Զարեհ Սինանյանը Փարաքար համայնքում մասնակցել է «Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների» (ACT) քոլեջի նորակառույց շենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը
20 Օգոստոսի 2025
Օգոստոսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Փարաքար համայնքում մասնակցել է «Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների» (ACT) քոլեջի նորակառույց շենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար, քոլեջի կառավարման խորհրդի պատվավոր անդամ Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Գյումրիի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ամալյա Եղոյանը, Հայ օգնության ֆոնդի տնօրեն Բագրատ Սարգսյանը:
Քոլեջը պետական ուսումնական հաստատություն է, որը տրամադրում է համապարփակ կրթություն թվային արվեստի, ճարտարագիտության և արտադրության, ինչպես նաև համակարգչային գիտության ոլորտներում։

Zareh Sinanyan participated in the official opening ceremony of the Armenian Creative Technologies (ACT) College
20 August 2025
On August 20, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan participated in the official opening ceremony of the newly constructed building of the Armenian Creative Technologies (ACT) College in the Parakar community.
The event was also attended by President of Armenia Vahagn Khachaturyan. Speeches were delivered by Minister of Labor and Social Affairs and honorary member of the College’s Board of Trustees Narek Mkrtchyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, Executive Director of the Gyumri Information Technologies Center Amalya Yeghoyan, and Director of the Armenian Relief Society (ARS) Bagrat Sargsyan.
ACT College is a state educational institution providing comprehensive training in the fields of digital arts, engineering and manufacturing, as well as computer science.