Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Պլովդիվի քաղաքապետ Կոստադին Դիմիտրովի հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Պլովդիվի քաղաքապետ Կոստադին Դիմիտրովի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Բուլղարիայում սփյուռքի գործերի հանձնակատար, Եվրոպայի հայերի միության նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը:
Կոստադին Դիմիտրովը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ շատ ուրախ է հյուրընկալել հայկական պատվիրակությանը հենց այս տարի, քանի որ Պլովդիվը 2025 թ․-ին ճանաչվել է Բուլղարիայի մշակույթի մայրաքաղաք:
Քաղաքապետն իր խոսքում նշել է, որ հայ համայնքն ունի մեծ դերակատարում քաղաքի մշակութային կյանքում և իր գործունեությամբ տարիներ ի վեր նպաստում է Պլովդիվի զարգացմանը՝ մշակույթի և այլ ոլորտներում:
Գլխավոր հանձնակատարն իր երախտագիտությունն է հայտնել ջերմ ընդունելության և տասնամյակներ շարունակ հայ համայնքին ցուցաբերված աջակցության համար:
«Որպես հայապահպանության կարևոր օղակ՝ մեզ համար անչափ կարևոր է համայնքային կենտրոնը, որին իր շարունակական աջակցությունն է ցուցաբերում Պլովդիվի քաղաքապետարանը», – նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Կոստադին Դիմիտրովը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել է քաղաքի տնտեսական, մշակութային և զբոսաշրջային հնարավորությունները:
Քննարկվել են Հայաստան–Բուլղարիա փոխգործակցության խորացման հեռանկարները, մասնավորապես՝ տնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում: Անդրադարձ է կատարվել նաև Երևան–Պլովդիվ ուղիղ չվերթների իրականացման հնարավորությանը:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը հրավիրել է Բուլղարիայի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությանը այցելել Հայաստան:

Заре Синанян встретился с мэром Пловдива Костадином Димитровым
В рамках рабочего визита в Болгарию главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с мэром Пловдива Костадином Димитровым.
На встрече также присутствовали посол Армении в Болгарии Цовинар Амбарцумян и уполномоченный по делам диаспоры в Болгарии, президент Союза армян Европы Артур Ованнисян.
Приветствуя гостей, Костадин Димитров отметил, что очень рад принимать армянскую делегацию именно в этом году, поскольку Пловдив был объявлен Культурной столицей Болгарии на 2025 год.
В своей речи мэр подчеркнул, что армянская община играет важную роль в культурной жизни города и на протяжении многих лет вносит вклад в развитие Пловдива в сфере культуры и других областях.
Главный уполномоченный выразил благодарность за тёплый приём и многолетнюю поддержку армянской общины.
«Для нас крайне важно иметь общинный центр как важное звено в деле сохранения армянской идентичности, и мы ценим постоянную поддержку, которую оказывает мэрия Пловдива», — отметил Заре Синанян.
Костадин Димитров представил главному уполномоченному экономические, культурные и туристические возможности города.
Были обсуждены перспективы углубления сотрудничества между Арменией и Болгарией, особенно в сферах экономики и туризма. Также была затронута возможность запуска прямых рейсов между Ереваном и Пловдивом.