Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է դեսպան Նինա Հաչիգյանի հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի քաղաքային և նահանգային դիվանագիտության գծով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Նինա Հաչիգյանին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչներին։
Դեսպան Նինա Հաչիգյանը Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգների քաղաքապետների և այլ պաշտոնատար անձանց այցի շրջանակներում՝ քննարկելու Հայաստան-ԱՄՆ գործակցությանը և ապակենտրոնացված համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Ողջունելով հյուրերին՝ Զարեհ Սինանյանն ընդծել է ԱՄՆ-ի հետ կապերի առավել խորացմանն ուղղված բազմամակարդակ շփումների և ջանքերի կարևորությունը, ինչպես նաև ողջունել պատվիրակության այցը Հայաստան։
«Ես մեծապես կարևորում եմ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի տարբեր քաղաքների միջև բազմոլոտ կապերի զարգացումը, ինչպես նաև երկու երկրների քույր քաղաքների միջև գործուն մեխանիզմների զարգացումը։ Կարծում եմ, որ Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության հենց այս ձևաչափում իր առանձնահատուկ տեղն ունի Միացյալ Նահանգների հայ համայնքը», - ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Իր հերթին դեսպան Նինա Հաչիգյանն անդրադարձել է առաջիկա շաբաթվա ընթացքում նախատեսված միջոցառումներին՝ ԱՄՆ-ից ժամանած քաղաքապետների և հայաստանյան գործընկերների մասնակցությամբ, ինչպես նաև կարևորել երկու երկրների քաղաքային իշանությունների միջև նոր կապերի զարգացմանն ուղղված  հնարավորությունը։
Քաղաքային դիվանագիտությանն առնչվող հարցերի համատեքստում Նինա Հաչիգյանը կիսվել է նաև Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելես քաղաքի փոխքաղաքապետի պաշտոնում իր ունեցած փորձով։

Заре Синанян встретился с послом Ниной Хачигян
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял специального представителя Госдепартамента США по субнациональной дипломатии, посла Нину Хачигян, а также представителей посольства США в Армении и USAID.
Посол Нина Хачигян находится в Армении в составе делегации, в которую входят мэры различных штатов США и другие официальные лица, для обсуждения вопросов, связанных с сотрудничеством Армения-США и децентрализованным взаимодействием.
Приветствуя гостей, Заре Синанян подчеркнул важность многоуровневого взаимодействия и усилий по углублению отношений с США, выразив признательность за визит делегации в Армению.
«Я придаю большое значение развитию многосторонних отношений между разными городами Армении и США, а также развитию эффективных механизмов между городами-побратимами двух стран. Я думаю, что армянская община США занимает свое особое место в этом формате сотрудничества Армения-США», - подчеркнул Заре Синанян.
В свою очередь, посол Нина Хачигян коснулась запланированных на предстоящую неделю мероприятий с участием мэров США и армянских коллег, а также подчеркнула возможность развития новых связей между городами двух стран.
Исходя из своей предыдущей работы в качестве заместителя мэра Лос-Анджелеса (Калифорния), посол Нина Хачигян также поделилась своим опытом в вопросах субнациональной дипломатии.