Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը կարևորել է Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի կայացումը: «Դեռևս տարիներ առաջ ունեինք քաղաքական որոշում, հիմա այժմ այն ստանում է շատ կոնկրետ գործառույթ և կայանում է: Ի՞նչն է մեր նպատակադրումն ու նպատակը: Մեր նպատակը՝ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություներն ավելի ինստիտուցիոնալ և պետականակենտրոն դարձնելն է, նաև փորձել ձևավորել համակարգ, որը հնարավորություն կունենա Հայաստանի Հանրապետության անունից ամենօրյա խոսակցության մեջ լինել Սփյուռքի մեր համայնքների հետ, ինչ-որ առումով նաև Սփյուռքի խնդիրները, օրակարգերը, մտահոգությունները, հարցերը ինստիտուցիոնալ և համակարգված ձևով ներկայացնել ՀՀ Կառավարությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ կարևոր է գործառույթները հստակ բաժանել և արձանագրել, որ Սփյուռքը, որքան էլ կարևոր, թանկագին է մեզ համար, բայց Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ինստիտուտ չէ, և հակառակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, որքան կարևոր և սիրելի է Սփյուռքի համար, Հայաստանի Հանրապետությունն էլ սփյուռքի կառավարման ինստիտուտ չէ: «Սա շատ կարևոր առանձնահատկություն է: Իսկ ինչպիսի՞ն են այդ հարաբերությունները. պետք է արձանագրել, որ այս հարցի ձևակերպումները, իհարկե, կան, միշտ էլ եղել են, բայց այդ ձևակերպումների հարաբերությունն իրականության հետ մենք պետք է ճշգրտենք:
Թույլ տվեք նաև ասել, որ թերևս կարիք կա նոր իրադրության մեջ այդ հարցի պատասխանները ձևակերպել և առաջարկել: Եվ այդ հարցում մենք, իհարկե, հույս ենք դնում ձեզ վրա, որովհետև սա այն դեպքը չէ, որ Կառավարությունը պատրաստի ինչ-որ ձևակերպում դնի սեղանին: Մենք կարող ենք ասել պատկերացումներ, մենք կարող ենք ունենալ առաջարկներ, մենք կարող ենք ունենալ արձագանքներ ձեր կողմից հնչող առաջարկների վերաբերյալ, բայց դա մի աշխատանք է, որ մենք պետք է միասին անենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սա մի իրավիճակ և աշխատանք է, որն ունի բազմաթիվ հարցեր ու այսօր այնպես չէ, որ կան բոլոր հարցերի պատասխանները: Միաժամանակ, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ միասին կկարողանան, ի վիճակի կլինեն գտնել հարցերի պատասխաններ: «Բայց այդ էլ եկեք ասենք՝ այնպես չէ, որ հարցերի ցանկն էլ շատ հստակ ձևակերպված է: Այսինքն՝ բնական է նոր ինստիտուտ, նոր հարցեր, նոր դիտանկյուն, նոր տեսանկյուններ, և ես այսօրվա առիթը չեմ փորձի օգտագործել այդպիսի բովանդակային մանրամասների մեջ մտնելու համար: Ես ուղղակի ուզում եմ ողջունել բոլորիդ, իմ ուրախությունը և գոհունակությունը հայտնել նման շփում ունենալու հնարավորության առիթով, և շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր պատրաստակամության համար, այս իրականում դժվար գործառույթը ստանձնելու համար, որովհետև լծակները քիչ են, պատասխանատվությունը մեծ, և իհարկե, դա որոշակի խիզախություն և քաջություն է պահանջում յուրաքանչյուրից՝ այդ կարգավիճակը ստանձնելու ճանապարհին»,- նշել է Կառավարության ղեկավարը և ողջունել հանձնակատարների այդ քայլը, մտադրությունը՝ առաջ մղելու այն օրակարգը, որը կա և կարող է լինել Հայաստանի Հանրապետության և աշխարհի հայերի միջև:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ հանձնակատարները ներգրավված են համայնքային կյանքին և լուրջ կապեր ունեն Հայաստանի հետ, պատրաստ են ստանձնել աշխատանքը և կապ հանդիսանալ Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և համայնքների միջև: Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ հանձնակատարների թիվն արդեն իսկ անցնում է մեկ տասնյակը և աշխարհի տարբեր երկրներում հանձնակատարներ նշանակելու գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկաներին կոչ է արել իրենց գործունեության ընթացքում կենտրոնացած լինել Հայաստանի և նրա շահերի վրա, Հայաստանը դարձնել ինքնության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի գործառույթներին և Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the Commissioners of Diaspora affairs in foreign countries
Welcoming the attendees, the Prime Minister highlighted the accomplishment of the Institute of Commissioner for Diaspora Affairs. "Years ago we had a political decision, now it has a very specific function and is on the way to accomplishment. What is our aim and purpose? Our goal is to make Armenia-Diaspora relations more institutional and state-centered, and to try to form a system that will give the opportunity to be in daily conversation with our communities in the Diaspora on behalf of the Republic of Armenia, and in some sense, the problems, agendas, concerns, issues of the Diaspora be presented to the Government of the Republic of Armenia in an institutionalized and systematic manner," Nikol Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, it is important to clearly divide the functions and record that the Diaspora, no matter how important and valuable it is to us, but it's not a government institution, and vice the versa, no matter how important and dear the Republic of Armenia is for the Diaspora, the Republic of Armenia is not an institution for the management of the Diaspora affairs. “This is a very important feature. And what are those relations like? It should be noted that, of course, there are various formulations of this issue, they have always existed, but we need to adjust the relationship between these formulations and reality.
Let me also say that perhaps there is a need to formulate and propose answers to that question in a new situation. And in that matter, of course, we count on you, because this is not the case where the Government will put some kind of wording on the table. We can say ideas, we can have proposals, we can have reactions to your proposals, but it is a work that we must do together," said the Prime Minister.
According to Nikol Pashinyan, this is a situation and work that has many questions and today it is not the case that there are answers to all questions. At the same time, the Prime Minister expressed his belief that together they will be able to find answers to the questions. "But let's also say that the list of questions is not formulated very clearly. In other words, naturally, a new institution, new questions, a new point of view, new perspectives, and I will not try to use today's opportunity to go into such substantive details. I just want to welcome you all, express my joy and satisfaction at the opportunity to have such contact, and thank you for your willingness to take on this really difficult function, because the leverage is low, the responsibility is great, and of course, it requires certain courage and bravery from everyone on the way to assume that status," the Head of the Government noted and welcomed the move of the commissioners, their intention to advance the agenda that exists and can exist between the Republic of Armenia and the Armenians of the world.
High Commissioner of Diaspora Affairs Zareh Sinanyan noted that the commissioners are involved in community life and have serious ties with Armenia, are ready to undertake the work and be a link between the office of the High Commissioner of Diaspora and the communities. Zareh Sinanyan informed that the number of commissioners already exceeds a dozen and the process of appointing commissioners in different countries of the world is continuous.
Prime Minister Pashinyan called on the attendees to be focused on Armenia and its interests during their activities, to make Armenia one of the most important components of identity.
During the meeting, issues related to the functions of the Institute of Commissioner of Diaspora Affairs and the strengthening of Armenia-Diaspora relations were discussed.