Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Լոս Անջելեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Կալիֆորնիայում գտնվող ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Լոս Անջելեսում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) հայ ուսանողական միությունները համակարգող խորհրդի ղեկավար կազմի հետ։ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպմանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, հայրենադարձությանը, սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ու սփյուռքի երիտասարդներին ուղղված նախաձեռնությունները։ Քննարկման առանցքում եղել են համայնքային կյանքում երիտասարդների մասնակցության հարցերն ու նրանց դերը Հայաստան-սփյուռք կապի ամրապնդման գործում։
Հայ կրթական հիմնարկության (Armenian Educational Foundation) վարչության ներկայացուցիչների  հետ հանդիպմանը քննարկվել են կառույցի բազմակողմ ծրագրերը՝ նպատակաուղղված գիտակրթական ոլորտում Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը։
Ամերիկահայ գործիչներ Ավո Թավիթյանի, Արա Թավիթյանի և Սիմոն Չէքմեջյանի հետ կայացած հանդիպմանը  քննարկվել են հայրենիքում իրականացվող ներդրումային նախաձեռնություններն ինչպես մասնավոր, այնպես էլ հանրային առողջապահության ոլորտներում։
Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև գրասենյակի կողմից իրականացվող «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներ  Վիգեն Անտունյանի և Վլադիմիր Հարությունյանի հետ՝ քննարկելով սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցի ընդլայնմանն առնչվող հարցերը։
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ այլ հանդիպումների մանրամասները կներկայացնենք հաջորդ հրապարակումներում։
Նշենք, որ Գլխավոր հանձնակատարը Միացյալ Նահանգներ աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպումներ կունենա Կալիֆորնիայի, Նևադայի, Նյու Յորքի և Նյու Ջերսիի հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ։

Главный уполномоченный встретился с представителями армянской общины Лос-Анджелеса
В рамках своего рабочего визита в Калифорнию главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян провел ряд встреч с представителями армянской общины Лос-Анджелеса.
В ходе своего визита Заре Синанян встретился с руководством Армянской студенческой ассоциации Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе (UCLA). Главный уполномоченный представил деятельность и программы Офиса, уделив особое внимание инициативам по репатриации, взаимодействию с диаспорой и вовлечению молодежи. Обсуждение было сосредоточено на роли молодых армян в жизни общины и их вкладе в укрепление связей Армения-Диаспора.
На встрече с членами правления Армянского образовательного фонда (AEF) главный уполномоченный обсудил программы организации, направленные на укрепление научного и образовательного потенциала Армении.
Заре Синанян встретился с представителями американского армянского бизнеса и науки в области здравоохранения Аво Тавитяном, Ара Тавитяном и Симоном Чекмеджяном, чтобы обсудить инвестиционные возможности в частном секторе Армении и развитие инициатив в сфере общественного здравоохранения.
Кроме того, главный уполномоченный встретился с Викеном Антуняном и Владимиром Арутюняном, участниками программы «Молодой посол диаспоры», чтобы обсудить расширение сети молодых послов диаспоры.
В рамках своего рабочего визита в США главный уполномоченный встретится с представителями армянских общин Калифорнии, Невады, Нью-Йорка и Нью-Джерси.