Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Շամոնիի քաղաքապետ Էրիկ Ֆուռնյեի հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիայի արևելքում գտնվող Շամոնի քաղաքում հանդիպել է Շամոնիի քաղաքապետ Էրիկ Ֆուռնյեի հետ։
Շամոնին լեռնադահուկային սպորտի և ձմեռային մարզաձևերի սիրահարների համար հայտնի զբոսաշրջային կենտրոն է, որը գտնվում է Ֆրանսիական Ալպերում։ Այնտեղ 1924 թվականին անցկացվել են առաջին ձմեռային օլիմպիական խաղերը, իսկ բարձունք տանող ճոպանուղին, որը կառուցվել էր 1955 թվականին, կառուցման պահին ամենաբարձրն էր աշխարհում։
Զարեհ Սինանյանը Շամոնիի քաղաքապետին ներկայացրել է Հայաստանում ձմեռային մարզաձևերի և լեռնադահուկային սպորտաձևերի համար նախատեսված քաղաքները՝ ընդգծելով ինչպես Հայաստանի բնակչության, այնպես էլ զբոսաշրջիկների ակտիվությունը ՀՀ-ում ձմեռային հանգիստն անցկացնելու հարցում։
Քննարկվել են Շամոնիի և ՀՀ լեռնադահուկային քաղաքներից որևէ մեկի հետ հնարավոր համագործակցության, փորձի փոխանակման և քույր-քաղաքներ հռչակվելու հեռանկարները։

Zareh Sinanyan met with Éric Fournier, the Mayor of Chamonix
Chamonix, located in the French Alps, is one of the world’s most iconic ski destinations. It hosted the first Winter Olympic Games in 1924 and is home to the Aiguille du Midi cable car, which was the highest in the world when it opened in 1955.
During their meeting, Zareh Sinanyan introduced Mayor Fournier to Armenia’s ski resorts and winter sports destinations, highlighting the growing interest among both locals and tourists in Armenia’s winter recreation opportunities.
They discussed potential collaboration between Chamonix and one of Armenia’s ski towns, including experience exchange and the possibility of establishing a sister-city relationship.