Ավարտվել է «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը
Ավարտվել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը: Այն այս տարի անցկացվել է 6 փուլով՝ հյուրընկալելով 13-18 տարեկան 600 սփյուռքահայ պատանիների 20 երկրներից։
Ծրագրի 6-րդ փուլի փակման արարողության ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորել է ծրագիրը նպատակը՝ նպաստելու սփյուռքահայ պատանիների շրջանում ազգային ինքնության պահպանմանն ու հայրենիքի հետ կապի ամրապնդմանը։ ««Քայլ դեպի տուն»-ը մեր գրասենյակի ամենամյա ծրագրերից է։ Լիահույս եմ, որ ծրագրի երկու շաբաթների ընթացքում դուք նորովի եք բացահայտել Հայաստանն ու ձեռք բերել ընկերներ, որոնց հետ շփումը կշարունակեք ծրագրի ավարտից հետո»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ դիմելով ծրագրի մասնակիցներին։
Ծրագրի ընթացքում պատանիները հաճախել են հայերեն լեզվի, հայագիտական առարկների և ազգային երգուպարի դասընթացների, ինչպես նաև այցելել Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր և ծանոթացել առկա կրթական հնարավորություններին։

Завершилась программа «Шаг к дому-2024»
Завершилась учебно-познавательная программа Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры «Шаг к дому» 2024 года. В этом году она проходила в 6 этапов с 3 июня по 24 августа, в ней приняли участие 600 молодых людей в возрасте 13–18 лет из 20 стран.
В ходе церемонии закрытия главный уполномоченный Заре Синанян отметил, что целью программы является сохранение и развитие национальной идентичности среди подростков диаспоры, углубление связи с родиной.
«Шаг к дому» является одной из любимых ежегодных программ нашего Офиса. Надеюсь, что вы по-новому открыли для себя Армению, приобрели новых друзей, с которыми продолжите общение после программы», - подчеркнул главный уполномоченный по делам диаспоры, обращаясь к участникам.
В ходе программы молодые люди изучали армянский язык, арменоведение и курсы национальной песни и танца, а также посетили исторические и культурные места Армении и ознакомились с имеющимися образовательными возможностями.
Напомним, все расходы в рамках реализации программы на территории Армении покрываются Правительством РА.