Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Առաջնորդ հայուհիներ․ նոր մտածողության ձևավորում»
Մեկնարկել են Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի ամփոփիչ՝ երրորդ օրվա «Շարունակական ազդեցության պահպանում» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումները։
«Առաջնորդ հայուհիներ․ նոր մտածողության ձևավորում» խորագիրը կրող քննարկման շրջանակում բանախոսները կիսվել են իրենց փորձով և տեսլականով՝ անդրադառնալով կանանց առաջնորդության հնարավորություններին, մարտահրավերներին և հասարակական ազդեցությանը Հայաստանում և սահմաններից դուրս։
Քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ-ում առաջին կին թորակալ վիրաբույժ Նատալյա Բաղումյանը, Վրաստանի քաղաքացիական ավիացիայի առաջին կին օդաչու Նադեժդա Բենկլյանը, գեղարվեստական մարմնամարզության սպորտի կրկնակի վարպետ, Հայաստանի 12-անգամյա չեմպիոն Սիլվա Սարգսյանը և Երևանում առաջին մասնագիտացված գինու բարի՝ «In Vino» -ի համահիմնադիր Մարիամ Սաղաթելյանը։
Նիստը վարել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի խորհրդական Նելլի Ղուլյանը։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝ https://www.youtube.com/live/od8jWmQ8aw4?si=xyMP2ZRXh88HMzqi:

Армянский молодежный форум 2025 - «Армянки-лидеры: как формировать новое мышление»
Стартовал третий, итоговый день второго Армянского молодёжного форума, который проходит под девизом «Долгосрочное сотрудничество».
В рамках программы Форума продолжаются параллельные дискуссии. На одной из них, «Армянки-лидеры: как формировать новое мышление», спикеры поделились своим опытом и видением, размышляя о возможностях, вызовах и социальном влиянии женского лидерства в Армении и за рубежом.
Спикерами дискуссии были первая женщина-торакальный хирург в Республике Армения Наталья Багумян, первая женщина-пилот гражданской авиации Грузии Надежда Бенклян, двукратный мастер спорта по художественной гимнастике, 12-кратная чемпионка Армении Сильва Саргсян, и со-учредитель «In Vino» - первого специализированного винного бара в Ереване Мариам Сагателян.
Модератором сессии выступила Нелли Гулян, советник Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения.