Զարեհ Սինանյանը Փարաքար համայնքում մասնակցել է «Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների» (ACT) քոլեջի նորակառույց շենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը
20 Օգոստոսի 2025
Օգոստոսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Փարաքար համայնքում մասնակցել է «Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների» (ACT) քոլեջի նորակառույց շենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար, քոլեջի կառավարման խորհրդի պատվավոր անդամ Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Գյումրիի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ամալյա Եղոյանը, Հայ օգնության ֆոնդի տնօրեն Բագրատ Սարգսյանը:
Քոլեջը պետական ուսումնական հաստատություն է, որը տրամադրում է համապարփակ կրթություն թվային արվեստի, ճարտարագիտության և արտադրության, ինչպես նաև համակարգչային գիտության ոլորտներում։

Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии открытия нового здания «Армянского колледжа креативных технологий» (ACT) в общине Паракар
20 Августа 2025
20 августа главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии открытия нового здания «Армянского колледжа креативных технологий» (ACT) в общине Паракар.
В мероприятии также принял участие Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян. С приветственными выступлениями выступили министр труда и социальных вопросов РА, почётный член Попечительского совета колледжа Нарек Мкртчян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян, исполнительный директор Гюмрийского центра информационных технологий Амалия Егоян, директор Фонда армянской помощи Баграт Саргсян.
Колледж является государственным учебным заведением, предоставляющим комплексное образование в области цифрового искусства, инженерии и производства, а также компьютерных наук.