Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Պլովդիվի հայ համայնքում ակտիվ գործունեություն իրականացնող մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Պլովդիվի հայ համայնքում ակտիվ գործունեություն իրականացնող մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Բուլղարիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար, Եվրոպայի հայերի միության նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը։
Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել Պլովդիվի «Սուրբ Գևորգ» հայ առաքելական եկեղեցում և «Վիկտորիա և Գրիգոր Թութունջյան» վարժարանում, ծանոթացել համայնքում իրականացվող միջոցառումներին։
Հանդիպմանը քննարկվել են Պլովդիվի հայ համայնքին հուզող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ համայնքի երիտասարդության շրջանում Հայաստանի հետ կապերի խորացման, Պլովդիվի հայ համայնքում գործող կառույցների և Գրասենյակի միջև փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ։
Գլխավոր հանձնակատարը հանգամանալից ներկայացրել է Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը, պատասխանել ներկաների հարցերին։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել Պլովդիվի հայ համայնքի կողմից իրականացվող հայապահպանության և Հայաստան–Սփյուռք կապերի խորացմանն ուղղված շարունակական ջանքերը և ընդգծել Գրասենյակի և ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ մշտապես հնարավորինս աջակցել նման նախաձեռնություններին։

Zareh Sinanyan met with representatives of various organizations actively involved in the Armenian community of Plovdiv
As part of his working visit to Bulgaria, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with representatives of various organizations actively involved in the Armenian community of Plovdiv.
The meeting was also attended by the Ambassador of the Republic of Armenia to Bulgaria, H.E. Tsovinar Hambardzumyan, and Commissioner for Diaspora Affairs and President of the Union of Armenians of Europe, Artur Hovhannisyan.
During the visit, the High Commissioner toured the Saint Gevorg Armenian Apostolic Church and the Victoria and Grigor Tutunjian School, where he became acquainted with the community’s ongoing programs and initiatives.
Discussions focused on several issues of importance to the Armenian community in Plovdiv, including strengthening connections between Armenian youth and the homeland, and enhancing cooperation between local community structures and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
Mr. Sinanyan presented a detailed overview of the Office’s current programs and responded to questions raised by community members.
He commended the Plovdiv Armenian community for its sustained efforts to preserve Armenian identity and deepen Armenia-Diaspora relations. The High Commissioner also reaffirmed the commitment of the Office and the Government of the Republic of Armenia to continuously support such initiatives to the fullest extent possible.