Զարեհ Սինանյանը Փարիզում մասնակցել է Ֆրանսահայերի համաժողովին
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Փարիզում մասնակցել է Ֆրանսահայերի համաժողովին։
Համաժողովը նախաձեռնել էին մի շարք համայնքային կառույցներ՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ սերտ համագործակցությամբ։
Ֆրանսահայ համայնքի և Հայաստանի միջև բազմոլորտ համագործակցության թեմայով քննարկմանը Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս։ Բանախոսների շարքում են եղել նաև արվեստի պատմության և սոցիոլոգիայի գիտությունների թեկնածու, «HYESTART» հիմնադրամի նախագահ Ալեն Նավարա-Նավասարդյանը, «Patrimonyа» ընկերության ղեկավար Տիգրան Եղիազարյանը և այլք։ Նիստը վարել է Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը։
Փարիզում կայացած համաժողովի հիմնական թեմաները վերաբերել են 2024 թվականի սեպտեմբերին գրասենյակի կողմից կազմակերպված երկրորդ Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի արդյունքների գնահատմանը, գրասենյակի և ֆրանսահայ համայնքի միջև համագործակցության զարգացմանը, օտարերկրյա պետություններում նշանակվող սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ձևավորմանը, ինչպես նաև 2025 թվականին Ֆրանսիայում հայկական ուղղվածությամբ համաժողովների կազմակերպման հնարավորություններին։
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են Ֆրանսիայի շուրջ տասը քաղաքներից ժամանած ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ համայնքային կառույցների ղեկավարներ, անդամներ, ինչպես նաև համայնքներում ակտիվ գործունեություն ծավալող անհատներ։
Միջոցառման ամփոփոիչ ելույթով հանդես է եկել Համաժողովի գլխավոր կազմակերպիչ Ֆրանս֊հայկական խորհրդի նախագահ Դանիել Քյուրքչյանը։

Заре Синанян принял участие в форуме французских армян в Париже
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян в рамках рабочего визита во Францию ​​принял участие во франко-армянском форуме в Париже.
Форум был инициирован рядом общественных структур в тесном сотрудничестве с офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
Заре Синанян выступил основным докладчиком на обсуждении вопросов многосекторального сотрудничества между армянской общиной Франции и Арменией. Среди выступавших также были Ален Навара-Навасардян, доктор социологии и искусствоведения, президент фонда «HYESTART», руководитель компании «Patrimony» Тигран Егиазарян и другие. Заседание вел Левон Сакунц, заместитель мэра Вены, Франция.
Основные темы прошедшего в Париже форума касались оценки итогов второго Всемирного армянского саммита, организованного Офисом в сентябре 2024 года, развития сотрудничества между Офисом и франко-армянской общиной, формирования института назначенных в зарубежных странах уполномоченных по делам диаспоры, а также возможности организации армяно ориентированных форумов во Франции в 2025 году.
В работе форума приняли участие представители примерно десяти французских городов, в том числе лидеры и члены общественных структур, а также отдельные активные лица в общинах.
С заключительной речью выступил главный организатор форума, президент Совета французских армян Даниэль Кюркджян.