Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Շամոնիի քաղաքապետ Էրիկ Ֆուռնյեի հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիայի արևելքում գտնվող Շամոնի քաղաքում հանդիպել է Շամոնիի քաղաքապետ Էրիկ Ֆուռնյեի հետ։
Շամոնին լեռնադահուկային սպորտի և ձմեռային մարզաձևերի սիրահարների համար հայտնի զբոսաշրջային կենտրոն է, որը գտնվում է Ֆրանսիական Ալպերում։ Այնտեղ 1924 թվականին անցկացվել են առաջին ձմեռային օլիմպիական խաղերը, իսկ բարձունք տանող ճոպանուղին, որը կառուցվել էր 1955 թվականին, կառուցման պահին ամենաբարձրն էր աշխարհում։
Զարեհ Սինանյանը Շամոնիի քաղաքապետին ներկայացրել է Հայաստանում ձմեռային մարզաձևերի և լեռնադահուկային սպորտաձևերի համար նախատեսված քաղաքները՝ ընդգծելով ինչպես Հայաստանի բնակչության, այնպես էլ զբոսաշրջիկների ակտիվությունը ՀՀ-ում ձմեռային հանգիստն անցկացնելու հարցում։
Քննարկվել են Շամոնիի և ՀՀ լեռնադահուկային քաղաքներից որևէ մեկի հետ հնարավոր համագործակցության, փորձի փոխանակման և քույր-քաղաքներ հռչակվելու հեռանկարները։

Заре Синанян встретился с мэром города Шамони Эриком Фурнье
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с мэром города Шамони Эриком Фурнье в городе Шамони, расположенном на востоке Франции․
Шамони — это известный туристический центр для любителей горнолыжного спорта и зимних видов спорта, расположенный в Французских Альпах. Здесь в 1924 году прошли первые зимние Олимпийские игры, а канатная дорога, построенная в 1955 году, на момент завершения строительства была самой высокой в мире.
Заре Синанян представил мэру Шамони города Армении, предназначенные для зимних видов спорта и горнолыжного спорта, подчеркнув активность как местных жителей, так и туристов, предпочитающих зимний отдых в Армении.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества, обмена опытом и перспектива установления побратимских связей между Шамони и горнолыжными курортами Армении.