Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Նիդերլանդների Թագավորությունում
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Նիդերլանդների Թագավորությունում է:
Փետրվարի 17-18-ը Նիդերլանդների Թագավորության Ամստերդամ և Հաագա քաղաքներում Զարեհ Սինանյանն ունեցել է հանդիպումներ Նիդերլանդներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների, «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցների, «Աբովյան» մշակութային միության ղեկավար կազմի և նիդերլանդաբնակ երիտասարդների հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը բոլոր հանդիպումներին մանրամասն ներկայացրել է գրասենյակի կողմից իրականացվող միջոցառումները, ծանոթացել Նիդերլանդներում հանձնակատարների գործունեությանը, պատասխանել համայնքի ներկայացուցիչների կողմից հնչեցրած հարցերին և քննարկել առաջիկա ծրագրերն ու համատեղ աշխատանքները:
«Աբովյան» մշակութային միության ներկայացուցիչների և նիդերլանդաբնակ երիտասարդների հետ համատեղ հանդիպմանը Զարեհ Սինանյանը կարևորել է երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը Նիդերլանդներում հայ համայնքի կյանքին և Հայաստանում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին, որոնք միտված են Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը և Հայաստանի զարգացման գործում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը:
Այս համատեքստում Գլխավոր հանձնակատարը հրավիրել է երիտասարդներին մասնակցելու այս տարվա Ազգային երիտասարդական 2-րդ համաժողովին, որն անցկացվելու է 2025 թ. ամռանը՝ Երևանում:
Հանդիպմանը մասնակցել են Նիդերլանդներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ Մաթո Հախվերդյանը և Հայկ Ազիզբեկյանը, գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի նախորդ տարիների մասնակիցներ Հայկ Խանամիրյանն ու Աստղիկ Հախնազարյանը:

Рабочий визит Заре Синаняна в Королевство Нидерландов
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян находится с рабочим визитом в Королевстве Нидерландов.
17–18 февраля в Амстердаме и Гааге Заре Синанян провел встречи с уполномоченными по делам диаспоры в Нидерландах, участниками программы «Молодой посол диаспоры», руководством Культурного союза «Абовян» и представителями молодежи общины.
На всех встречах Синанян презентовал программы, проводимые Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры , ознакомился с деятельностью и инициативами Уполномоченных по делам диаспоры в Нидерландах, ответил на вопросы общины и обсудил совместные программы и инициативы.
Во время встречи с представителями Культурного союза «Абовян» и молодежью общины Заре Синанян подчеркнул важность активного участия молодежи в жизни армянской общины Нидерландов, а также в программах, организуемых Офисом главного уполномоченного в Армении, которые направлены на укрепление связей между Арменией и диаспорой, а также на вовлечение потенциала диаспоры в развитие страны.
В этом контексте, главный уполномоченный пригласил присутствующих принять участие во втором Армянском молодежном форуме, который пройдет летом 2025 года в Ереване.
На встрече присутствовали уполномоченные по делам диаспоры в Нидерландах Мато Ахвердян и Айк Азизбекян, а также Айк Ханамирян и Астхик Ахназарян, ранее участвовавшие в программе «Молодой посол диаспоры» Офиса главного уполномоченного.