Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Մանուշյանական շաբաթ» միջոցառումների շարքի փակման արարողությանը
18 Մարտի 2025
Մարտի 18-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Մանուշյանական շաբաթ» միջոցառումների շարքի փակման արարողությանը։ Նա հանդես է եկել պաշտոնական ելույթով՝ ընդգծելով Միսաք Մանուշյանի հերոսական կերպարը և նրա թողած ժառանգության կարևորությունը հայ ժողովրդի և միջազգային հանրության համար։
Իր խոսքում գլխավոր հանձնակատարը նշել է.
«Հպարտ եմ, որ Միսաք Մանուշյանն իմ հայրենակիցն է, ով ամենածանր պահին ընտրեց պայքարը՝ կյանքը նվիրելով ազատության և արդարության գործին։ Նրա կերպարն այսօր առավել քան երբևէ կարևոր է՝ որպես օրինակ մեր հասարակության, հատկապես երիտասարդության համար։ Վստահ եմ, որ նրա հիշատակը միշտ վառ կմնա և կլինի արիության, պայքարի ու հավերժական արժեքների խորհրդանիշ։ Հանձինս ներկա հյուրերի՝ շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահ Մակրոնին, Ֆրանսիայի կառավարությանը և բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են Միսաք Մանուշյանի հիշատակի հավերժացմանը»։
«Մանուշյանական շաբաթ» միջոցառումների շարքը, որը մեկնարկել էր մարտի 14-ին, նպատակ ուներ վերաիմաստավորելու Միսաք Մանուշյանի ժառանգությունը, ընդգծելու նրա դերը համաշխարհային դիմադրության շարժման մեջ և խթանելու ֆրանսիական ու հայկական պատմամշակութային երկխոսությունը։ Միջոցառումների շրջանակում կազմակերպվել են թատերական ներկայացումներ, գիտաժողովներ, ցուցահանդեսներ, վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ և քննարկումներ, որոնք անցկացվել են Երևանում և Արտաշատում։
Նախագիծն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանում Եվրոպական Միության ներկայացուցչության, ֆրանսիական Օվերն-Ռոն-Ալպեր տարածաշրջանի և Լիոնի քաղաքապետարանի աջակցությամբ՝ «ՍԱԹԷ-ԱԹՂԸ» թատերական միության և «ԱՐՏ-ԻՄԱԺ» մշակութային կազմակերպության կողմից։ Միջոցառումների աջակիցներն էին Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունը, Ֆրանսիական ինստիտուտը, ինչպես նաև մի շարք այլ միջազգային և տեղական կազմակերպություններ։
Միջոցառման շրջանակում ելույթներով հանդես են եկել նաև այլ պաշտոնատար անձինք, որոնք ևս մեկ անգամ ընդգծել են Մանուշյանի կերպարի համամարդկային նշանակությունը։
Միջոցառման փակումը ոչ միայն ամփոփեց «Մանուշյանական շաբաթ» ծրագիրը, այլև խորհրդանշեց Միսաք Մանուշյանի գաղափարների շարունակականությունն ու նրա հերոսական ուղու կարևորությունը ժամանակակից աշխարհում։

Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял участие в церемонии закрытия серии мероприятий «Неделя Манушяна»
18 Марта 2025
18 марта главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял участие в церемонии закрытия серии мероприятий, посвященной памяти Мисака Манушяна «Неделя Манушяна». Заре Синанян выступил с официальной речью, подчеркнув героический образ Мисака Манушяна и значение его наследия для армянского народа и международного сообщества.
В своем выступлении главный уполномоченный отметил:
«Горжусь тем, что Мисак Манушян — мой соотечественник, который в самый тяжелый момент выбрал борьбу, посвятив свою жизнь делу свободы и справедливости. Сегодня его образ важен как никогда – как пример для нашего общества, особенно для молодежи. Уверен, что его память останется символом мужества, борьбы и вечных ценностей. В лице присутствующих гостей выражаю благодарность президенту Макрону, правительству Франции и всем, кто поддержал увековечение памяти Мисака Манушяна».
Серия мероприятий «Неделя Манушяна», которая стартовала 14 марта, была направлена на переосмысление наследия Мисака Манушяна, подчеркивание его роли в мировом движении сопротивления и содействие франко-армянскому историко-культурному диалогу. В рамках программы были организованы театральные представления, конференции, выставки, показы документальных фильмов и дискуссии, которые прошли в Ереване и Арташате.
Проект был реализован при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, мэрии Еревана, представительства Европейского Союза в Армении, французского региона Овернь-Рона-Альпы и мэрии Лиона, а также театрального союза «Sate-Atgh» и культурной организации «АРТ-ИМАЖ». Партнерами мероприятий выступили посольство Франции в Армении, Французский университет в Ереване, а также ряд других международных и местных организаций.
В ходе мероприятия выступили и другие официальные лица, которые еще раз подчеркнули значение личности Манушяна.
Закрытие программы не только подвело итоги «Недели Манушяна», но и символизировало преемственность идей Мисака Манушяна и важность его героического пути в современном мире.