Մեկնարկել է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունումը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունումը:
Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ առկա եղանակներով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում:
Ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքի տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:
Սփյուռքի մասնագետների կողմից իրականացվող աշխատանքները ներառում են մասնագիտական խորհրդատվության տրամադրում, փորձի փոխանակում, դասընթացների անցկացում և այլ գործունեություն։
Ծրագրին դիմող մասնագետ-կամավորների ներգրավմանն առնչվող հարցերը համակարգում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը՝ մասնագետներին ընդունող պետական մարմինների հետ համագործակցությամբ:
ԴԻՄԵԼՈՒ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐ
- Բարձրագույն կրթության առկայություն
- Ծրագրով նախատեսված մասնագիտական գործունեության կոնկրետ բնագավառում առնվազն մեկ տարվա աշխատանքային փորձ
Նշենք, որ հայերենի բավարար իմացությունը ցանկալի է։
2025 թվականին մասնագիտական աշխատանքի կատարման համար նախապատվություն է տրվում հետևյալ ուղղություններին․
- Նախագծերի կառավարում
- Թարգմանչական գործ (անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և այլ լեզուներ)
- MS Office ծրագրերի կառավարում
- Գրաֆիկ դիզայն
ՀԱՅՏԱԴԻՄՈՒՄՆԵՐ
Հայտադիմումներն ընդունվում են 2025 թվականի հունվարի 14-ից մարտի 1-ը ներառյալ: Ընտրված թեկնածուները կհրավիրվեն մասնակցելու առցանց/առկա հարցազրույցների:
Ծրագրի պահանջներին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքի «Ծրագրեր» բաժնում (http://diaspora.gov.am/hy/programs/39 )։
Հայտադիմումը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://shorturl.at/E5KnT։
*Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ ծրագիրն ամբողջությամբ կրում է կամավորական բնույթ և չի նախատեսում վարձատրություն։
Հարցերի առկայության դեպքում կարող եք դիմել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ (էլ. փոստ՝ diaspro@gov.am, հեռ.`+374 10 515 522, +374 10 515 514):

Открыт прием заявок на участие в программе «DiasPro»
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения объявляет о начале приема заявок на участие в профессиональной волонтерской программе консультаций и обмена опытом «DiasPro».
Программа предоставляет возможность армянским специалистам из диаспоры реализовать свой потенциал, сотрудничая с государственными ведомствами и органами местного самоуправления Республики Армения в онлайн или очном форматах.
Программа разработана с учетом запросов разных профессиональных кругов диаспоры, желающих на волонтерских основах внести свой вклад в развитие Родины, и государственных ведомств Армении.
Волонтерская деятельность включает: профессиональные консультации, проведение тренингов, семинаров и иную деятельность.
Вопросы, относящиеся к деятельности волонтеров в рамках программы, координируются Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры в сотрудничестве с государственными ведомствами Армении, принимающими специалистов.
КРИТЕРИИ УЧАСТИЯ
Специалист из диаспоры может подать заявку, если:
- имеет высшее образование,
- имеет минимум один год опыта работы в соответствующем направлении профессиональной деятельности.
Знание армянского языка приветствуются.
В 2025 году предпочтение отдается следующим профессиональным направлениям:
- Управление проектами
- Переводческое дело (английский, русский, французский, испанский и др.)
- Управление MS Office
- Графический дизайн
Заявки принимаются с 14 января по 1 марта 2025 года включительно.
Кандидаты, прошедшие первичный отбор, будут приглашены на собеседование в дистанционном или очном форматах.
Ознакомиться с подробностями программы можно по ссылке: http://diaspora.gov.am/ru/programs/39
Чтобы подать заявку на участие в программе, перейдите по следующей ссылке: https://shorturl.at/E5KnT
*Программа несет волонтерский характер и не предусматривает денежного вознаграждения.
Для получения дополнительной информации, обращайтесь в Офис главного уполномоченного по делам диаспоры по эл.почте: diaspro@gov.am, или по тел.: +374 10 515 522, +374 10 515 514.