Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Մարտին Շեֆերի և պրոֆեսոր, դոկտոր Մարտին Պետցոլդի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մայիսի 19-ին հանդիպել է Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի քաղաքապետ Մարտին Շեֆերի և Բեռլինի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, պրոֆեսոր, դոկտոր Մարտին Պետցոլդի հետ։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Գերմանիայի հայ համայնքին ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար։
Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի քաղաքապետը հետաքրքրվել է տեղի համայնքի կարիքներով և հայտնել պատրաստակամություն իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու բարձրացված հարցերի կարգավորմանը և նպաստելու համայնքի կյանքի բարելավմանը։
Քննարկվել են Երևան–Բեռլին, ինչպես նաև Հայաստան–Գերմանիա փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր՝ տնտեսական, մշակութային, կրթական, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների խորացմանը։
Բեռլինի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, պրոֆեսոր, դոկտոր Մարտին Պետցոլդի հետ քննարկվել է Բեռլինում Գերմանահայկական տնտեսական համաժողովի կազմակերպման հնարավորությունը։ Այդ ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվում է սկսել նախապատրաստական աշխատանքներ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը՝ երկկողմ փոխայցերի, ինչպես նաև քննարկված ոլորտներին առնչվող առանձին նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։

Заре Синанян встретился с Мартином Шефером и профессором, доктором Мартином Пецольдом
19 мая в рамках рабочего визита в Германию главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с мэром берлинского района Лихтенберг Мартином Шефером и депутатом Палаты представителей Берлина, профессором, доктором Мартином Пецольдом.
Заре Синанян выразил благодарность за тёплый приём, а также за постоянную поддержку армянской общины в Германии.
Мэр района Лихтенберг Берлина выразил интерес к потребностям местной общины и готовность в рамках своих полномочий содействовать решению поднятых вопросов и способствовать улучшению условий жизни общины.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся развития сотрудничества между Ереваном и Берлином, а также между Арменией и Германией в сферах экономики, культуры, образования, туризма и других областях.
Особое внимание в ходе обсуждений было уделено углублению двусторонних экономических связей.
С профессором, доктором Мартином Пецольдом, депутатом Палаты представителей Берлина, была обсуждена возможность организации Германо-армянского экономического форума в Берлине. В ближайшее время планируется начать подготовительные работы в этом направлении.
Стороны договорились продолжить сотрудничество в формате двусторонних визитов, а также по реализации отдельных инициатив в обсужденных сферах.