Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Քեյփթաունի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Քեյփթաունի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կենտրոնի տնօրեն Յակուբ Նովակովսկու և կրթական տնօրեն Օրլի Բառնետի հետ։
Քննարկման հիմնական թեման Քեյփթաունում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման և հետագա համագործակցության հնարավորությունների շուրջ էր։
Կենտրոնի ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել այս տարի ավելի ուշ կազմակերպել հանրային հիշատակի միջոցառում և ֆիլմի դիտում։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ողջունել է այս նախաձեռնությունները՝ ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գլոբալ իրազեկման և կրթության խթանման կարևորությունը՝ հատկապես Քեյփթաունի կենտրոնի և Երևանում գործող Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նման հեղինակավոր հաստատությունների հետ համագործակցության միջոցով։
Որպես Հարավաֆրիկյան Հանրապետության Հոլոքոստի և Ցեղասպանության հիմնադրամի (SAHGF) մաս, Քեյփթաունի կենտրոնը կարևոր դեր է խաղում Հարավային Աֆրիկայում Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կրթության զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում բնակվող հայ համայնքի՝ մոտ 300–350 մարդու, ներգրավվածության կարևորությանը, որոնք հիմնականում ապրում են Յոհանեսբուրգում։

Заре Синанян провел онлайн-встречу с представителями Центра холокоста и геноцида Кейптауна
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян провел онлайн-встречу с директором Центра холокоста и геноцида Кейптауна Якубом Новаковским и директором по образованию Орли Барнетт.
В ходе беседы обсуждались вопросы, касающиеся проведения мероприятий в Кейптауне (Южная Африка) по случаю годовщины Геноцида армян, а также перспективы дальнейшего сотрудничества.
Представители Центра выразили заинтересованность в организации публичного мероприятия памяти и показа фильма в конце этого года.
Заре Синанян приветствовал инициативу, подчеркнув важность глобального просвещения и осведомленности о Геноциде армян, особенно в рамках сотрудничества с такими учреждениями, как Центр в Кейптауне и Музей-институт Геноцида армян в Ереване.
Центр в Кейптауне, входящий в состав Южноафриканского фонда Холокоста и геноцида (SAHGF), играет важную роль в развитии образования о Холокосте и геноциде по всей Южной Африке.
В ходе беседы также была затронута важность вовлечения армянской общины Южной Африки, численность которой оценивается в 300–350 человек, в основном проживающих в Йоханнесбурге.