инициативах, организуемых институтом по вопросам Геноцида армян и защиты интересов армян.
Представители французской делегации пригласили Главного уполномоченного посетить Монпелье с целью ознакомления с деятельностью армянской общины на месте и расширения сотрудничества.