Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Վահան Տերյանի 140-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը փետրվարի 9-ին մասնակցել է հայ բանաստեղծ, քնարերգու, հասարակական-քաղաքական գործիչ Վահան Տերյանի 140-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, Տերյան մշակութային կենտրոնի նախագահ Առուշան Հակոբյանը, Տերյանի ընտանիքի անդամներ, մտավորականներ, գիտնականներ և այլ պաշտոնյաներ։
Հյուրերն այցելել են Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն՝ խնկարկելու և ծաղիկներ խոնարհելու բանաստեղծի հիշատակին։
Միջոցառման մասնակիցները նշանավորել են Վահան Տերյանի գործունեությունը, անցած ճանապարհը և ստեղծագործական վաստակը։
Երևանի հ․ 91 դպրոցի աշակերտներն ասմունքել են Վահան Տերյանի բանաստեղծությունները։
Հաջորդիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Տերյանի հետ» խորագրով միջոցառումը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Տերյան մշակութային կենտրոն» ՀԿ-ի և «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի կողմից։

Zareh Sinanyan participated in a solemn event dedicated to the 140th anniversary of the birth of Vahan Teryan
09 Fabruary 2025
On February 9, The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, participated in a solemn event dedicated to the 140th anniversary of the birth of Armenian poet, lyricist, public and political figure Vahan Teryan.
The event was attended by Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, President of the Writers’ Union of Armenia Edward Militonyan, President of the Teryan Cultural Center Arushan Hakobyan, members of the Teryan family, intellectuals, scholars, and other officials.
The guests visited the Komitas Pantheon, where they burned incense and laid flowers in memory of the poet. Participants reflected on Vahan Teryan’s life, achievements, and creative legacy, while students from Yerevan’s School No. 91 recited Vahan Teryan’s poems.