Հանդիպում «Փարոս» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Փարոս» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ՝ գործադիր տնօրեն Փիթեր Աբաջյանի գլխավորությամբ: 1999 թվականից ԱՄՆ-ում գործող հիմնադրամի նպատակն է Հայաստանում իրականացնել մարդասիրական, կրթական, մշակութային զարգացման ծրագրեր և նպաստել Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Զարեհ Սինանյանը կարևորել է «Փարոս»-ի հայրենանվեր գործունեությունը և համագործակցության կամքը:
Այնուհետ Փիթեր Աբաջյանը ներկայացրել է հիմնադրամի այս տարվա հայաստանյան ծրագրերը և աշխատանքի ուղղությունները: Նա անդրադարձ է կատարել «SERVICE Armenia» ծրագրին, որն այս տարի անցկացվում է հունիսի 23-ից հուլիսի 14-ը և նպատակ ունի 17-23 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդներին ծանոթանցել Հայաստանի կրթական միջավայրին: Փիթեր Աբաջյանը ներկայացրել է նաև հիմնադրամի առողջապահական նախաձեռնությունը, որի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել կանխարգելիչ խնամքը և ուսուցում տրամադրել բուժանձնակազմներին:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները խոսել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրվող հոգեբանական, բնակարանային, կրթական և հումանիտար օգնության մասին:
Հանդիպման ավարտին անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում սփյուռքի բարեգործական կազմակերպությունների աշխատանքին և կառավարության հետ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին:

Встреча с представителями Фонда «Парос»
Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с представителями благотворительного фонда «Парос» (Маяк) во главе с исполнительным директором Питером Абаджяном. Целью фонда, действующего в США с 1999 года, является реализация гуманитарных, образовательных, культурных программ развития в Армении и содействие укреплению связей Армения-Диаспора.
Приветствуя гостей, Заре Синанян подчеркнул патриотическую деятельность фонда «Парос» и готовность к сотрудничеству.
После этого Питер Абаджян представил армянские программы и направления работы фонда на этот год. Он коснулся программы «SERVICE Armenia», которая в этом году проводится с 23 июня по 14 июля и направлена на ознакомление молодежи армянской диаспоры в возрасте 17-23 лет с образовательной средой Армении. Питер Абаджян также представил инициативу фонда в области здравоохранения, целью которой является развитие профилактической помощи в Армении и обучение медицинского персонала.
Представители фонда рассказали также о психологической, жилищной, образовательной и гуманитарной помощи, оказываемой вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
В конце встречи также были обсуждены деятельность благотворительных организаций диаспоры в Армении и сотрудничество с правительством, а также отношения Армения-Диаспора.