«իԳործ» ծրագրի մասնակիցների հանդիպումը ՀՀ վարչապետի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է նրանց՝ ընդգծելով, որ նման հանդիպումները դարձել են ավանդական, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկելու նաև տարբեր հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը՝ նշելով, որ այն միակն է, որը սփյուռքի մեր հայրենակիցներին պետական համակարգի հետ կապելու փորձ է անում:
Նիկոլ Փաշինյանի նշել է, որ այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում խորքային փոփոխություններ, որոնք առաջին հերթին սոցիալ-հոգեբանական նշանակություն ունեն: «Դրանք մտածողության փոփոխություններ են, և կարծում եմ, որ այդ փոփոխություններն անխուսափելիորեն տեղի են ունենում և տեղի են ունենալու նաև սփյուռքում: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք այս փոփոխվող մտածողությունը ճիշտ քարտեզագրենք: Դրա արդյունքում պիտի անխուսափելիորեն արձանագրենք, որ դրա կենտրոնում հայոց պետականությունն է` Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետը:
Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, «իԳործ» ծրագիրն ավելի է կարևորվում, որովհետև այն սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանը բոլոր դիտանկյուններից տեսնել՝ ստեղծելով օրգանական կապ Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի միջև։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվել է, որ 2023-2024 թվականներին ծրագրի 50 մասնակցից 7-ն արդեն իսկ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն և որոշել հիմնովին տեղափոխվել Հայաստան: Սինանյանի տեղեկացմամբ, վերջին երեք տարիների մասնակիցների 70 տոկոսը որոշել է ապագան կապել Հայաստանի հետ և տեղափոխվել հայրենիք:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են կիբեռանվտանգությանը, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում կառավարության ծրագրերին, պետական կառավարման համակարգի գործունեության և այլ թեմաների:

Встреча участников программы «iGorts» с премьер-министром РА
Премьер-министр Никол Пашинян принял участников программы «iGorts» по привлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Республики Армения, реализуемой Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры.
Премьер-министр поприветствовал участников, отметив, что подобные встречи стали традиционными, что дает возможность обсудить различные вопросы. Никол Пашинян подчеркнул важность программы «iGorts», отметив ее уникальную роль в предоставлении возможности армянам диаспоры работать в государственной системе Армении.
Никол Пашинан отметил, что сегодня в Армении происходят глубинные изменения, которые имеют прежде всего, социальное и психологическое значение. «Это изменения в мышлении, и я думаю, что эти изменения неизбежно происходят и будут происходить и в диаспоре. И очень важно правильно картографировать это меняющееся мышление. В результате мы неизбежно должны констатировать, что в центре ее находится армянская государственность - Республика Армения», - отметил премьер-министр.
По словам главы правительства, программа «iGorts» становится все более важной, поскольку дает нашим соотечественникам из диаспоры возможность увидеть Армению со всех ракурсов, создавая органическую связь между Республикой Армения и диаспорой.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за высокую оценку и подробно рассказал о ходе реализации программы. В частности, было отмечено, что 7 из 50 участников программы 2023-2024 годов уже получили гражданство РА и приняли решение переехать в Армению на постоянное место жительства. По словам Синаняна, 70% участников последних трех лет решили связать свое будущее с Арменией и переехать на родину.
Участники «iGorts» выразили благодарность правительству Армении за возможность работать в различных государственных ведомствах и поделились своим опытом и впечатлениями.
Затем Никол Пашинян ответил на вопросы участников встречи, которые касались кибербезопасности, государственных программ в сфере туризма и образования, функционирования системы государственного управления и других тем.