Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վեր Վար»-ի հիմնադիրների հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է սպորտային ժայռամագլցման «Վեր Վար» մարզադահլիճի հիմնադիրների հետ՝ քննարկելու համագործակցության հնարավորություններն ու մարտահրավերները, որոնց բախվել են նրանք, որպես հայրենադարձներ, Հայաստանում բիզնես հիմնելիս։
«Վեր Վար»-ը պաշտոնապես բացվել է 2025 թվականի մայիսի 10-ին և համարվում է իր տեսակի մեջ առաջիններից մեկը Հայաստանում։ Այն հիմնադրվել է ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից և Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված հայրենադարձների կողմից։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել մարզադահլիճում, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին և զրուցել թիմի անդամների հետ՝ լսելով նրանց հայրենադարձության պատմությունները, Հայաստանում նորարարական և եզակի ձեռնարկություն հիմնելու մարտահրավերները, ինչպես նաև ժայռամագլցման և բացօթյա սպորտաձևերի մշակույթը Հայաստանում զարգացնելու վերաբերյալ նրանց տեսլականը։
Այցի ընթացքում անդրադաձ է կատարվել նաև՝ երիտասարդության և սփյուռքի ներգրավվածության, առողջ ապրելակերպի, ինչպես նաև համայնքաշինությանը վերաբերող մի շարք թեմաների։

Zareh Sinanyan met with the founders of Ver Var
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with the founders of Ver Var, Yerevan’s newly opened bouldering and sport climbing gym, to discuss opportunities for collaboration and their experience as repatriates building a business in Armenia.
Ver Var, which officially opened on May 10, 2025, is one of the first gyms of its kind in the country. It was established by a group of repatriates from the United States, Australia, and Russia. Combining state-of-the-art climbing infrastructure with a strong sense of community and a commitment to healthy, active lifestyles, the gym reflects the founders’ dedication to contributing to Armenia’s development.
During the visit, Zareh Sinanyan toured the facility and spoke with the Ver Var team about their repatriation journey, the challenges of launching a unique venture in Armenia, and their vision for expanding the culture of climbing and outdoor sports across the country.