Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևի հետ
Ապրիլի 11-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ղազախստան հարաբերությունների խորացման հեռանկարները:
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում նշել է, որ Ղազախստանի հայ համայնքը ամենամեծերից է հետխորհրդային տարածքում և կարևոր դեր ունի երկու ժողովուրդների բարեկամության ու համագործակցության խորացման գործում։
Քննարկվել են Հայաստան-Ղազախստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ հումանիտար, մշակույթի, կրթության, երիտասարդության և մի շարք այլ ոլորտներում, մասնավորապես՝ Ղազախստանում հայ համայնքի ներգրավման , ինչպես նաև Սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման համատեքստում:
Ընդգծվել է երկկողմ այցերի, կրթական փոխանակումների, մշակութային միջոցառումների և սփյուռքյան կազմակերպությունների մասնակցությամբ համատեղ ծրագրերի կարևորությունը։
Դեսպան Իմանբաևն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ղազախստանի հասարակական կյանքում հայկական համայնքի ակտիվ և կառուցողական դերի համար՝ ընդգծելով պատրաստակամությունն աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք միտված են մշակութային կապերի և երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են պահպանել երկու երկրների միջև շարունակական երկխոսությունը և համատեղ աշխատել նպատակային նախաձեռնությունների վրա՝ միտված հայ-ղազախական գործընկերության ամրապնդմանն ու խորացմանը։

Заре Синанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в Армении Болатом Иманбаевым
11 апреля главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в Армении Болатом Иманбаевым.
Собеседники обсудили перспективы углубления армяно-казахстанских отношений.
В своём выступлении Заре Синанян отметил, что армянская община Казахстана является одной из крупнейших на постсоветском пространстве и играет важную роль в укреплении дружбы и сотрудничества между двумя народами.
Были обсуждены перспективы развития армяно-казахстанских отношений в гуманитарной, культурной, образовательной, молодёжной и ряде других сфер, в частности — вовлечение армянской общины в Казахстане, а также сохранение армянской идентичности в диаспоре.
Была подчеркнута важность двусторонних визитов, образовательных обменов, культурных мероприятий и совместных программ с участием диаспоральных организаций.
Посол Иманбаев выразил благодарность за активную и конструктивную роль армянской общины в общественной жизни Казахстана, подчеркнув готовность поддерживать инициативы, направленные на укрепление культурных связей и двустороннего сотрудничества.
В завершение встречи стороны договорились поддерживать постоянный диалог между двумя странами и совместно работать над целевыми инициативами, направленными на укрепление и углубление армяно-казахстанского партнёрства.