Մեկնարկել է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունումը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունումը:
Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ առկա եղանակներով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում:
Ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքի տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:
Սփյուռքի մասնագետների կողմից իրականացվող աշխատանքները ներառում են մասնագիտական խորհրդատվության տրամադրում, փորձի փոխանակում, դասընթացների անցկացում և այլ գործունեություն։
Ծրագրին դիմող մասնագետ-կամավորների ներգրավմանն առնչվող հարցերը համակարգում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը՝ մասնագետներին ընդունող պետական մարմինների հետ համագործակցությամբ:
ԴԻՄԵԼՈՒ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐ
- Բարձրագույն կրթության առկայություն
- Ծրագրով նախատեսված մասնագիտական գործունեության կոնկրետ բնագավառում առնվազն մեկ տարվա աշխատանքային փորձ
Նշենք, որ հայերենի բավարար իմացությունը ցանկալի է։
2025 թվականին մասնագիտական աշխատանքի կատարման համար նախապատվություն է տրվում հետևյալ ուղղություններին․
- Նախագծերի կառավարում
- Թարգմանչական գործ (անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և այլ լեզուներ)
- MS Office ծրագրերի կառավարում
- Գրաֆիկ դիզայն
ՀԱՅՏԱԴԻՄՈՒՄՆԵՐ
Հայտադիմումներն ընդունվում են 2025 թվականի հունվարի 14-ից մարտի 1-ը ներառյալ: Ընտրված թեկնածուները կհրավիրվեն մասնակցելու առցանց/առկա հարցազրույցների:
Ծրագրի պահանջներին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքի «Ծրագրեր» բաժնում (http://diaspora.gov.am/hy/programs/39 )։
Հայտադիմումը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://shorturl.at/E5KnT։
*Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ ծրագիրն ամբողջությամբ կրում է կամավորական բնույթ և չի նախատեսում վարձատրություն։
Հարցերի առկայության դեպքում կարող եք դիմել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ (էլ. փոստ՝ diaspro@gov.am, հեռ.`+374 10 515 522, +374 10 515 514):

Applications Now Open for the DiasPro Professional Volunteer Program
The RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is now accepting applications for the DiasPro Professional Volunteer Program for 2025.
The program invites Armenians from the Diaspora to share their expertise in support of Armenia's state and local self-government bodies.
DiasPro aims to foster and strengthen collaboration between Diaspora specialists and the aforementioned bodies, promote deeper Homeland-Diaspora connections, and harness the professional expertise of the Diaspora to support the initiatives undertaken by these institutions.
Diaspora specialists will contribute through professional consultations, experience sharing, training sessions, and other forms of expertise.
While most activities can be conducted online, certain tasks may require on-site involvement.
The involvement of specialists in the program will be coordinated in collaboration with the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the relevant state entities of Armenia.
ELIGIBILITY CRITERIA
A specialist is considered eligible for the program if they meet the following basic requirements:
- Hold a higher education degree
- Apply for a position in a field where they have at least one year of professional work experience
Proficiency in Armenian is desirable.
Preference will be given to specialists with expertise in the following areas for professional work:
- Project Management
- MS Office Specialization
- Foreign Language Expertise (English, Russian, French, Spanish, and other languages)
- Graphic Design
APPLICATION
Applications are open from January 14th to March 1st, 2025. Selected candidates will be invited to participate in online or onsite interviews.
Learn more about the program on the official website of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs under the “Programs” section: http://diaspora.gov.am/en/programs/39
Apply now using the following link: https://shorturl.at/E5KnT
*The program is entirely voluntary and does not provide any financial compensation.
For any questions about the program, please contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs: