Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Winds of Armenia առագաստանավային ակումբի հիմնադիր-տնօրեն Արտաշես Դադայանին
06 Մայիսի 2025
Մայիսի 5-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը այցելել է Սևան քաղաք, որտեղ հանդիպել է Winds of Armenia առագաստանավային ակումբի հիմնադիր-տնօրեն Արտաշես Դադայանին։
Արտաշես Դադայանը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել է ակումբի ներկայիս գործունեությունը, ինչպես նաև խոսել առաջիկա ծրագրերի մասին՝ ընդգծելով 2025 թվականին նախատեսվող միջոցառումները, ներդրումային հնարավորությունները և նախագծի ռազմավարական նշանակությունը։
Ակումբն իրականացնում է առագաստանավերի վարման ուսուցման դասընթացներ, կազմակերպում է ակումբային և միջազգային մրցաշարեր, ինչպես նաև միջոցառումներ կորպորատիվ հաճախորդների համար։
Այդ միջոցառումներից առանձնանում է Հայաստանի առաջնությունը՝ անցկացվող J/70 դասում, որը կայանում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Այս տարի առաջնությունը կանցկացվի հուլիսի 24-ից մինչև օգոստոսի 17-ը՝ երկու փուլով։
Winds of Armenia նախագիծը նպատակ ունի զարգացնել առագաստանավային սպորտը Հայաստանում, խթանել ջրային սպորտաձևերի տարածումը և ձևավորել նոր մարզական ու զբոսաշրջային ենթամշակույթ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցության հնարավորությունները՝ նպատակ ունենալով ներգրավել Սփյուռքի ներուժը Հայաստանի մարզական և զբոսաշրջային կյանքում։

Заре Синанян встретился с основателем и директором парусного клуба "Winds of Armenia" Арташесом Дадаяном
06 Мая 2025
5 мая главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян посетил город Севан, где встретился с основателем и директором парусного клуба "Winds of Armenia" Арташесом Дадаяном.
Арташес Дадаян представил главному уполномоченному текущую деятельность клуба, а также рассказал о предстоящих проектах, акцентировав внимание на мероприятиях, запланированных на 2025 год, инвестиционных возможностях и стратегической значимости инициативы.
Клуб проводит курсы по управлению парусными судами, организует клубные и международные соревнования, а также мероприятия для корпоративных клиентов.
Среди них особенно выделяется Чемпионат Армении в классе J/70, который проходит в соответствии с международными стандартами.
В этом году чемпионат состоится с 24 июля по 17 августа и будет проходить в два этапа.
Проект "Winds of Armenia" направлен на развитие парусного спорта в Армении, популяризацию водных видов спорта и формирование новой спортивной и туристической субкультуры.
В ходе встречи стороны обсудили возможности сотрудничества с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры с целью вовлечения потенциала диаспоры в спортивную и туристическую жизнь Армении.