Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վեր Վար»-ի հիմնադիրների հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է սպորտային ժայռամագլցման «Վեր Վար» մարզադահլիճի հիմնադիրների հետ՝ քննարկելու համագործակցության հնարավորություններն ու մարտահրավերները, որոնց բախվել են նրանք, որպես հայրենադարձներ, Հայաստանում բիզնես հիմնելիս։
«Վեր Վար»-ը պաշտոնապես բացվել է 2025 թվականի մայիսի 10-ին և համարվում է իր տեսակի մեջ առաջիններից մեկը Հայաստանում։ Այն հիմնադրվել է ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից և Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված հայրենադարձների կողմից։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել մարզադահլիճում, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին և զրուցել թիմի անդամների հետ՝ լսելով նրանց հայրենադարձության պատմությունները, Հայաստանում նորարարական և եզակի ձեռնարկություն հիմնելու մարտահրավերները, ինչպես նաև ժայռամագլցման և բացօթյա սպորտաձևերի մշակույթը Հայաստանում զարգացնելու վերաբերյալ նրանց տեսլականը։
Այցի ընթացքում անդրադաձ է կատարվել նաև՝ երիտասարդության և սփյուռքի ներգրավվածության, առողջ ապրելակերպի, ինչպես նաև համայնքաշինությանը վերաբերող մի շարք թեմաների։

Заре Синанян встретился с основателями «Ver Var»
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с основателями «Ver Var» — недавно открывшегося скалодрома и зала спортивного скалолазания в Ереване — для обсуждения возможностей сотрудничества и их опыта в построении бизнеса в Армении в качестве репатриантов.
«Ver Var», официально открывшийся 10 мая 2025 года, является одним из первых залов подобного формата в стране. Он был основан группой репатриантов из США, Австралии и России. Объединяя передовую инфраструктуру для скалолазания, сильное сообщество и приверженность здоровому и активному образу жизни, зал отражает стремление основателей внести вклад в развитие Армении.
В ходе визита Заре Синанян осмотрел помещение и пообщался с командой «Ver Var» об их пути репатриации, о трудностях, с которыми они столкнулись при запуске уникального проекта в Армении, а также об их видении развития культуры скалолазания и активного отдыха по всей стране.