Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է «Զգայական ինտեգրման հայկական ինստիտուտ» ՀԿ-ի համահիմնադիրներ հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Զգայական ինտեգրման հայկական ինստիտուտ» ՀԿ-ի համահիմնադիրներ Դմիտրի Զավրաժնովի և Նատալյա Բոգդանովայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ինստիտուտի ներկայացուցիչները ներկայացրել են ինստիտուտի գործունեությունը, որը հիմնադրվել է 2023 թվականին՝ նպաստելու հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների աջակցությանը և ներառական կրթության զարգացմանը։ Կազմակերպությունը ներդնում է ASI մեթոդով թերապիա, կազմակերպում մասնագետների վերապատրաստումներ և համագործակցում է Հայաստանի մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ։
Ներկայումս ինստիտուտը համագործակցում է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի հետ։
Զարեհ Սինանյանը կարևորել է նմանատիպ նախաձեռնությունները՝ ընդգծելով միջազգային փորձի փոխանակման և Հայաստանում կայուն ու արդյունավետ համակարգերի ձևավորման կարևորությունը։ Նա շեշտել է, որ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել այն ծրագրերին, որոնք միավորում են նորարարությունն ու կրթությունը։
Կողմերը կարևորել են նաև սփյուռքի մասնագետների ներգրավումը՝ ներառական մոտեցումների խորացման և որակյալ կրթական միջավայրի ձևավորման համար։

Главный уполномоченный встретился с соучредителями ОО «Армянский институт сенсорной интеграции»
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с Дмитрием Завражновым и Натальей Богдановой — соучредителями ОО «Армянский институт сенсорной интеграции».
В ходе встречи представители института рассказали о деятельности организации, основанной в 2023 году с целью поддержки детей с особыми потребностями и развития инклюзивного образования. Организация внедряет терапию по методу ASI, проводит курсы повышения квалификации специалистов и сотрудничает с рядом высших учебных заведений Армении.
В настоящее время институт сотрудничает с Министерством труда и социальных вопросов РА и Республиканским педагогико-психологическим центром.
Заре Синанян подчеркнул значимость подобных инициатив, выделив важность обмена международным опытом и формирования устойчивых и эффективных систем в Армении. Он отметил, что правительство готово поддерживать программы, сочетающие инновации и образование.
Стороны также отметили важность привлечения специалистов из диаспоры для углубления инклюзивных подходов и создания качественной образовательной среды.