Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Հուլիսի 5-ին Փարիզում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը մասնակցել են «Եվրոպական-հայկական երիտասարդական համաժողովին»։
Համաժողովը կազմակերպվել էր «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներ Պետրոս Աստուրյանի և Սիլվա Սահակյանի նախաձեռնությամբ՝ Ֆրանսիայում գործող G2iA կազմակերպության հետ համատեղ։
Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ շեշտադրելով Հայաստան–Սփյուռք երկխոսության կենսական նշանակությունը։ Նա նշել է, որ մեր ժողովրդի զարգացումը պայմանավորված է այդ երկխոսության արդյունավետությամբ և շարունակականությամբ։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է ոչ միայն գաղափարական, այլև գործնական երկխոսությունը՝ հիմնված կոնկրետ նախաձեռնությունների և ծրագրերի վրա, որոնք ուղղված են առկա խնդիրների լուծմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը կնպաստի մեր ազգային միասնության ամրապնդմանը և ինքնության պահպանմանը՝ նոր գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում։
Համաժողովի ընթացքում «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ մասնավորապես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», «իԳործ» և «ԴիասՊրո» նախաձեռնությունները։
Համաժողովի ընթացքում անցկացվել են մի շարք թեմատիկ պանելային քննարկումներ։
Համաժողովին ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը, իրավաբան և հայկական հարցի նվիրված պաշտպան Ֆրանսուա Դևեջյանը, Փարիզի 16-րդ շրջանի քաղաքապետ Ջերեմի Ռեդլերը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա Խավիեր Բելամինը, Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի փոխնախագահ և CHREDO-ի նախագահ Պատրիկ Քառամը և Փարիզի սենատոր, Փարիզի քաղաքային խորհրդում «Վաղվա Փարիզը» խմբի նախագահ Ֆրանսիզ Սպիզները։

High commissioner's working visit to France
On July 5, in Paris, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan and Head of the Diaspora Youth Ambassador program Lilit Khachatryan participated in the European Armenian Youth Forum.
The Forum was organized at the initiative of Diaspora Youth Ambassador program participants Bedros Astourian and Silva Sahakyan, in cooperation with the France-based organization G2iA.
In his opening remarks, Zareh Sinanyan emphasized the vital importance of Armenia–Diaspora dialogue, stating that the development of our nation depends on the effectiveness and continuity of this engagement.
He underlined the need not only for ideological, but also practical dialogue — one rooted in concrete initiatives and programs aimed at addressing current challenges and creating new opportunities.
Mr. Sinanyan expressed confidence that joint efforts will contribute to strengthening national unity and preserving identity in the face of emerging global challenges.
During the conference, Lilit Khachatryan presented the key programs implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, specifically highlighting the Diaspora Youth Ambassador, iGorts, and DiasPro initiatives.