Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Հուլիսի 5-ին Փարիզում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը մասնակցել են «Եվրոպական-հայկական երիտասարդական համաժողովին»։
Համաժողովը կազմակերպվել էր «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներ Պետրոս Աստուրյանի և Սիլվա Սահակյանի նախաձեռնությամբ՝ Ֆրանսիայում գործող G2iA կազմակերպության հետ համատեղ։
Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ շեշտադրելով Հայաստան–Սփյուռք երկխոսության կենսական նշանակությունը։ Նա նշել է, որ մեր ժողովրդի զարգացումը պայմանավորված է այդ երկխոսության արդյունավետությամբ և շարունակականությամբ։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է ոչ միայն գաղափարական, այլև գործնական երկխոսությունը՝ հիմնված կոնկրետ նախաձեռնությունների և ծրագրերի վրա, որոնք ուղղված են առկա խնդիրների լուծմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը կնպաստի մեր ազգային միասնության ամրապնդմանը և ինքնության պահպանմանը՝ նոր գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում։
Համաժողովի ընթացքում «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ մասնավորապես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», «իԳործ» և «ԴիասՊրո» նախաձեռնությունները։
Համաժողովի ընթացքում անցկացվել են մի շարք թեմատիկ պանելային քննարկումներ։
Համաժողովին ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը, իրավաբան և հայկական հարցի նվիրված պաշտպան Ֆրանսուա Դևեջյանը, Փարիզի 16-րդ շրջանի քաղաքապետ Ջերեմի Ռեդլերը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա Խավիեր Բելամինը, Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի փոխնախագահ և CHREDO-ի նախագահ Պատրիկ Քառամը և Փարիզի սենատոր, Փարիզի քաղաքային խորհրդում «Վաղվա Փարիզը» խմբի նախագահ Ֆրանսիզ Սպիզները։

Рабочий визит главного уполномоченного во Францию
5 июля в Париже Заре Синанян и руководитель программы «Молодой посол диаспоры» Лилит Хачатрян приняли участие в «Европейском армянском молодёжном форуме».
Мероприятие было организовано по инициативе участников программы «Молодой посол диаспоры» Петроса Астуряна и Сильвы Саакян при содействии французской организации G2iA.
В своём приветственном слове Заре Синанян подчеркнул и важную роль постоянного и содержательного диалога между Арменией и диаспорой, отметив, что поступательное развитие армянского народа во многом зависит от эффективности этого взаимодействия.
Он также отметил необходимость не только идейного, но и практического сотрудничества, основанного на конкретных инициативах и программах, направленных на решение актуальных задач и раскрытие новых возможностей.
Заре Синанян выразил уверенность, что совместная работа будет способствовать укреплению национального единства и сохранению идентичности в условиях новых глобальных вызовов.
В рамках форума Лилит Хачатрян представила ключевые инициативы, реализуемые Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры, в частности программы «Молодой посол диаспоры», «iGorts» и «DiasPro».
В ходе мероприятия состоялись тематические панельные дискуссии.
В форуме также участвовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения во Франции Арман Хачатрян,
юрист и многолетний защитник армянских интересов Франсуа Деведжан, мэр 16-го округа Парижа Жереми Редлер, депутат Европейского парламента Франсуа-Ксавье Белами, вице-президент региона Иль-де-Франс и президент CHREDO Патрик Карам, сенатор Парижа, председатель группы «Париж завтрашнего дня» в городском совете Парижа Франсис Спицнер.