Գլխավոր հանձնակատարի հանդիպումները Բելգիայի Թագավորությունում
Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը փետրվարի 15-ին հանդիպումներ է ունեցել «Պողոսեան» և «Արսլանեան» հիմնադրամների ղեկավարների, ինչպես նաև «Նարեկ» կրթամշակութային կենտրոնի ղեկավարության և համայնքի հայ երիտասարդների հետ։
Բրյուսելում գտնվող «Պողոսեան» հիմնադրամում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է գործադիր տնօրեն Լումա Սալամեի հետ, շրջել հիմնադրամի ցուցահանդեսային սրահում և ծանոթացել հիմնադրամի գործունեությանը։
Նույն օրն Անտվերպենում, Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Արսլանեան» հիմնադրամի հիմնադիր Անելգա Արսլանյանի հետ, քննարկել հիմնադրամի բարեգործական ծրագրերը և համագործակցության հետագա հնարավորությունները։
Օրվա ավարտին Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է «Նարեկ» կրթամշակութային կենտրոնի Անտվերպենի մասնաճյուղ, որտեղ հանդիպել է կենտրոնի ղեկավար Արտակ Ժամհարյանի և համայնքի հայ երիտասարդների հետ։ Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը և պատասխանել ներկաների հարցերին։
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդումը, հիմնադրամների և համայնքային կառույցների հետ համագործակցության խորացումն ու համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը։ Կողմերը ներկայացրել են իրենց ընթացիկ ծրագրերը և քննարկել փոխգործակցության նոր հնարավորությունները։
Գլխավոր հանձնակատարը հրավիրել է Բելգիայի հայ երիտասարդներին 2025 թվականի օգոստոսին մասնակցելու Ազգային երիտասարդական համաժողովին, որը երկրորդ անգամ կազմակերպվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից։

Встречи главного уполномоченного в Бельгии
В рамках рабочего визита в Бельгию главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян 15 февраля провёл встречи с руководителями фондов «Погосян» и «Арсланян», а также с представителями образовательно-культурного центра «Нарек» и армянской молодежью Бельгии.
В брюссельском офисе фонда «Погосян» Заре Синанян встретился с исполнительным директором Лумой Саламе, осмотрел выставочный зал фонда и ознакомился с его текущей деятельностью.
В тот же день в Антверпене главный уполномоченный провёл встречу с основателем фонда «Арсланян» Анелгой Арсланян, обсудив благотворительные инициативы фонда и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Вечером главный уполномоченный посетил антверпенский филиал образовательно-культурного центра «Нарек», где встретился с руководством центра во главе с Артаком Жамгаряном, а также с молодыми представителями армянской общины. На встрече были представлены программы, реализуемые Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры.
В ходе встреч Заре Синанян отметил важность укрепления связей между Арменией и диаспорой, содействия более тесному сотрудничеству с армянскими общественными организациями и фондами, а также продвижения совместных инициатив. Стороны обсудили также текущие программы и новые возможности для партнерства.
Главный уполномоченный пригласил также армянскую молодежь Бельгии принять участие во втором Армянском молодежном форуме, который будет организован Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в августе 2025 года.