Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Քեյփթաունի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Քեյփթաունի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կենտրոնի տնօրեն Յակուբ Նովակովսկու և կրթական տնօրեն Օրլի Բառնետի հետ։
Քննարկման հիմնական թեման Քեյփթաունում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման և հետագա համագործակցության հնարավորությունների շուրջ էր։
Կենտրոնի ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել այս տարի ավելի ուշ կազմակերպել հանրային հիշատակի միջոցառում և ֆիլմի դիտում։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ողջունել է այս նախաձեռնությունները՝ ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գլոբալ իրազեկման և կրթության խթանման կարևորությունը՝ հատկապես Քեյփթաունի կենտրոնի և Երևանում գործող Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նման հեղինակավոր հաստատությունների հետ համագործակցության միջոցով։
Որպես Հարավաֆրիկյան Հանրապետության Հոլոքոստի և Ցեղասպանության հիմնադրամի (SAHGF) մաս, Քեյփթաունի կենտրոնը կարևոր դեր է խաղում Հարավային Աֆրիկայում Հոլոքոստի և Ցեղասպանության կրթության զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում բնակվող հայ համայնքի՝ մոտ 300–350 մարդու, ներգրավվածության կարևորությանը, որոնք հիմնականում ապրում են Յոհանեսբուրգում։

Zareh Sinanyan had a Zoom call with the representatives of the Cape Town Holocaust & Genocide Centre
Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, participated in a Zoom call with Jakub Nowakowski, Director, and Orli Barnett, Education Director of the Cape Town Holocaust & Genocide Centre.
The discussion focused on commemorating the Armenian Genocide in Cape Town, South Africa, and exploring opportunities for future collaboration.
The Cape Town Holocaust & Genocide Centre expressed interest in organizing a public commemoration event and a film screening later this year.
High Commissioner Sinanyan welcomed these initiatives and emphasized the importance of fostering global awareness and education about the Armenian Genocide, particularly through partnerships with respected institutions such as the Cape Town Centre and the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan.
As part of the South African Holocaust & Genocide Foundation (SAHGF), the Cape Town Centre plays a vital role in advancing Holocaust and Genocide education across South Africa.
The conversation also addressed the importance of engaging with the South African Armenian community, estimated at 300–350 individuals primarily residing in Johannesburg.