Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային հանդիպումները Նիդերլանդների Թագավորության Ալմելո քաղաքում
Փետրվարի 19-20-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Նիդերլանդների Թագավորության Ալմելո քաղաքում հանդիպել է Ալմելոյի քաղաքապետ Ռիչարդ Կորտելանդի, Ալմելոյի Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչների, «Երևան» ակումբի և համայնքային այլ կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Զարեհ Սինանյանն Ալմելոյի քաղաքապետ Ռիչարդ Կորտելանդի հետ քննարկել է Էջմիածին և Ալմելո քույր քաղաքների միջև սերտ կապերի հաստատման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետին ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքի հետ սերտ համագործակցության համար։ Նա նշել է, որ Կորտելանդն ու Ալմելոյի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները սպասված հյուրեր են Հայաստանում։
Այցի շրջանակում Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է Ալմելոյի Հայ Առաքելական եկեղեցի, հանդիպել եկեղեցու խորհրդի ատենապետ Օնիկ Գելիջիի հետ և նրա ուղեկցությամբ այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր։
Զարեհ Սինանյանն այցելել է նաև Ալմելոյի «Երևան» ակումբ, հանդիպել ակումբի վարչության ղեկավար կազմի հետ, ծանոթացել կառույցի պատմությանը, գործունեությանն ու ընթացիկ աշխատանքներին։
Հանդիպմանը քննարկվել են Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Երևան» ակումբի միջև գործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև համայնքային այլ կառույցների ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների առաջնահերթությունները, տեսլականն ու գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը։
Գլխավոր հանձնակատարը պատասխանել է համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք առնչվում էին Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում անվտանգային, կրթական, մշակութային և մի շարք այլ ոլորտների։

Рабочие встречи Заре Синаняна в Алмело, Королевство Нидерланды
19–20 февраля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с мэром города Алмело (Нидерланды) Ричардом Кортеландом, представителями Армянской Апостольской церкви, клуба «Ереван» и других общинных структур города.
Заре Синанян на встрече с мэром обсудил возможности установления тесных связей между городами-побратимами Эчмиадзином и Алмело, а также поднял вопросы сотрудничества в разных сферах.
Главный уполномоченный поблагодарил мэра за теплый прием и за тесное сотрудничество с местной армянской общиной. Заре Синанян отметил, что господин Кортеланд и представители мэрии являются желанными гостями в Армении.
В рамках визита Главный уполномоченный посетил Армянскую Апостольскую церковь в Алмело, встретился с председателем церковного совета Оником Гелиджи и вместе с ним посетил мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв Геноцида армян.
Заре Синанян также посетил клуб «Ереван», встретился с руководством, ознакомился с историей организации, ее деятельностью и текущими проектами.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся развития сотрудничества между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и клубом «Ереван».
В ходе визита в Алмело Заре Синанян также встретился с представителями других общинных организаций, с которыми обсуждались приоритеты и видение развития отношений между Арменией и Диаспорой, а также программы, реализуемые Офисом.
Он ответил на вопросы присутствующих, которые касались развития отношений между Арменией и Диаспорой, безопасности, образования, культуры и других сфер.