«իԳործ» ծրագրի մասնակիցների հանդիպումը ՀՀ վարչապետի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է նրանց՝ ընդգծելով, որ նման հանդիպումները դարձել են ավանդական, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկելու նաև տարբեր հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը՝ նշելով, որ այն միակն է, որը սփյուռքի մեր հայրենակիցներին պետական համակարգի հետ կապելու փորձ է անում:
Նիկոլ Փաշինյանի նշել է, որ այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում խորքային փոփոխություններ, որոնք առաջին հերթին սոցիալ-հոգեբանական նշանակություն ունեն: «Դրանք մտածողության փոփոխություններ են, և կարծում եմ, որ այդ փոփոխություններն անխուսափելիորեն տեղի են ունենում և տեղի են ունենալու նաև սփյուռքում: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք այս փոփոխվող մտածողությունը ճիշտ քարտեզագրենք: Դրա արդյունքում պիտի անխուսափելիորեն արձանագրենք, որ դրա կենտրոնում հայոց պետականությունն է` Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետը:
Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, «իԳործ» ծրագիրն ավելի է կարևորվում, որովհետև այն սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանը բոլոր դիտանկյուններից տեսնել՝ ստեղծելով օրգանական կապ Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի միջև։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվել է, որ 2023-2024 թվականներին ծրագրի 50 մասնակցից 7-ն արդեն իսկ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն և որոշել հիմնովին տեղափոխվել Հայաստան: Սինանյանի տեղեկացմամբ, վերջին երեք տարիների մասնակիցների 70 տոկոսը որոշել է ապագան կապել Հայաստանի հետ և տեղափոխվել հայրենիք:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են կիբեռանվտանգությանը, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում կառավարության ծրագրերին, պետական կառավարման համակարգի գործունեության և այլ թեմաների:

iGorts Participants Meet With Prime Minister of Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted participants of the iGorts program, an initiative by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs designed to involve Diaspora specialists in Armenia's state administration system.
The Prime Minister welcomed the participants, noting that such meetings have become a tradition, offering a platform to discuss various issues. He highlighted the importance of the iGorts program, emphasizing its unique role in connecting Diaspora Armenians with the state system of Armenia.
Nikol Pashinyan noted that deep changes are taking place in Armenia today, which are primarily of social and psychological significance. "These are changes in thinking, and I think that these changes are inevitably happening and will happen in the Diaspora as well. And it is critical that we map this changing mindset correctly. As a result, we must inevitably record that the Armenian statehood, the Republic of Armenia, is at the core of it," the Prime Minister said.
At the same time, according to the Prime Minister, the iGorts program is becoming more important because it gives our compatriots in the Diaspora an opportunity to see Armenia from all angles, creating an organic link between the Republic of Armenia and the Diaspora.
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan thanked Prime Minister Nikol Pashinyan for his high praise and provided updates on the program's progress. Notably, 7 out of 50 participants in the 2023-2024 program have already obtained Armenian citizenship and decided to move to Armenia permanently. According to Zareh Sinanyan, 70 percent of participants over the past three years have chosen to connect their future with Armenia and relocate to their homeland.
The iGorts participants expressed their gratitude to the Government of Armenia for the opportunity to work in various state departments and shared their experiences and impressions.
Following this, the Prime Minister addressed questions from the participants on topics including cybersecurity, government programs in tourism and education, and the functioning of the state administration system.